Anh Duc

Anh Duc

Yazar
9.0/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
385
Gösterim
Adı:
Anh Duc
Unvan:
Yazar
Bizim halkımız yalınayak dolaşır, çırayla aydınlanır, pirinç lapasıyla karnını doyurur, ama yine de Amerikan saldırganlarını yener.
Amerika bu savaşta her çareye başvurdu. Vietnam savaşı için 137 milyar dolar harcadı. 1965’de savaşa soktuğu ordu (545.000) Amerikan, (655.000) kukla ve uydu askerinden oluşuyordu. Sekiz yıl süreyle (1964-1972) yürüttüğü bombardıman savaşında Vietnam üzerine 6,8 milyon ton bomba attı. Bu miktar İkinci Dünya Savaşında tüm ülkelere atılan tüm bomba sayısının üç katıdır.
Vietnam savaşının tarihi göstermiştir ki, emperya­listler hiç bir zaman kendiliklerinden haksız isteklerin­den vazgeçmezler ve çıkarlarını zedeleyecek anlaşma­lara yanaşmazlar.
Orda da bu toprağın içinden dışarı fırlayacak ve bize saldırmaya yeltenen herkesi öldüreceğim. Aynı şeyler sonra yine ve yine ola­cak, ta bütün Güney Vietnam en son Yankee saldırgan­larından temizleninceye kadar.
Amerika bu savaşta her çareye başvurdu. Vietnam savaşı için 137 milyar dolar harcadı. 1965'de savaşa sok­tuğu ordu (545.000) Amerikan, (655.000) kukla ve uydu askerinden oluşuyordu. Sekiz yıl süreyle (1964-1972) yü­rüttüğü bombardıman savaşında Vietnam üzerine 6,8 milyon ton bomba attı. Bu miktar İkinci Dünya Sava­şında tüm ülkelere atılan tüm bomba sayısının üç ka­tıdır. İnsanları kitle halinde öldürmek için şeytanca yol­lara başvurdu ; napalm, ananas bombası ve kimyasal savaş maddeleri kullandı; okulları ve hastaneleri bile bile yıktı. Fakat bir şeyi engelleyemedi: Saldırısının her döneminde başarısızlığını.
Özgürlük bir parça elle tutulur bir şey, bir parça da zihinle kavranılabilir bir şeydi, tıpkı demirden bir kayık zincirinin takırdaması gibi.
Bizim halkımız yalınayak dolaşır, çırayla aydın­lanır, pirinç lapasıyla karnını doyurur, ama yine de Amerikan saldırganlarını yener.
156 syf.
Oğul, Atayurdu, İhtiyar Adamın Rüyası, Gece Yürüyüşü, Kısanu, Fildişi Tarak, Bu Toprak Bizim isimli 7 öyküden oluşan, Vietnam' ın Fransa ve sonrasında Abd ile yaptığı kurtuluş mücadelesini konu eden kitap.

Vietnam da coğrafi kaderini uzun yıllar acı çekerek, halkı katledilerek ödemiş. 2. Dünya Savaşı' nda Japon işgali, ardından Fransa ile savaş ve sonrasında Abd. Dönemin Doğu blok lideri Sovyet Rusya Komünizm rejimli Kuzey Vietnam' ın yanında yer alırken ABD Güney Vietnam ile bölgeyi ele geçirmeye çalışmıştır. 1949 yılında Çin Devrimi' yle birlikte Asya' nın Komünizm rejimi etkisi altında kalma riski Abd' yi harekete geçirmiştir. Tabii Vietnam petrolü de önemli. Vietnam' ın serbest pazar haline getirilip ABD tüketim ürünlerinin piyasayı ele geçirmesi de önemli.

Bir dönem popüler olan bir zeitgeist videosunda da Rockefeller' in Vietnam' daki devrimcilere silah tedarik eden Sovyet fabrikalarına finansal desteğine, savaşın Rockefeller' ve benzeri büyük sermayedarların daha fazla kâr etmeleri için bilinçli olarak uzatıldığına değinilmişti.

Her ne kadar farklı coğrafyalarda olsa da, inanışları, yaşam biçimleri farklı olsa da, hiç şaşmaz yaşamak ve yaşatmak için ölmek zorunda kalanların çetrefilli mücadeleleri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Anh Duc
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.