Arif Ergin

Arif Ergin

Yazar
8.7/10
432 Kişi
·
803
Okunma
·
54
Beğeni
·
1292
Gösterim
Adı:
Arif Ergin
Unvan:
Yazar
1976 Kayseri doğumlu olan Arif Ergin, Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İş hayatında zaman içerisinde danışmanlık sektöründe ilerlemiştir.

Türkiye'nin en önemli projelerinde danışmanlık yapmakta ve dünyanın daha yeşil, daha temiz olması için çabalayan yazarın ilk romanı ise "Tekvin" olmuştur.
Unutmayın ki nefret bir kez başladığı zaman artık önyargılar galip gelmiş demektir, bir daha asla detayları göremezsin. Nefret en büyük körlüktür.
Arif Ergin
Sayfa 344
".. bak oğlum, centilmen olarak doğmak bir tesadüftür, ama bir centilmen olarak ölmek işte bu büyük bir başarıdır."
Aslında gülmüyordu ama kibir bir insan bedenini ele geçirdiğinde, o insanın yüzüne nedense tuhaf bir keyif görüntüsü yerleştiriyordu.
Arif Ergin
Sayfa 75 - Doğan Kitap
604 syf.
·8/10
Spoiler İçerir
Merhabalar yeni bir kitapla karşınızdayım Arif Ergin yani Türkiye’nin Dan Brown’u.İlk kitabı olan Tekvin konu olarak Osmanlı Döneminin en iyi ressamlarından Osman Hamdi Bey’in ünlü tablosunun kaybolmasının anlatıldığı bir eserdir.Din,matematik,genetik,illuminati ve mevlevilik gibi konularda işlenmiştir.Konu olarak ise sevgi yuvasından büyüyen Hakan’ın bir gün ansızın kızı Meleğin kaçırılmasıyla Hakan’ın manevi kızının peşine düşmesiyle iç ummadığı şeyler başına gelir ; hiç bilmediği zamanlara ait eserlerle ilgili olaylar gelişir.Tüm olanlar Mihrap tablosuna dayanmaktadır.Tarihseverlerin beğeniyle okuyacağı bir kitap ve araştırmaya yönlendiriyor.Kitapta Tevrat ve Kuranı Kerim’den bahsedilmektedir.Tarihte hiç bilmediğim şeyleri çok farklı şekilde karşımıza çıkarıyor.Kitap ilk başta sıkıcı gelebilir ancak kitabı bırakmayın okudukça okuyasınız gelecek özellikle kitabın son bölümüne çok şaşıracaksınız
Keyifli Okumalar Dilerim
604 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Adana'da kitap fuarı başladı. Tabi başlamışken fuar sırasında aldım Tekvin'i. (Doğan Kitap sağolsun bir poşet vakası da orada yaşatıyor okuyucusuna!)

Kitapla veya yazarıyla ilgili bilgim yokken, fragman tadındaki kitap tanıtımını izledim önce. Sonra da o kadar çok yorum okudum ki bir de ben kendi gözlerimle görmek istedim yazarın marifetini...

Arif Ergin ile ilgili çok kısa bir biyografiye yer vermiş Doğan Kitap. Kendisi mühendis ve Tekvin Ergin'in ilk kitabıymış. Sanırım kendisi uzun yıllar Dan Brown, Jean Christophe Grangé, Ahmet Ümit ve birçok polisiye gerilim türünün en bilinen yazarlarını okumuş?! Çünkü kitapta bolca esinlenme, fazlasıyla diğer yazarlardan etkilenme ile karşılaştım. Yine de sade ve akıcı bir dil ile yazılmıştı Tekvin. Önce konudan bahsedeyim sonra fikirlerimi yazacağım elbette...

Kitap İstanbul'da geçiyor. Yıllar önce yaşanan bir cinayet ile günümüzde meydana gelen bir kaçırma olayının bağlantısıyla başlıyor her şey. Osman Hamdi Bey'e olan büyük hayranlığı ile bilinen Yakup Ruzly bilinmeyen bir nedenle öldürülür, torunu Melek de 17 yıl sonra dedesinin evinde bulduğu bir defter nedeniyle kaçırılır. Bu olayın tek şahidi ise Melek'in manevi kardeşi Hakan'dır. Defterin gizemi, Osman Hamdi Bey'in kayıp tablosu Mihrap ya da diğer adıyla Tekvin'e dayanır. Hakan gizemi çözüp Melek'i kurtarabilecek midir? Kayıp tablonun sırrı nedir? Okuyup göreceksiniz tabi ki...

Gelelim yorumuma. Her sayfasıyla amatör ve diğer yazarların kalemini çağrıştıran bir kitap okudum öncelikle. Yaşanan tesadüfler, sokakların ve kitaptaki mekânların anlatımı, karakterler arasındaki inanılacak gibi olmayan bağlantılar ve daha bir sürü şey... Tabloda karşılaşılan ve bir anda göze çarpan yazılar, yıllardır görülmeyen ama bir bakışta ana karakterin önüne gelen gizemli kutular... (Aklıma gelen ama yazmak istemediğim birçok tesadüf daha var tabi ki.)

Biraz önce de yazdığım gibi, yazar bolca gerilim romanı okumuş ve özgün bir eser sunanamış okuyucuya. Ya da en azından iyi gerilim okuyucusunu tatmin edecek gibi değildi diyelim yazılanlar. Neredeyse her şeyi tahmin ettim, her hamleyi sayfalar önceden görebildim. Belki ters köşe yapar diye bekledim ancak bir sürprizle karşılaşmadım.

Çoğu gerilim ve polisiye romanını okumuş biri olarak yapıyorum bu incelemeyi. Bu nedenle biraz karamsar olduysa affedin. Ilk kez gerilim ve polisiye okuyacaklar fazlasıyla beğenecektir. Ama türün sıkı takipçilerini memnun edeceğini düşünmüyorum.
604 syf.
·5/10
Doğan kitap bazen o kadar gereksiz şişirmeler yapıyor ki gerçektenbu kadar PR yapılmasa belki kitaba vereceğimiz puan yükselecek ama tam tersi etki yaratıyor.

Sen adama yerli Dan Brown dersen okuyucunun beklentisi çok artar. Öncelikle kitabın yazarının yazım tekniği oldukça vasat. Çok kalın ve uzun bir kitapta yazarlık yeteneği namına çok fazla pırıltı bulamadım. Konu ilginç. Merak uyandıran pek çok unsur var ve bunların yanında yoğn bir bilgi aktarımı söz konusu ancak bunlar iyi bir roman yazmaya yetiyor mu? Yetmiyor. Kitaptaki bilgi aktarımları icin beş yıldız veriyorum ancak yazarlık becerisini çok zayıf buldum yazarın.

Büyük umutlarla almıştım beklentimin yarısını karşıladı sadece.
604 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yazarımızın bu türde verdiği ilk eser. Büyük bir arka plan var, büyük bir emek var. Bir polisiye roman hiç bu kadar içine almamıştı beni. Hep Hakan’ın yanındaydım. Okuyanlar bilir romanımızın baş karakteri sevgili Hakan. Dili, kurgusu efsaneydi. Ve tabi bu güzel hikayenin geçtiği yer tanıdık olunca tadından yenmiyor her sayfanın. Olay örüntüsü müthiş sevgili yazarımıza hayran kaldım.Tabi ki Barış Özcan abimin tavsiyesiyle keşfettim bu güzelim kitabı burdan ona selam olsun.
604 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Muhteşem bir romandı. Eleştirmenlerce 2018'in en iyi romanlarından biri olarak seçildiğini duyunca romanın varlığından haberdar oldum.

Gizem, suç, gerilim, aksiyon ve bir an bile elinizden bırakamadığınız soluk soluğa bir hikaye. Öte yandan da tarih ve sanat ile ilgili dozunda bilgiler. Galata ve Beyoğlu sokakları. Kitaba bayıldım. Bu roman ile belki de Türk edebiyatında yeni bir tür başlamış olabilir. Bu romana kesinlikle polisiye denemez. Mystery-Thriller romanı. Matematik ve metnin birbiriyle böyle ilişki kurduğu bir metin dünya edebiyatında bile azdır. Alt metinde işlenen konu sansür ve roman da bugünün sansürcü ortamına matematikle başkaldırıyor.

Romandaki matematiksel sistemi çözmeden yorum yapmamanızı öneririm. Çünkü sistemi çözünce bir anda karşınıza farklı bir roman çıkıyor. Şifreyi çözünce bir süre saat dumur olmuş bir şekilde romanı seyrettim. Yazarını tanımayı çok isterdim. Şimdi imza günlerini kolluyorum. Ve yazarın yeni kitabını bekliyorum.
604 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Arkadaşımın tavsiyesiyle aldığım bir kitaptı. İlk yüz sayfa boyunca polisiye girizgâhı vardi, odaklanamadım. Fakaaat!!

Sonrasında Osmanlı dönemi ressamlarımızdan Osman Hamdi Bey' in tablolarından ve Osman Hamdi' nin müze çalışmaları yaptığı dönemdeki arkeolojik anıtlardan ve anıt parçalarının parça parça sökülerek Avrupa' ya kaçırılmasindan ve Osman Hamdi' nin Sebatay Sevi ile alakasından, çalınan toblolardan, İluminati örgütünden,sonrasında Osmanlı-Türk tarihine dair yapılan vurgularla, Kuran'dan ve Tevrat'tan yapılan yerinde alıntılarla sürükleyici bir romana dönüştü.

Bir ressamımiz hakkında detaylı ilginç bilgiler ve tablolarında gizlediği şifreler hakkında olması ilginçti. Mistik bölümler biraz fazlaydı. İluminati örgütüne mensup bir adamın öz karısını kaçırıp karısına miras kalan tabloyu ve milyon dolarlık eskiz defterini ele geçirme mücadelesinde kaçırılan kadının çocukluk arkadaşı suçlu olarak görülmesine rağmen polisten kaçtı ve tüm bu olan biteni çözmeye çalıştı.

Kendisinin Osman Hamdi tablolarindaki şifrenin işaret ettiği ailenin son veliahtı olduğunu ve iluminatiden saklamak için kimliğinin değiştirilip yetimhaneye verilmiş bir çocuk olduğunu üzülerek öğrendi. Paranın fazlası da dertmiş meğer..
604 syf.
·9/10
Öncelikle yerli Dan Brown dendiği için bu incelemeyi çok büyük bir Dan Brown hayranı olarak yazdığımı belirtmek isterim ️ Dan Brown ile karşılaştırmak tabiki mümkün değil fakat yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok başarılı bulduğum ve okurken size tarihi bilgiler katacak bir roman olmuş. Sade ve akıcı bir dil ile yazılmış. İşteyken eve gidip okumaya devam etsem diyeceginiz bir kitap olacak ️
Cinayet, tarih, sırları çözme konularını sevenler için oldukça güzel bir kitap.

Kısaca konusunda bahsedecek olursam;
Osman Hamdi Bey’in kayıp tablosu olan Mihrap yani diğer adıyla Tekvin’in öyküsüyle gelişen olaylar zinciri diyebilirim ️
604 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Okumamak için hep bir mazaret bulduğum bir kitaptı. Ve yanlış bir düşünce ile yola başlayıp güzel bir şekilde yolculuğumuz sonlandı. Açıkçası sade ve güzel bir dille anlatılmış. Ama olaylar gerçekleşirken tüm sahneler gözününüz önüde yeşilçam filmleri gibi canlanıyor. Sahneler bilindik. Üst üst tesadüflerin denk gelmesi ve devam etmesi ...

Sonunu bildiğim türk filmleri gibi,yine de bitirmek için devam ediyoruz...
604 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Bir zamanlar İstanbul'un zengin ailesi olan kamondo ailesinin geçmişinin nereye dayandığını ve nasil yok olduklarını , Osman Hamdinin tablosu mihrap " Tekvin " yola çıkarak araştıran ve supriz sonuyla " bana göre " muhteşem bir kitaptı

Yazarın biyografisi

Adı:
Arif Ergin
Unvan:
Yazar
1976 Kayseri doğumlu olan Arif Ergin, Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İş hayatında zaman içerisinde danışmanlık sektöründe ilerlemiştir.

Türkiye'nin en önemli projelerinde danışmanlık yapmakta ve dünyanın daha yeşil, daha temiz olması için çabalayan yazarın ilk romanı ise "Tekvin" olmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 54 okur beğendi.
  • 803 okur okudu.
  • 59 okur okuyor.
  • 608 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.