Arzu Aydonat

Arzu Aydonat

Çevirmen
8.4/10
24 Kişi
·
51
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitabın ismini ilk duyduğumda ne biçim isim bu, böyle antin kuntin isim mi olur dedim. Sonra konusu ilginç geldi ve kendisi bir ücretsiz kargo tamamlama kitabı olarak elime düşmüş oldu.

Kitap PİKARESK ROMAN (Novela pikaresk) denilen bir anlatı türünün ilk örneği. 1554'te isimsiz yazılmış, iyiki de öyle yapılmış çünkü engizisyon mahkemesi hemen kara listeye almış kitabı.

Kitabın içeriğine gelirsek, Lazarillo isimli kahramanın çocukluğundan başlayıp devam eden; kendisinin, ailesinin ve İspanya'nın içinde bulunduğu açlık ve sefalet, bozuk düzen kahramanın bakış açısından anlatılır.

Küçük yaşta annesinden ayrılarak pek çok efendinin hizmetinde bulunur. Her bir efendiden hayat hakkında pek çok tecrübe edinir. Tecrübe dediysem bu efendiler hiç de öyle dürüst, soylu, iyi insanlar değillerdir. Lazarillo günlerinin büyük çoğunluğunu aç geçirir. Efendileri yiyeceklerini onunla paylaşmaktan hep kaçınırlar ve bir yerden sonra açlık kahramanımızın kafasının zehir gibi işlemesine neden olur. Efendi ondan yemek sakındıkça, o türlü türlü kurnazlıklar sonucu efendiden yemek çalıp karnını doyurmayı başarır. Bir seferinde hizmetinde olduğu papaz her gün çok yemek yemenin günah olduğunu vaaz edip onu aç bırakırken (az yemek vermek değil, hiç yemek vermemek) kendisi tıka basa yer örneğin. 1500'lerden günümüze de çok az değişmiş sanki. Hala yönetenler ve erk sahibi din adamları aynı şekilde davranmaya devam ediyorlar diyebiliriz. ( İlla örnek göster diyen olursa uzaklarda aramayıp, Ramazan ayında her akşam her kanalda aza kanaat edin diye vaaz verip, bize bu sözleri söyleyebilmek için kanaldan milyarlar alan ilahiyatçılara baksın.)

Velhasıl kelam Lazarillo böyle bir yudum ekmek için günlerce bekleyerek, sırtından sopa eksik olmayarak o efendi bu efendi gezip dini sömüren, günahlarının affedileceğini garanti eden belge satan üçkağıtçılarla, günümüzde üfürükçü, büyücü diye tabir ettiğimiz tiplerle, ahlaksız papazlarla büyür ve en sonunda şansı yaver giderek devlet kapısında iş bulur ve onca düzenbazdan öğrendiği tüm şeylerin de yardımıyla çarkın dişlilerinden birisi olur.

Kısa ama akıcı, bol bol ahlaki çöküntüyü hicveden bir eser. Benim gibi, antin kuntin ismi var deyip de okumamazlık etmeyin. :)
16. yüzyılda yazılmış bir roman için sade ve akıcı bir dili var.
Küçük kahramanımız Lázaro'nun ve annesinin çektiği maddi sıkıntılardan dolayı birbirlerinden ayrılmak zorunda kalışı, akabinde Lázaro'nun hayatta kalabilmek için kendine hizmetinde çalışabilecek bir 'efendi' arayış çabaları anlatılıyor.
Bulduğu 'efendilerinden' çektiği sıkıntılar, aç kalmamak adına yaptığı katakulliler Lázaro'yu keskin zekâlı yapıyor.
Ana kurgunun yanında halklar sefalet içinde kıvranırken kilisenin ve din adamlarının bolluk içinde olması hicvedilmiş.
16.yy İspanya'sında yoksul bir çocuğun efendilerine bağlı kalarak hayatta kalma mücadelesi aktarılıyor.Kitapta din adamlarının açgözlülüğü ve saf halkı nasıl kandırdıklarını da belirtmiş.Bu yüzden kitap engizisyon mahkemelerinin kara listesine girdiği için kitap anonim olarak yayınlanmış.Açlık ve sefaletin insanlarda nasıl bir ahlaki yozlaşmaya sebep olabildiğini görebiliriz.Kralların ve imparatorların gereksiz harcamalarının yükünü fakir insanlardan zorla vergi olarak alması insanları bencil,ikiyüzlü,şiddet eğilimli,fesat vb.hale getirdiğini çocuğun yaşadıklarından anlayabiliyoruz.Sırf yazarın önsözü bile kitabın okunması için bir sebep sayılabilir.Bunun dışında çok sade ve kolay okunan bir üslubu var.
Bu kitaptan çok etkilendim yaklaşık 1 sene oldu bu kitabı okuyali yine etkilendiğim bir roman oluştu fakir çalgısı adlı bu gibi insanı işleyen romanların oluşması güzel zorluklarla başa cikmanin mücadele etmenin simgesidir.
Bu kitabı herhangi bir internet sitesinde tavsoye kitaplar bölümünde gördüm ve araştırdım. Yorumları cok olumlu geldi. 81 sayfa olmasına rağmen aşırı şekilde tat aldım ve keşke bitmeseydi dedim. Gerçektende yazıldığı dönemi muazzam anlatıyor. Tek nefeste okunan kitaplardan ama hepsi bu kadar keyf vermez sanırım.
17.yy İspanya'sınında sosyal ve ekonomik hayatın halk tabanına yansımasını konu edinen eser Tormes'te doğan Lazarillo'nun diliyle komedi unsuru üzerinden anlatılmıştır. Yazıldığı dönemde eser sansüre uğramış hatta yazarı canının güvenliği için ismini gizlemiştir. Bundan sebep kitap anonimdir. Kitapta o dönem İspanya'daki açlık, sefalet, dolandırıcılık, din adamlarının ahlaksızlığı gayet akıcı ve yalın bir dille dile getirilmiştir. Kitap anlatırken okuru hiçbir şekilde sıkmıyor. Aksine bahsettiğim konuları gülerek hatta bazen kahkaha atarak okutuyor Evet çok büyük bir tezat fakat kahramanımız Lazarillo bize toplumun yaralarını acı bir tebessümle anlatıyor. Bu kitap sadece bir kitap değil aynı zamanda bir vesika hükmündedir de. Kitabın önsözünde de bahsedildiği üzere anlatılanların çoğu İspanya'da yaşanan gerçek olaylardan esinlenmiştir. .
Gerçekten kitap çok ama çok güzeldi, daha baştan söylemeliyim ki kesinlikle #tavsiyediyorum mutlaka alıp okumalısınız. Kitapta verilen dersler, ince mesajlar çok yerinde ve güzeldi. Zaten kısacık, akıcı ve yormayan bir kitap. Kesinlikle 1 saate biter. Ama etkisinden çıkmanız kaç saat olur bilemem🤭 kitapta ilk başta ona neden tormesli lazarillo dendiğini öğreniyoruz. Tormes nehrinin orda doğduğu için ona tormesli lazarillo adıyla çağırılıyor ve bu böylece devam ediyor. Tormesli Lazarillo’nun babası o daha küçükken babası bir suçmaladan öldürülür. Daha sonra annesi zenci biriyle arkadaşlık kurar ve bu arkadaşlık ona bir zenci kardeş verir. Zenci adam ceza alır ve annesi artık iki çocuğa bakmak zorunda kalır. Daha sonra annesi Lazarillo’yu bir adamın yanına işe verir. Bu adam kör ve dilencidir. Bu kör adamın görmeyen gözü olur bir nevi Lazarillo ama ilerleyen zamanlarda körün ne kadar zeki ama Lazarillo’nun ondan daha zeki ve kurnaz olduğunu görüyoruz daha sonrasında Lazarillo’nun çalışma hayatını, hayat mücadelesini ve yaşamının nasıl devam ettiğini okuyoruz. Çok ama çok güzel bir kitaptı. Mutlaka okunmalı

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 51 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 57 okur okuyacak.