Aydın Özbek

Aydın Özbek

Çevirmen
7.2/10
11 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitap bitti ama pek bişey anlamadım.
Sanırım yanlış kitaptan başladım. Ara ara kopukluk yaşasam da kitapta geçen birçok hayal dünyasına bağlı yaa fantastik cümleler iyiydi. Arada kaldığım bir yazar oldu.
Bir de diğer Kitabını okuyayım öyle karar vereyim dedim kendime.
Kumların Kadını ardından okumak daha bir keyifliydi(hatta iki kitabındaki Sai Nehri kullanımı da güzel bir ayrıntıydı).Kobo Abe bu kitabında da sınırları zorlayan olaylar bütününün ortasına atıyor sizi.Takip etmesi zor ancak merak uyandırıcı..
*Murakami Haruki ile bir çok benzerlik yakalamak da mümkün (kendi kuruntum da olabilir belki)..özellikle çok bilinmeyenli denklemler,müzik kullanım tarzları,karakter ve dış görünüş analizleri,küçük ekler (örneğin gazete kupürleri) gibi..
kobo abe’nin masalsı anlatım tarzını seven okuyucular için zevkle okunacak bir kitap. İnanılmazı inanılır kılacak kadar ayrıntılı betimlemeleri ile okuyucuyu hikayenin içine çekiyor. anlatısındaki karanlık atmosferin dibine sürükleyen bir köpekbalığı gibi. kendinizi kitabın kahramanı ile özdeşleştirip bir çözüm arayışında buluyordunuz.

ilk okuduğum kitabı kumların kadınında ağzımda bir avuç kum varmış hissini bu kitapta ise sürekli bacaklarımda bitki filizleri varmış da sürekli beni rahatsız ediyormuş gibi okudum. böyle bir anlatım yeteneği kolay bulunan birşey değil. Dante’nin cehennem tasvirinin karşılığı kobe ‘nin tasviri imajı verdi kitap bana. olmazsa olmaz erkek cinselligine de sık sık vurgu bulunmakta. en olmadık yerlerde ortaya çıkan cinsel dürtüler doğal yaşamın olağan akışı olarak karşımıza.

yazar ölüme ben ve diğerleri açısından nasıl ikiyüzlü bir yaklaşım sergiledimiz konusunda da bizlere ince bir ayar çekmekte. bunu yaparken insanları yargılamaktan ziyade hayatın gerçeği olarak önümüze koyup utanç duymaktan çok hayatın felsefesini iyice bize yedirmekte.
Bu tarz bir kitabı herkesin seveceğini zannettmiyorum. Okurken kopabilirsiniz yada bir çoğuna saçma gelebilir yarıda bırakılabilitesi yüksek bir kitap, ama değişik bir kurgusu var.
Daha öncede kumların kadını kitabın okumuştum oda değişik bir hikaye idi biraz fantastik mi desem bilemedim.
gerçek ile hayalin birbirine geçtiği bir hikaye diyelim.

konusunu yazsam saçma gelicek ama boş vakitlerde okunabilir bence kumların kadını daha güzeldi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.