Aydın Sarucan

Aydın Sarucan

Çevirmen
7.7/10
46 Kişi
·
85
Okunma
·
0
Beğeni
·
42
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
392 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
Southern Reach üçlemesinin son kitabı. Yazarımız Jeff VanderMeer, tam üç kez Dünya Fantazi Ödülüne layık görülmüş değerli bir yazar. Gençler için eşsiz yazarlık kampı ve atölyeler düzenliyor.
Genel olarak seriye baktığımızda; gerginlik, bilinmezlik, çaresizlik ile harmanlanmış sarmal bir kurgu ile karşılaşıyoruz. İlk kitapta biyoloğun X Bölgesinde yaşadıkları, ikinci kitapta ise Kontrolün Southern Reach tesisinde başına gelenler ve sırının genişlemeseyle son bulan olaylar zincirinin öncesi ve sonrası hakkında kafamıza takılan milyonlarca sorunun cevabını vermeye çalışan bir kitap olmuş. Benim de üçüncü kitaptan beklentim buydu açıkçası. Sadece sonrasını anlatsa çok şey eksik sadece öncesini anlatsa yine bir sürü soruyla kalmış olacaktık. Tatmin edici cevaplar bulduğum Olayın öncesini, X Bölgesinin oluşumunu anlatan Saul'un bölümlerine bayıldım ve tabiki Saul karakterine de. Düz bir zaman çizgisi üzerinde gitmeyen bir kitap, bu özelliği de benden artı bir puan aldı. Daha önce okumadığım bir konuda ve bakışaçısında olan bir kitaptı. İlk iki kitapta hiç bir cevap vermeden gelişen ve son kitapta tamamen düğümlerin çözüldüğü, tatmin edici bir sonunun olduğunu düşündüğüm bir seri oldu.
Olayın öncesini Fener Bekçisi, birinci ve 2. Kitapta gizemli tutulmuş Müdürün bölümlerinde geçmiş ve ilk iki kitaptaki arkaplandaki rolü, Hayalet Kuş ve Kontrolün bölümlerinde olayların devamını, Biyologun bölümlerinde ilk kitaptan sonra başına neler geldiğini öğrenmiş oluyoruz.
Zaman zaman gerilerek zaman zaman merakla okuduğum sürükleyici bir seriydi. Bilim-kurgu seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.
Keyifli okumalar :)
408 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
İlk kitabın kaldığı yerden devam ediyor fakat bir farkla; ilk kitapta biyoloğun gözünden dinlediğimiz X Bölgesi hikayesi artık Jhon Rodriguez'in Southern Reach tesisini araştırırken yaşadıklarını anlatıyor. 12. keşif ekibinin ardından tesise gönderilen Jhon bazı sorulara yanıt arıyor. İlk kitapta aklımıza takılan sorulara kısmen cevaplar bulabiliyoruz bu kitapta ama asla tam açıklayıcı net cevaplar yok. Daha çok soruyla bitireceğiniz bir kitap olacağına emin olabilirsiniz. Anlatım tarzı, karakterler, olayın geçtiği mekan tamamen farklı, bir yandan da aslında hepsi tanıdık mekanlar. Asla X Bölgesinin içinde değil ama X Bölgesi dışında olduğunu da söyleyemeyeceğiniz yerler. Ben keyifle ve merakla okudum. İlk kitabı okuduysanız ikinci kitabında okunmaya değer olduğunu söyleyebilirim. Gizemlerin serinin son kitabında çözülmesi dileğiyle.
Keyifli okumalar.
408 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yok Oluş kitabının devam cildi. Ancak anlatım tarzı ilk kitaptakinden farklı. İlk kitapta olayları birincil tekil şahsın anlatımı ile takip ediyorduk.

Bu kitapta asıl üzerine düşülen konu X bölgesi olarak adlandırılan yerden ziyade bu bölgenin incelemesini yapan kuruluş ve bu kuruluştaki çalışanlar. Yine ilk kitaptaki gibi gelişmeleri takip ederken ana kahramanın duygu ve düşüncelerini de derinlemesine öğrenme fırsatı yakalıyoruz. Ancak bu kez ana kahramanımız bir başkası.

Bu arada ilk kitapta X bölgesi ile ilgili merak edilen bazı konular açıklığa kavuşuyor ancak bu cevaplar yeni sorular doğuruyor. Bu bağlanda kurgu gerçekten sağlam ve güzel.
292 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Southern Reach serisinin son kitabı.
Kitapta ilk kitaptan itibaren yanıtı verilmeyen pek çok konu ve soruna cevap bulabiliyoruz. Ancak her şey netleşiyor da diyemeyiz. Bir şeyler eksik kalmayı sürdürüyor ve açıkçası sonuç okuyucuyu tamamen tatmin etmiyor. Bunun nedeni de bu denli güzel bir konunun son bölümü olan bu kitabın aceleci bir yaklaşımla aktarılmış olması.
Anlatım tarzı kendi içinde farklılık gösteriyor. Öykünün tüm ana kahramanlarının yaşadıkları farklı ağızlardan aktarılıyor.

Sonuç olarak okunmaya değer bir kitap, keşke serinin son kitabı olması nedeniyle bu kitap biraz daha uzun ve detaylı olsaymış.
408 syf.
·Puan vermedi
İlk kitapta x bölgesine girenlerden biri olan biyologun düşünceleri üzerine yoğunlaşmışken, ikinci kitapta southern reach kanalındandan bir kişinin gözünden bakıyoruz yaşananlara. Tabi yine karakterin düşünceleri, yaşam tarzı vs üzerine odaklanılmış. Yine de ilk kitaba nazaran biraz daha anlaşılır ve sürükleyiciydi. Bir not daha eklemek isterim; çeviri gerçekten kötü. Cümle kurmayı bilmeyen adamlara çeviri yaptırıyor ya şu yayınevleri çıldırmamak mümkün değil.
392 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Üçlemenin son kitabı ama dörtleme mi olacak bilen var mı? Kafamda milyon soru kaldı. Eğer devam kitabı yoksa ya da olmayacaksa hiç okunmaya değmez diye düşünüyorum. Orijinal bir kurgu ama çok yetersiz, eksik. Bir sürü soru var ama neredeyse hiç cevap yok! Sevmedim. Filmi daha cazip.
392 syf.
·33 günde
Seri tersten akan bir nehir gibiydi. Zaman kavramı çok farklı ilerledi serinin son kitabında farklı anlatım tarzı ise şu ana kadar rastlamadığım şeydi, bir yerde karakter sizsiniz. Soruların cevapları yanıtlanmayacak, siz kendiniz varsayacaksınız. Ve kitapta kesinlikle anlamadığınız, anlamlandıramadığınız kısımlar olacak, hele de kitaptaki alıntılar. Alıntılar incilden gibi, daha çok bir vaaz havası vardı, belki de Saul'dan dolayı düşündüm bunu bilemiyorum. Bitirince tuhaf hissedeceksiniz. Beyin yakan bir kitap. Okunmalı mı? Açıklamalarım tarzınıza uygunsa buyrun okuyun.
292 syf.
·Puan vermedi
Üçlemenin en başından beri bir gizem çözme çalışması devam etti. Keşif ekipleri, gidenler, dönemeyenler, dönse de işe yaramayanlar filan filan, bütün bunlara rağmen her şey yine muğlak, farklı karakterlerin mevzuya dair duruşları, hissiyatları, davranışları , kullanılan metaforlar insana yeter artık bitsin bu çile dedirtiyor. Muhtemelen yazarın amacı okurunu boğarak anlatmakmış , gizem de bir yere kadar, türün meraklısı değilseniz okumak tam bir azap
408 syf.
·Puan vermedi
X bölgesi gizemini koruyor, 12. ekipte de cevap yok. Southern reach denen yapılanmanın çivisi çıkmış, kontrol için gönderilen kişinin kendisi kontrolluk. Anlatım tekniği, rüyalar, iç konuşmalar vb birbirine geçerek ilerlediği için zaten takibi zor olan konu iyice zorlaşmış. Boğulma hissi devam ediyor. ( ben açıkçası yazara biraz sövdüm, belki kabahatin bir kısmı çeviridedir, sırrı çözülemeyen “şey “kabına sığmıyor ilerliyor, sinir bozucu şekilde hiç yorum yapamadan izliyorsunuz

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 85 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 95 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.