Aylin İncesu

Aylin İncesu

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
118 syf.
Bu küçük kitap, hiçbir yaş sınırı konulmaksızın gençlik için yazılmıştır diye başlıyor önsöze Reich. Yazar, cinsel olgunlaşma konusunu geniş bir bakış açısıyla bilimsel olarak ve herkesin gayet rahatça anlayabileceği bir dille kaleme almış. Bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireylerin yetistirilmesinde toplum yapısının ve eğitim sisteminin ne derece önemli olduğunu, Kapitalist düzenin bireyleri sistemin çıkarları dogrultusunda nasıl yozlaştırdığını bu konudaki baskıların, zorlamaların, yasakların bilinçsizleştirmelerin neden yapildiğını bu kitabı okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

#Evlilik sonrası olmazsa olmaz durumuna sokulan, yetiştirme konusunun neredeyse hiç önemsemedigi, bilinçsizce dünyaya getirilen, tacize tecavüze hatta enseste maruz kalan çocukların had safhaya ulaştığı, içler acısı durumda olduğumuz ülkemde bu kitabı anne babaların da okuması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, sağlıklı bireylerin yetişmesi için bilinçli anne babalara ihtiyaç var.
CİNSEL OLGUNLAŞMA
Yazar : WILHELM REICH
Çeviren: Hüsen PORTAKAL

Yayınevi: Deniz Kitaplar Yayınevi

Sayfa: 112 sayfa
Basım Tarihi: 1982

Bizim göstermek istediğimiz gerçekler, genellikle inanılmayan, tutarsız bir biçimde ortaya konan gençlik sorunlarıdır. Ruhsal güç, kendini tutma ya da cinsel bozulma biçiminde açıklanmayıp, sağlıklı ya da sağlıksız bir cinsel yaşam biçiminde ortaya konulur.
Yetişkinlik dönemindeki cinsel ilişkiler, gençliğin temel sorunlarıdır. Oysa toplum düzeni, burjuva devleti ve onun temsilcileri, bu cinsel sorunlara karşı olumsuz bir tutum içindedir. Gençliğin, cinsel bilgi edinmek ve kendi cinselliğini tümüyle tanımak gibi bir hakkı vardır. Bu hak doğal verilmiştir ona. Ama henüz ergenlik çağında olan nice gençlerde, cinsel bilinç, fiziksel dengeyi pek sarsmadan yitirmiştir bile. Biz işte bu yüzden eğitmeye kalkmıyoruz gençliği. Ama gerçekleri tüm çıplaklığıyla söylemek zorundayız.
Gençliğin önündeki cinsel sorunların yalnızca çok çetin olduğunu değil, her zaman gerginlik yaratacağını da açıkça bilmekteyiz. Bu sorunları açıkyüreklilikle sergilerken, çeşitli tartışmalara yol açacağını da biliyoruz. Ama bundan korkmamak gerekir, çünkü bunun başka yolu yoktur. Bir karar vermek gerekiyor artık : Ya ahlak yoksunluğu, acılar, cana kıymalar, amaçsız çocuk düşürmeler ya da güncel koşullar içinde kimim kez güç gelen ama kararlı bir çözüm önerisi getiren gerçeği ortaya koymak.
Wilhelm REICH
Ocak 1932

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.