Cinsel olgunlaşma

10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
303 gösterim
Bu kitap, gençler için yazılmıştır. Gençlerin büyük sorunu olan "cinsel olgunlaşma"ya bilimsel bir yöntemle eğilip onlara kesin çözümler getirme ereğini taşımaktadır. Bu kitabı eline alan genç, şu sorunlara çözüm bulacaktır:
- Cinsel olgunlaşma süreci neyi içerir?
- Cinsel sorunlar toplumda niçin bu denli gizli tutulmaktadır?
- Bugünkü toplumsal koşullar içinde gençlerin cinsel sorunlarının çözüm seçenekleri nelerdir, neler değildir?
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1993
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • Çeviri:
  Aylin İncesu
 • Yayınevi:
  Düşünen Adam
 • Kitabın Türü:
İlker Uzun 
 17 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu küçük kitap, hiçbir yaş sınırı konulmaksızın gençlik için yazılmıştır diye başlıyor önsöze Reich. Yazar, cinsel olgunlaşma konusunu geniş bir bakış açısıyla bilimsel olarak ve herkesin gayet rahatça anlayabileceği bir dille kaleme almış. Bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireylerin yetistirilmesinde toplum yapısının ve eğitim sisteminin ne derece önemli olduğunu, Kapitalist düzenin bireyleri sistemin çıkarları dogrultusunda nasıl yozlaştırdığını bu konudaki baskıların, zorlamaların, yasakların bilinçsizleştirmelerin neden yapildiğını bu kitabı okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

#Evlilik sonrası olmazsa olmaz durumuna sokulan, yetiştirme konusunun neredeyse hiç önemsemedigi, bilinçsizce dünyaya getirilen, tacize tecavüze hatta enseste maruz kalan çocukların had safhaya ulaştığı, içler acısı durumda olduğumuz ülkemde bu kitabı anne babaların da okuması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, sağlıklı bireylerin yetişmesi için bilinçli anne babalara ihtiyaç var.

Kitaptan 5 Alıntı

İlker Uzun 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kürtaj, birçok kapitalist ülkede yasaklanmıştır ve şiddetli cezaları vardır. Ayrıca, ananın yoksulluğu ya da hastalığı hiç hesaba katılmamaktadır.
Neden?
Kapitalist ekonomi düzeni, işgücünden başka bir şeyi olmayan çoğunluğu sömürme üzerine kurulmuştur.
Eğer kapitalistin hizmetinde çalışacak durumda daha çok işçi bulunursa, başka bir deyişle, düzenli iş arayan işsizler olursa; kapitalist çalışan işçilerin ücretini kolayca düşürebilir.
Bu nedenle nüfus artışına büyük oranda ilgi duyarlar.

Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 22)Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 22)
İlker Uzun 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kapitalist bir ülke, kendi mallarını satmak ve kapitale serbestçe dolaşım olanağı bulmak için başka bir ülke ile çatışır. Savaş yapmak için savaş kurbanlarına gereksinme vardır. İşçi anaların güçlük ve yoksulluk içinde dünyaya getirdiği milyonlarca çocuk, gerekirse daha sonra "Şeref Meydanında" tavşanlar gibi ölür. İşte bütün bu nedenlerden ötürü, birçok kapitalist ülke, kurtaji kesinlikle yasaklayan yasalar çıkarırlar.

Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 23)Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 23)
İlker Uzun 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cinselliğe düşman ahlak eğitimi; çocuklar ve gençler kendi doğal cinselliklerinden haz duymasın ve cinsel gerilimlerini hiçbir zaman gideremesinler diye onların ta içine kök salmaktadır. O zaman ortaya isteri çıkıyor; cinsellikte aşırı düşkünlüğe, suça neden oluyor. "Çocuklar ayartılıyor ve öldürülüyor."

Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 76)Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 76)
İlker Uzun 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yöneticiler, gençliği cinsel ahlaksızlığa karşı korumayı ileri sürerek, onların en az 18 yaşına değin bilgisiz kalmaları için her yolu deniyorlar. Bir yandan ahlak öğütücüleri ve kötü cinsel yayınlar, öte yandan cinsel perhiz, çok kötü bir biçimde hastalığa sürüklenmektedir gençliği.

Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 8)Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 8)
İlker Uzun 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sağlığı yerinde, cinsel olgunluğa ve doyuma varmış, iyi yetişmiş bir kimsenin çocukları ayarttığı görülmüş şey midir?
Cinsel yaşamın kendi kendini düzenlemesinin temel koşulu, kapitalist düzen içinde yerine getirilebilir mi? Hayır, çünkü kapitalizmin cinsel eğitimi, cinsel doyum yeteneğini sistemli bir biçimde yıkıyor; kapitalist çalışma süreci, ölçüsüz sömürü ve cehennemi çalışma temposu bedensel gücü tüketiyor.

Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 76)Cinsel olgunlaşma, Wilhelm Reich (Sayfa 76)