Ayşe Hür

Ayşe Hür

YazarDerleyen
7.0/10
42 Kişi
·
154
Okunma
·
19
Beğeni
·
591
Gösterim
Adı:
Ayşe Hür
Unvan:
Türk Araştırmacı, Yazar, Tarihçi ve Köşe Yazarı
Doğum:
Artvin, Türkiye, 1956
Ayşe Hür (d. 1956, Artvin), Türk araştırmacı yazar, tarihçi ve köşe yazarıdır.

Pomak kökenli bir baba ile Türk kökenli anneden dünyaya gelmiştir.Ebeveynleri öğretmen olduklarından birçok şehirde bulunan Hür, Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümü ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü 1992 yılında bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü'ne Avrupa Birliği'nin Tarihle Barışma Noktaları ve Ermeni Meselesi üzerine lisansüstü tezini 2005'te verdi. Radikal ve Agos gazetelerinde siyaset ve tarih ile ilgili köşe yazıları ele aldı. Kasım 2007 - Mayıs 2012 tarihleri arası Taraf gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 26 Ağustos 2012'de Radikal gazetesine geri dönmüştür.
Bu gazete tüm Kürtler içindir.Yiğit Kürtleri uyandırma ve ataları hakkında bilgilendirmek içindir.Kürtler her şeyden mahrum, dünyadan habersizler.Bunun sebebi cahilliktir.Zaman silah ve savaş zamanı değil.Zaman ilim ve eğitim zamanıdır. Ey Kürtler gelin Bangi Kürdistan’ı dinleyin. Bangi Kürdistan vatan ve vatan evlatlarını aydınlatmak içindir!
Ayşe Hür
Sayfa 82 - Bangi Kürdistan (Kürdistan’a Sesleniş) Gazetesi 1922’de üç dilli (Kürtçe,Türkçe,Farsça)
Kürtlerin İttihatçıların ilişkisi ilk kez 1916’da Kürtçe coğrafi ve yerleşim yerlerinin isimleri Türkçeye dönüştürülmesiyle bozulmaya başladı.Ardından Talât Paşa’nın emriyle savaş sırasında değişik yerlere göç etmiş Kürt nüfus,Türk nüfus içinde yüzde beş oranında dağıtıldı.Amaç,Kürtleri daha “medeni” olduğu düşünülen Türk gruplarının arasında eriterek modernleştirmekti.
Şeyh Said’in isyana geçerken şeriat ve hilafetle ilgili propaganda yapması ve Sultan Abdülhamid’in en büyük oğlu olan ve o sıralar Beyrut’ta yaşayan Mehmed Selim Efendi’yi başa geçirerek saltanat ve hilafeti yeniden kurmak istediğini söylemesi ileri yıllarda isyanın “irticai” nitelikte olduğunun kanıtı olarak gösterildi.
Halbuki isyanın arkasında Cibranlı Miralay Halit Bey ve Bitlisli Yusuf Ziya Beyin liderliğini yaptığı,İhsan Nuri, Süleymaniyeli İsmail,Mülazım Hakkı Saveş gibi milliyetçi, seküler Kürt aydınlarının kurduğu Hizbe Azadiye Kürdistan (Kürdistan’a Özgürlük Partisi, kısaca Azadi) adlı örgüt vardı.
Kısaca “milli bilinç” henüz ortaya çıkmamıştı!
1 Mayıs’ta Diyarbakır’dan kalkan üç uçak filosu bölgeye bombalar yağdırmaya başladı.Bu uçaklardan birini Mustafa Kemal’in manevi kızı ve Türkiye’nin “ilk kadın pilotu” Sabiha Gökçen kullanıyordu.Haziran-Temmuz ayları boyunca köyler yakıldı, yıkıldı, kadınlar ve çocuklar dahil sayısız kişi makineli tüfeklerle tarandı!
1950’lerde hemen her makalesinde Kürtçe’ye yer verdiği için sık sık mahkemeye çıkarılan Kürt aydını Musa Anter’e bir gün hakim:
“Ne diye Kürtçe yazıyorsunuz “diye sormuş, Anter de
“Hakim Bey,İstanbul’da Yahudiler, Rumlar ve Ermeniler gazete çıkarıyor.Ayrıca İngilizce ve. Fransızca gazete de çıkıyor.Ben Kürtçe yazıyorum diye ne olacak?” demişti.
Hakimin “Efendim onlar azınlık” karşılığı üzerine de taşı gediğine koymuştu:
“Hakim Bey, yani bir memlekette azınlık çoğunluktan daha mı avantajlıdır”Eğer bir azınlık kadar hakkım yoksa ben böyle çoğunluğu ne yapayım? Lütfen karar verin de beni de azınlık kabul edin” !
Yıllar sonra Kenan Evren,Fikret Bila’nın “Kürtçeyi neden yasakladınız?” Sorusunu şöyle cevap verecekti i:

12 Eylül’de bir hatamız da oydu. Kürtçe konuşmayı yasakladık:Konuşmalarda, mitinglerde, şurada burada Kürtçe konuşulmayacak.Okulda filan Kürtçe tedrisat yapılamaz dedik...
Ama,biraz ağır yasak koyduk.Sonra bu yasak kaldırıldı,ama hataydı.Hata olduğunu sonradan anladım!
1904-1905 Rus-Japon Savaşı, Osmanlılar tarafından ilgiyle takip edildi. Osmanlı ordusu adına Albay Pertev Bey, savaşı izlemek üzere General Nogi'nin komutasındaki 3.Japon Ordusu'na eşlik etti. Pertev Bey, gelişmeler hakkında İstanbul'a düzenli raporlar gönderdi. Savaşı Japonların kazanması Osmanlı ülkesinde büyük sevinç yarattı. Nedenini 1906 yılının Haziran ayında İstanbul'da üç gün geçiren Japon yazar Kenjirõ Tokutomi'nin anılarından okuyalım:"Japonlar (Türklerin nefret ettiği) Rusları savaşta yenmiştir;Japonya beyaz Avrupalıların burnunu kıran aynı Asya'nın bir ülkesidir. Tokutomi, Batılı Hristiyan devletler tarafından Avrupa'dan tamamen sökülüp atılmak istenen, Osmanlı ile duygudaşlık kurarak şöyle devam ediyordu:"Doğuda Güneş halkı, batıda Ay(Hilal) halkı.Güneş ve Ay her zaman birbirlerine düşünceli davranmıştır. Hilalin artık tamamlanmasını diliyor ve bir ayn gibi patlaması için dua ediyoruz."
Ayşe Hür
Sayfa 100 - Profil Yayınevi
503 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okurken,bilmediğim okadar bilgi vardı ki çok akıcıydı ve bilgi doluydu Kürtlerin Öteki Tarihi'ni bilmek isteyenlere Kürtler ve Türkler hakkında bilinmeyenlere ışık tutuyor.Özellikle dönemin tanıkları, konuşmalar beni çok etkiledi ve bakış açımı değiştirdi diyebilirim.Yazar hiçbir etki altında kalmadan tamamen tarafsız,nesnel bir bakış açısı ile kitabı yazmış ve açık uçlu sorular sorarak tamamen okuyucuya bırakmış yorumu..
422 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Osmanlınin öteki tarihiyle kemikleşmiş tarihcilerin kör bıraktığı, resmi tarihin karaladığı, görmek istemediği alanlara değiniliyor! Aslında kitap tarih incelemesi degil daha çok tarihsel konular hakkında makalelerden oluşuyor!
Tarihçi putlar "kardeşim biz tarihimizi bilmiyoruz" diyorlar ancak yıllardır kendileri üniversitelerde tarihçi yetiştirmişlerdir, kitaplar yazmışlardır, birbirine çamur atmış, milleti küçümsemişlerdir. Ne yani tarih bilgisi halka gökten zembille inecek degil ya. Okullarda tarih nasıl ögretilmemişse halk da öyle bilmiyor!
Evet Türk tarih bilincinin temelini atmak için Ataturk TTK yi kurdu, sonra da 60, 70 ve özellikle 80 askeri darbesiyle ve Akp iktidariyla Türk tarihi yolunmuş tavuğa dönüp osmanli nostaljisi oluverdi! Bilgisizlik değil hurafeler dizboyu!
Bunun için Ayşe Hür gibilerinin tarih makaleleri cok önemli.

Bu kitapta istanbul adının nereden geldiğini, padişahların kardeş katlinin gelişimini, temelini, tarihte geçen suyollarının hatta ünlü tarihi ağaçların kısa öyküsünü okuyoruz! Rasathanenin ve matbaanın öyküsüyle devletin bağnazlığının öyküsünü de kaçırmayın. Istanbullulara suriçinin mahallelerinin öyküsü tavsiye edilir! Tarih bilinci padişah ve savaş saymakla oluşmaz, bulunduğun mahallenin tarihini ögrenmekle olur! Bir mahalle Müzesi kurulduğunda tarih bilinci halk, şehir ve devlet katmanlarını birbirine bağlar!
Osmanlida erkeke cinselliği özellikle önerilir. Üniversitelerde gözlerine mil çekilmiş tarihçilerin söyleyemediğini okuyacaksınız. Aslında bunları herkes az bucuk biryerlerden biliyor ama hersey muallakta kalıyor. Okunması önerilir zevkli bir tarih makalesi! Meyhanelerin, kerhanelerin, kedi ve köpeklerin, amelelerin, rüşvetin, mezartaşlarının, intiharın da tarihi vardır,
Bilgisizliğin, yobazlığın tarihini görmek için matbaanın tarihine bakmak gerek. Türk devleti halkı bilgiden nasıl korumuş görelim! Onlarin torunlari şimdi rektör oldular ve bilgisizliğe methiye düzüyorlar.
Ayrıca Abdülhamit günümüzde moda! iktidarin allayıp pullayıp dizilestirdiği Apo'ya bir de yasaklar ve hafiyecilik, jurnalcilik açısından buradan bakın.

Siz hic tarih kitabinda osmanlida kadın hareketi bir sey okudunuz mu? Burada kısa bir giris bulabiliyorsunuz!

Finalde ise elbette harem'in öyküsü var... bu nedenle kitabı tersten okumaya da başlayabilrsiniz.
Tarih her zaman sıkıcı degildir!
Yarıda bıraktıklarım listesinde kendine yer bulan bu kitabın yazarı Ayşe Hür’ü Twitter’da büyük bir zevkle takip ediyorum. Aynı zevki kitaptan alamadığımı üzülerek belirtmek istiyorum. Fakat tarih bilgimin yetersiz ve tarihe ilgimin az olmasından da kaynaklanmış olabilir bu durum diyerek; kitap fuarında kitabı imzalamış olan yazara sevgi ve saygılarımı sunuyor ve tarihe İlgisi olanlara okumalarını tavsiye ediyorum.
326 syf.
·Beğendi·7/10
Öteki tarih 1,2,3ü ilgiyle okudum. Resmi tarih söylemine teğet geçen, ezberci tarihin karanlıkta biraktiği noktalara açıklık getiren, makale tadında sürükleyici tarih kitabı.
Son yıllarda ilber ortaylinın yakınmasıyla "kardeşim biz tarihimizi bilmiyoruz" aglamalarına iyi bir yanıt! Elbette oltaylı kendinin okunması gerektigini kast ediyor. Tarihi tek bir açıdan okumak ezberlemek anlamına gelir! Olayları ve tarihsel olguları farklı açılardan okumak ve günümüz sorularına göre degerlendirmek gerekir! Resmi tarih, tarihsel bili6nc icin zehir demektir!
143 syf.
·Beğendi·10/10
Bildiğiniz kronolojiler gibi ama her sayfa ortadan iki ye bölünmüş durumda, bir kısmında Cumhuriyet diğer kısmında ise Atatürk ün kronolojik olarak hayatını güzel fotolar ile birlikte okuyabiliyoruz, bence başarılı ve güzel bir çalışma olmuş 2019 senesinde okuduklarımdan en iyiki okuduğum dediğim kitap... saygılar
252 syf.
·2/10
Kitabı okumalisiniz dersem bunun tek sebebi yazarin yanılgılarıniñ çok olmasidir okuyunca nedemek istedigimi daha iyi anliyacaksiniz her görüşten insanı üzecek bir.kitap 3 lu seri olduğu için almıştım ilk kitabını okuduktan sonra böyle olacağını bilseydim almazdim tarihi görüşlerinin hiç Bir dayanagi yok
326 syf.
·9 günde
Soy ismi hür, aklı zincirli kendini yazar zanneden birinin hayal dünyasında kurguladığı doğum yerinin artvin olması hasebiyle muhtemelen azda olsa halen kalmış olan ermeni soyundan gelen biri.Bu sebebten dolayı sözde ermeni soykırımı olduğunu iddaa eden ama iş türklere gelince türk askerlerine esir kamplarında çok iyi davranıldığını idda eden hatta 15 bin esir türk askerini asit havuzlarında kör eden ingilterenin aslında hastalıkları tedavi etmek için yaptığını ve söylenildiği gibi kör etme olayının olmadığını iddaa edecek kadar vatan hainliğinde nirvana yapan bir kadının yazmış olduğu sözde öteki tarih ama özünde yalan tarih denmesi gereken bir kitap. Bu kadar uzun açıklamamın sebebi sizde benim gibi okuyup zamanınızı boşa harcamayın diyedir.

Not: Arvinli olması derken kesinlikle artvinlilere bir itham değildir ,trabzonda bulunan rumlar gibi bir örnek sadece. kökeni farklı milletlere dayanan diğer insanlar gibi.
Kendini türk hissedenler bahsimin dışındadır. Bu bir faşist tutum değil milliyetçi bir yaklaşımdır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayşe Hür
Unvan:
Türk Araştırmacı, Yazar, Tarihçi ve Köşe Yazarı
Doğum:
Artvin, Türkiye, 1956
Ayşe Hür (d. 1956, Artvin), Türk araştırmacı yazar, tarihçi ve köşe yazarıdır.

Pomak kökenli bir baba ile Türk kökenli anneden dünyaya gelmiştir.Ebeveynleri öğretmen olduklarından birçok şehirde bulunan Hür, Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümü ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü 1992 yılında bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü'ne Avrupa Birliği'nin Tarihle Barışma Noktaları ve Ermeni Meselesi üzerine lisansüstü tezini 2005'te verdi. Radikal ve Agos gazetelerinde siyaset ve tarih ile ilgili köşe yazıları ele aldı. Kasım 2007 - Mayıs 2012 tarihleri arası Taraf gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 26 Ağustos 2012'de Radikal gazetesine geri dönmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 154 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 99 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.