Ayşegül Korkmaz

Ayşegül Korkmaz

Çevirmen
8.9/10
45 Kişi
·
147
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
Öncelikle Jiddu Krishnamurti boşuna "dünya öğretmeni" lakabını almamış diye sözlerime başlamak istiyorum. Gerçekten bu kitabı okuduğunuzda hak vereceksiniz. Hint sinemasından sonra edebiyatı da beni adeta mest etti diyebilirim. Edebiyatıyla ilgili çok detaylı bilgim olmamakla birlikte, yapısı itibariyle çok fazla çeşitliliğe sahip bir ülke. Doğal olarak bunun da edebiyatına yansıdığı kanaatindeyim. Varsa Hint edebiyatıyla ilgili önerileriniz alabilirim.

Kitaba gelecek olursak. Kitap yazarın dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı ve yayımlanmamış konuşmalarını içeriyor. 16 bölümden oluşuyor. Aslında bütün bölümler tek tek detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bunun içinde tamamen sakin bir kafayla okuyup, bu kitap dışında kendinizi hiçbir şeye vermemeniz gerekiyor. Malum olaylar yüzünden tam olarak kendimi veremediğimi düşünüyorum. Açıkcası kitabın hakkını veremedim ve tekrar okuyacaklarım listesine alıyorum. Ayrıca kitap hani okuyup kütüphaneme koyayım orada dursun tarzında bir kitap değil. Anlattığı konular itibariyle ara ara açıp tekrar tekrar okumalık bir kitap.
160 syf.
Jiddu Krishnamurti bu dünyaya gelmiş özel insanlardan bir tanesi. Bütün sözleri, konuşmaları ve kitapları muhteşem. Ama özellikle Bilinenden Kurtulmak kitabı harika. İlk kez Jiddu Krishnamurti okuyacaklar için başlangıç kitabı. Bu kitabı okumasını kime tavsiye ettiysem okuyanın hayata bakış açısı değişti. Jiddu Krishnamurti'den etkilenmemek imkansız.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İnsan endişe ve korkuları ile bir ömür tüketemez. Buna bir de yanlış algı ve takıntılar eklendiğinde zihnimiz çöplüğe döner.
Gururun ve takıntıların, olumsuz imgelerin kılavuzluğuyla yürüyen canlı, asla kendisi olamaz, ikinci el bir insana dönüşür.
İki günde okunabilecek 160 sayfalık bu kitap, bireyin kendisi ile yüzleşmesinin önünü açıyor.
160 syf.
·4 günde·7/10
Bu Jiddu Krishnamurti'nin okuduğum ikinci kitabı oldu. Yazarın tüm görüşlerine katılmasam da bazı düşüncelerini gercekten ilginç buluyorum. Yazar anladığım kadarıyla mutluluk ve dinginliğe zihnimizi gözlemleyerek, onun nasıl işlediğini kavrayıp artık iyice otomatikleşmiş bazı davranışlarımızın zararlı sonuçlarının farkına vararak erisebileceğimizi belirtiyor. Bu ve benzeri konularda ona katılıyorum. Ama yazar bireyselliğe çok vurgu yapıyor. Herkesin farklı bir yol izlemesi gerektiğinden ve bunu yaparken de örnek alabileceği hiçbir model, başvurabileceği hicbir otorite ya da kaynak olmadığından bahsediyor. İşte bu noktada ben ona katılmıyorum ve hatta tam tersini düşünüyorum. Bir kişisel gelişim kitabı olarak da değerlendirilebilecek bu eser hakkında o yüzden tamamen olumlu bir kanaate sahip değilim ama yine de eserde dikkatimi çeken ve yararlandığım noktalar olduğunu söylemeliyim.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bana kalırsa anlatmak veya açıklığa kavuşturmak istediği şeyleri çok yüzeysel ve sade bir şekilde ele almış, bunun yanında duyguları çevresel faktörlerden ve içinde bulunduğu şartlanmadan tamamen soyutlayarak düşündürmeye itmesi farklı bir deneyim kazandırıyor
160 syf.
·Beğendi·9/10
Krishnamurti evrensel insanlığı , düşünce nedir ve nasıl oluştuğunu açıkladığı ,bugünü yaşamak için geçmişi unutmak gerektiğini vurgulayan kitabıdır .

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayşegül Korkmaz

Yazar istatistikleri

  • 147 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 182 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.