Aysen Altınel

Aysen Altınel

Çevirmen
9.0/10
1.357 Kişi
·
12,4bin
Okunma
·
1
Beğeni
·
391
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
1056 syf.
·Beğendi
Edmond Dantes, en mutlu olacağı gün suçsuz olduğu halde krala karşı ayaklanan Napoléon yanlısı bir casus damgası yiyerek bir komploya kurban gidiyor. Elinden bütün yaşamı çalınıyor ve İf Şatosu'nda bir hücreye kapatılıyor. Yıllar boyunca o hücrede sadece ona yemek getiren gardiyandan başka hiç kimsenin yüzünü göremiyor. Ve tam bütün umutlarını yitirip ölmek istediğinde duyduğu bir ses onun hayata
bir kez daha tutunmasını sağlıyor.

Bu kısımdan sonrası o kadar heyecan vericiydi ki, kitabı okumadım yuttum diyebilirim. Dantes kaçabilecek mi? İntikamını alabilecek mi? Onun öldüğünü düşünerek evlenen nişanlısını affedebilecek mi? Ve daha neler neler..

Benim kitapta en sevdiğim yer ise Dantes ve hücre arkadaşı rahibin karşılıklı diyalogları oldu diyebilirim. Okuyacak arkadaşlarında o kısımlarda daha dikkatli okumasını tavsiye ederim.


Ebru Ince'nin yapmış olduğu etkinlik sayesinde ilk defa onun tabiriyle kütük tarzında bir dünya klasiği olan bu kitabı okudum. Burdan ona teşekkürlerimi sunuyorum.
Aslında "çok fazla sayfalı kitaplara" karşı önyargılarım vardı. Nedeni ise galiba biraz sabırsız bir karakter yapısına sahip olmam. Sohbet ederken bile karşımdaki insanın konuyu allayıp pullamasına katlanamayıp, direk sadete gelmesini arzu ettiğim için kitabı okurken ne kadar dayanabileceğimi düşünüyordum. Ama hiçte korktuğum gibi olmadı. Tamam dürüst olmam gerekirse kitabın beni etkisi altına almasıyla olayların gidişatını merak ettiğim için biraz hızlı okudum. Tabii bu da bana baş ağrısı olarak geri döndü. O yüzden siz benim gibi yapmayın. Tadını çıkara çıkara yavaş yavaş okuyun derim.

Son olarak; Dumas beni etkileyici ve sürükleyici anlatımıyla kendine hayran bıraktı. Artık gönül rahatlığıyla bütün eserlerini okuyabilirim.
1056 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Alexandre Dumas 'tan aşk, nefret, ihanet, kin, intikam, merhamet, dürüstlük, sahtekarlık, vefa ve ahde vefa temalarının muhteşem bir şekilde işlendiği harika bir eser.

Kitapta, büyük bir komployla hapse atılıp hayatı karartılan Edmond Dantes isimli kişinin, düştüğü bu durumdan kurtulup, kendisine bu oyunu oynayanlardan intikamını alması anlatılıyor. Nasıl ki kendisine kurulan komplo ince ince işlenerek kurgulanmışsa, bu durumdan kurtulması ve intikamını alması da sanki ilmik ilmik işlenmiş gibi en hassas noktasına kadar düşünülüp kurgulanarak okuyucuya sunuluyor.

Dünya üzerinde nerdeyse iki yüz yıla yakın bir süredir okunan, bu derece önemli bir dünya klasiği hakkında çok fazla şey yazmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Kısaca mutlaka okunması gereken kitaplardan biridir diyerek incelememi bitiriyorum.
1056 syf.
·8/10 puan
Monte Cristo Kontu; her dönemde, her türlü okuyucunun ilgisini çekebilecek bir kitap. Zaten kıyısından köşesinden bu kitaba ya da kötü taklitlerine bulaşmayan yoktur diye tahmin ediyorum. Alexandre Dumas bana hep, dönemindeki halkın istediği türde, çok satan macera romanları yazan, belki günümüzün Dan Brown'ı gibi, birisi olarak gelmiştir. Ama; Da Vinci Şifresi'nin 200 yıl sonra hala aynı etkiyi yapmasının fazla olası olmadığı göz önüne alındığında, Alexandre Dumas'ın da hakkını vermek gerekir bence.
1056 syf.
·Puan vermedi
Benim kitaplığımın en değerli hazinesi..
"MONTE KRİSTO KONTU.."
En sevdiğim roman olma özelliğini yıllardır koruyor. İlk okuduğum kısaltılmış olan bir basımıydı.. Daha sonra filmini de izlediğim bu romanı tekrar tekrar okumaktan hiç bıkmayacağım sanırım.Konusu itibarıyla hissettiğimiz her duyguya eşlik ediyor..
Edmond Dantes, Marsilya'lı genç bir denizci...Bir insanın isteyebileceği her şeye sahip.. Onu seven bir aile, başarılı bir iş, güzel bir kadın.. Lakin bütün bunlara sahip olmak ona kıskanılmayı, aldatılmayı, ihanete uğramayı da beraberinde getiriyor.
İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Dantes'in nasıl Monte Kristo Kontu'na dönüştüğünü anlatan eser benim için hiç bitmeyen bir yolculuk.. Çünkü intikam almanın bedelinin acı çekmek olduğunu, buna rağmen verdiği zevkin tadından vazgeçemeyeceğimi keşfettim.
1056 syf.
·Puan vermedi
Bir ihanetin ve bir intikamın kaneviçe gibi ince ince örülmüş, olaylarla dolu sayfaların su gibi akıp gittiği bir dünya klasiği. Okuması kolay ama zevkli bir kitap. Hani bazı güzel şeylere "roman tadında" derler ya işte o tadı alacağınız türden.
1056 syf.
·Puan vermedi
Okudukça kendini okutturan ve bir o kadar da az okuyayım da kitap hemen bitmesin dedirten bir kitap. Alın okuyun, insanların aşkları için neler yaptıklarını gördükçe yaptığımızın aslında hiç olduğunu anlıyoruz

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12,4bin okur okudu.
  • 631 okur okuyor.
  • 6,1bin okur okuyacak.
  • 206 okur yarım bıraktı.