Ayser Ali

Ayser Ali

Çevirmen
8.6/10
261 Kişi
·
925
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
88 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dünyaca ünlü Rus Matematik Profesörü Raçinski radikal bir kararla bulunduğu üniversiteden istifa ederek kendi köyüne öğretmen olarak atanmak ister. Çevresindekilerin sert tepkikerine rağmen ideallerinden vazgeçmeyen profesör köy okuluna giderek birçok ünlü ressam, kimyager, din adamı yetişmesini sağlar.

Olayın gerçek olması kitaptan iki kat fazla etkilenmeme neden oldu. Her ne kadar ideal öğretmeni anlatıyor olsa da bir yandan da Rusya'nın o yıllarda içinde bulunduğu durumu da özetliyor aslında. Halkın tembelliği, açlığı, sefaleti, cehaleti gözler önüne serilmiş. Okunması, ilham alınması gereken bir eser. Her yaştan insana tavsiye ederim.

Keyifle okuyun, umutlu kalın. :)
88 syf.
·Puan vermedi
Kitapçıya bir kaç kitap siparişi vermeye gelmiştim .. Siparişleri verdim .. Cuma namazına kadar işim yok ince bir seçip okusam iyi olur diye düşündüm .. Elime bu kitap geldi .. 70 sayfalık , bir adamın hayatının gerçek hayat hikayesi ..

Bir solukta okunacağını düşünüyorum .. '' Kitapçıdan kovacaklar diye hafiften tırsmadım değil , kardeşim satın alacaksan al almayacaksan bırak okuma ya , diyeceklerini düşündüm :) ''

Prof. Dr. S. A. Raçinski adında 1880 lerde Moskova üniversitesinde öğretmenlik yapan genç , dahi ,zeki bir adamın önünde duran Harika kariyerini elinin tersi ile bir kenara itip '' Bu öğrenciler ben olmasam da nasıl olsa eğitilir fakat köyümde unuturmuş , keşfedilmemiş yüzlerce elmas var ve hepsi eğitime öğrenmeye açlar ve devletimiz o insanları eğitmek adına zerre kadar bir emek harcamıyor " diyerek kendi köyüne öğretmenlik yapmaya gider geleceğin bilim adamlarından sayılan Raçinski..

10 yıllık bir eğitimin sonunda Raçinski nin öğrencileri ülkede ses getiren yerlere ulaşmışlardır .. din adamından tutun , ressamdan tutun , bakteriyolog olanlar çıkmıştır ..

Her öğretmenimizin okumasını isterim ..

Ve bir ülke nasıl kalkınır nasıl iyi bir yerlere gelir bunu anlamak isteyen arkadaşlara da tavsiye ederim ..
88 syf.
·Beğendi·10/10
Son dönemlerde okuduğum en güzel kitaplardan biriydi.
Kitabi okurken ne yazık ki kitapta olan olayların ve durumların bir çoğunun ülkemiz içinde geçerli olduğunu gördüm. Cehaletin her tarihte insanlığın en büyük düşmanı olduğunu bir kez daha gördüm. Bana göre kitabı öğretmenliğe başlamadan bütün öğretmen adaylarına mecburen okutulması gerekir.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Hayattaki çoğu insanın bir gayesi vardır üniversiteye gidiyoruz veya daha farklı yollardan kendimizi geliştirerek belli seviyelere ulaşmaya çalışıyoruz peki aldığımız ünvanlar veya bulunduğumuz makam daha çok kendimiz için mi olmalı ya da vatanımız ve milletimiz için mi? Evet bu soruların cevabı Prof.Dr.S.A.Raçinski'nin kendisine normal fakat diğerlerine göre anormal olan hayat hikayesinde saklı..
Ben eseri okurken bir öğretmenin fedakârlığına şahit oldum eğitime gerçekten ihtiyacı olan çocukları sevgisi ve hoşgörüsüyle ders vermesi, kendisinin de inandığı cevherleri ortaya çıkararak insanlığa faydalı bilim adamları yetiştirmesi öğretmen için gurur kaynağı olmalı ..
Lakin acı olan şu gayreti ve inancıyla bir yerlere getirdiği öğrencilerinin yine aynı toplum için faydalı işler yapmak isterken aynı sisteme kurban gitmesi bunlar eser kapsamında.
Benim eserden çıkardığım ise şimdiyi iyileştirirsen gelecek daha iyi olur öğretmen adayı olarak görüşüm budur herkese tavsiye ederim fakat öğretmen ve öğretmen adaylarının kesinlikle es geçmemesi gereken bir kitap ..
88 syf.
Prof. Dr. Raçinski'nin sıra dışı hayatı mı, sıra dışı kararı mı demeliyim, gerçi ikisi de aynı anlama geliyor...Dünyaca tanınan bir akademisyenin istifasını verip köyüne öğretmen olarak dönmek istemesi, o gün kimse tarafından anlaşılamamıştı ki bu günde böyle kararı anlamak çok kolay değil. Ya da böyle bir kararı alabilecek günümüzde kim vardır ki, o günlerde de yokmuş zaten... Lakin zaman içinde Raçinski'nin doğru karar verdiği anlaşılmıştır. Köydeki bir çok öğrencisi akademisyen, sanatçı, mühendis, din adamı vs. olmuştur. Oysa Raçinski köye gitmeye karar verdiğinde, köyde çocukların eğitim aldığı söylenemezdi... İdealizm'in son noktası bu olsa gerek...Gerçek bir yaşam öyküsü... Kısacık bir kitap...
88 syf.
·2 günde
Her idealist öğretmenin okuması gereken bir yapıt ...
Herşeyin başlangıcı eğitimdir . bu kitapla da eğitimciler sahip oldukları statünün öneminin farkına varırlar inşallah

Kitapta birçok mesaja yer veriyor .İnsan yer altındaki suya ulaşması için derine inmesi gerekir. O yüzden raçinski suyun kaynağına iniyor. Üniversite de verdiği eğitimle o meşhur dehaları keşfedemezdi aldıkları eğitimle bir yere gelmiş . inşaa edilmiş yapıların üstüne birkaç kat inşaa ediyordu o yüzden en temele iniyor.

Ve
Bütün kötülükler, haksızlıklar bilgisizlikten doğar. O yüzden raçinski bir meşale gibi karanlık memleketi tetovaya gidiyor .
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Üzerine saatlerce konuşulacak, kısacık bir kitap olmasına rağmen, düşündüren, motive eden, sorgulayan ve sorgulatan eşsiz bir kitap.
Grigoriy Petrov'u Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı ile tanımıştık. O kitabı da baş ucu kitaplarından bir tanesi olmakla birlikte , bu kitabı da beni çok etkiledi.
Başarılı bir matematik profesörü olan Raçinski'nin üniversitedeki kariyerini bırakıp, köyüne gitmesini ve orada bir köy öğretmeni olmasını konu alıyor.
İnançla, vazgeçmeden, zorluklar karşısında pes etmeden aydınlığa adım adım yürüyen Raçinski ile mutlaka tanışmalısınız. Sefalet, cahillik ve tembellik ile uğraşan insanın, emek verildiği zaman, doğru yönlendirildiği zaman neleri başarabileceğini okurken, yepyeni umutlar ile dolup taşacaksiniz.
Herkesin mutlaka okuması gereken, baş ucu kitaplarından bir tanesi. Sevgi ve saygılarımla.
88 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bir öğretmen olarak bu kitabı sevdim. Başarısız öğrenciler seçilmeli ki yetenekleri ortaya çıksın. Başarılı öğrenci zaten başarılıdır. Başarılı olması gereken öğrenci bilinçlendirmeli Farkına varmalıdır.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ünlü Rus Matematik Profesörü iken istifa edip kendi köy okuluna atanma kararı alan Raçinski...

Çevresindeki bütün sert tepkilere rağmen ideallerinden vazgeçmeyen bir profesör...

Gittiği köyde öğrencilerine ezber bilgi yerine kalplerine dokunarak sadece ünlü ressam din adamı degil aynı zamanda bilinçli birey yetiştirmeyi başarmış bir profesör...

Halkın tembelliği sefaleti ve cehaletinin umutları ve fedakarlığıyla tersine çeviren profesör..

Incecik kitabın özü aslında;
Ne olursanız olun ister öğretmen,ister doktor, ister işçi,ister çoban farketmiyor
Her ne olursanız olun yeterki idealleri umutları olan insanlar olun,
olun ki yaşanılası bir dünya her daim var olsun...

Keyifle okuyun..
88 syf.
·2 günde·Beğendi
Gerçek bir hikaye... Olayın gerçek olması kitaptan iki kat fazla etkilenmeme neden oldu. Rusya'daki eğitim sistemini değiştirmiş bir öğretmenin hikayesi...
Keşke bütün öğretmenlik yapmayı düşünen, isteyen adaylara ve yapanlara okutma imkanı bulunsa diyebileceğim bir kitap.
Bir öğretmen adayı olarak okudum ve çok beğendim Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabı gibi İdealist Öğretmen'i de tavsiye ederim.

-Hayatını eğitime adayanlar , mutlaka okuyun...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 925 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 568 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.