·
Okunma
·
Beğeni
·
22,1bin
Gösterim
Adı:
İdealist Öğretmen
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059702621
Çeviri:
Ayser Ali
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
İdealist Öğretmen
İdeal Öğretmen
İdealist Öğretmen
İdeal Öğretmen
İdealist Öğretmen
İdeal Müəllim
Moskova Üniversitesi’nde başarılı bir matematik profesörü olan Raçinski, herkesin gıptayla baktığı kariyerini bir kenara bırakıp istifa eder. Hem de yalnızca köyüne gidip sıradan bir öğretmen olabilmek için. Başta kimselerin anlam veremediği bu durum, Raçinski’nin hayatında aldığı en önemli karardır. Çünkü halkın içindeki keşfedilmemiş cevherleri bulacak ve onları parlatıp hak ettikleri gibi aydınlığa kavuşturacaktır.


Profesör Raçinski’nin bir bilinmeze doğru attığı adımlar, bu yoldaki umutları ve fedakarlıkları sizi öylesine sarsacak ki hayatta neyin önemli olduğunu ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmeniz için ne yapmanız gerektiğini bir kez daha sorgulayacaksınız. Bu küçük ama etkisi büyük kitapta yalnızca bir öğretmenin çırpınışını değil, aynı zamanda Rusya’nın o dönemdeki içler acısı durumunu, halkın tembelliği, sefaleti ve cehaletiyle nerelere sürüklendiğini ve eğer doğru yönlendirilirse neler başarabileceğini de okuyacaksınız. Atatürk tarafından, bir bataklıklar ülkesi olan Finlandiya’nın kurtuluşunun ülkemize örnek olarak gösterildiği Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi yazan Grigoriy Petrov’un kaleminden yine unutulmaz, sarsıcı bir hikaye.
88 syf.
·2 günde·8/10 puan
Kitapta, Moskova Üniversitesi'nde matematik profesörü olan S. A. Raçinski'nin işinden istifa ederek köyünde sıradan bir öğretmen olmak istemesi anlatılıyor. Raçinski, köyünde yaşadığı zorluklara rağmen vazgeçmiyor ve birçok öğrencinin hayatını değiştiriyor. Gelecek nesillere ışık tutarak onların iyi yetişmesi için yardım ediyor.

Bir öğretmen bir toplumu kalıplaşmış yaşantılarından uzaklaştırabilir. Birçok konuda fedakârlık yapıp gelecek nesiller için elinden geleni yapabilir.

Ben genel olarak kitabı çok beğendim. Kitap kısa olsa da verdiği mesajlar çok güzel. Okunması gereken bir kitap. Özellikle öğretmen ve öğretmen adaylarına tavsiye ediyorum.

Kitapta en beğendiğim alıntılar:
"İnsanlara düşünmeyi öğretmiyorlar. Hayatın anlamını çözmeyi öğretmiyorlar. Halk ruhunun gücünü hissettiremiyorlar. Ve milyonlarca insan tıpkı milyonlarca verimli toprağın el değmeden ıssız bırakılması gibi kendi hâline bırakılıyor." (s.10)
"Halkın zihnindeki karanlık deryanın dağılması için büyük ve parlak fenerlere ihtiyaç vardır. Ve ben, doğduğum köyde bir aydınlık feneri olmak istiyorum." (s.15)
"Mezun olmak ve diploma beklemek istemiyorum. Akademi, öğrencilerin ruhuna bir şey kazandırmıyor." (s.46)
"Mucize hak edilmelidir." (s.50)
"İlk zaferiniz öncelikle kendiniz olmalıdır. Kendinizi zehirlemeyin. Sağlığınızı koruyun. Kanınızı, beyninizi ve kalbinizi temiz tutun." (s.55)
"Rusya'da ve başka ülkelerde, bir değil onlarca, yüz binlerce Raçinski olsaydı, bütün halkın on, yirmi, otuz yıllık yaşamı tamamen değişicekti. Bu bir mucize olurdu. Yepyeni bir nesil doğabilirdi." (s.65)
75 syf.
·Puan vermedi
Cok ünlü bir Bilim adamı ve profesörken, deli olduğu soylenmesine göz yumacak bir kararla köy ögretmenligini tercih eden ve bu kararıyla hayata bir cok sanatçı ve bilim insanı kazandıran Raçinski'nin hayat öyküsü. Bence butun ogretmenlerin okuması gereken keyif alınacak bir kitap.
88 syf.
·Beğendi
Kitabın ana kahramanı olan Raçinski, hayatını başarıları üzerine kurmuş harika bir bilim adamıdır. Bir gün kimsenin inanamayacağı, delilikle itham edileceği bir karar alır. İdeallerini savunarak, doğduğu toprakları kendine güzergah beller ve kimsenin önemsemediği köyüne öğretmenlik yapmak için gider. Güzergahı bellidir, halkın zihninin ve vicdanının madenine giden yolu tutar. Peki, onu yıllarca horlanmış, görmezden gelinip karanlığa, cehalete, yoksulluğa terkedilen yerli halk nasıl karşılayacaktır? Yolu zorluklarla örülü olsa da inanmış bir kalp, zorluğa baş eğmeyecektir elbette. Dönemin Rusya'sını, halkının içinde bulunduğu acınası durumunu ve bundan hiç hicap duymayan güya aydın, eğitimli kesimin de ahvalini anlatan güzel bir kitap.
Sarhoşluğun, cehaletin, hoşgörüsüzlüğün iradesizliğin, gereksiz heveslerin, bir toplumun sonunu nasıl hazırlayabildiğinin tercümesi. Ve bir insan başta kendi adına ve ferdi olduğu toplum için karanlıkla nasıl savaşabilir sorusunun da cevabı hükmünde muazzam bir eser.
Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı kadar etkileyici, okunması gereken kitapların başında yer almalı. Okumanızı tavsiye ederim, keyifli okumalar dilerim şimdiden.
75 syf.
·1 günde·9/10 puan
(!) İncelememde kitaptan tabirler kullandım, rahatsız oluyorsanız lütfen kitabı bitirmeden okumayın.

Kitap ünlü ve takdir gören bir matematik profesörü olan Raçinski’nin üniversitedeki görevinden ayrılıp köy öğretmeni olmak istemesiyle başlıyor. Çevresindeki insanlar onu amiyane bir tabirle “ahmaklık” etmekle suçluyorlar. Nasıl olur da onun gibi nitelikli bir insan köye, “cahil” halka hizmet etmek isteyebilir? Çünkü, kitaptan bir tabirle, “Köylerde profesörlere değil eli kamçılı jandarmalara ihtiyaç vardır.” Aslında kitapta anlatılan topluma uzaktan bakıldığında gelinen noktada insanlar gerçekten yozlaşmış ve düzeltilemeyecek bir seviyeye gelmiş gibi görünüyor. Hatta Raçinski de gittiği köyde o insanların tepkilerine maruz kalıyor. Çünkü halk da kendini devletin “cahil ve eğitilemez” kalıbına sığdırmış. Pek çok insanın beyni “işlenmemiş çorak topraklar” gibi. Ancak bu Raçinski’nin yeni nesillerin içindeki cevheri keşfetmesine engel olmuyor ve ressam, bakteriyolog, din görevlisi gibi çeşitli alanda öğrenciler yetiştiriyor. Aradan yıllar geçtikten sonra da olsa başlarda onun bu seçimine anlam veremeyen insanlar yaptığı işin ne kadar önemli olduğunun farkına varıyor, bu beni çok mutlu etti.
Raçinski’nin bu tutumu benim de kendimi sorgulamama sebep oldu. Eğitim ve öğretimin nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği bizim evde hep konuşulan bir konudur. Beklentilerimi dile getirirken fazlasıyla cesurum ancak iş başa düştüğünde ne yapıyorum, bilmiyorum. Her meslek birbirinden değerli olsa da öğretmenlik benim gözümde diğerlerinden daha farklı bir konumda. Çünkü öğretmenler toplumun mimarı gibi ve ailemizden sonra karşımıza çıkan ilk rol modeller. Örneğin kitapta bir profesör öğrencilerini eğitti, sonra belki de öğrencileri başka yerlerde başkalarını eğitti.

Nesillerimizin nitelikli yetişmesini istiyorsak kalifiye öğretmenler yetiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Fakat bu noktada özeleştiri yapacak olursam, pek çoğumuz böyle düşünsek de meslek seçimi yapacağımız zaman öğretmenlik / akademisyenlik tercih etmiyoruz. Oysaki bu ikinin kuvvetleri gibi, herkes 2 insana dahi örnek olsa/hayatına dokunsa yetiştirilebilecek insan sayısını düşünemiyorum bile. Çünkü günümüzde geçerli olan eğitim anlayışı klişeleşmiş bir örnektir ama balığın ağaca tırmanması için çabalayıp durmamıza sebep oluyor. Matematik yapamayanın zekâsının küçümsendiği, güzel resim çizemeyen öğrencinin zayıf aldığı bir sistemin içerisindeyiz. Oysaki her çocuk birbirinden farklıdır ve farklı alanlarda yeteneklidir. Her yıl içindeki cevheri keşfedemediğimizden kaç tane sporcuyu, sanatçıyı, müzisyeni, zanaatkârı yitiriyoruz acaba. Bunu değiştirmek bizim elimizde.
88 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
İdealleri olan ve ülkesinin içinde bulunduğu durumun nedenlerini araştıran, ileri görüşlü profesörün köyüne giderek öğretmen olmasını derin düşüncelerle ortaya koyan bir kitap. Bir öğretmenin neleri değiştirebileceğini gözler önüne koyarak okuru bu konuda bilinçli olmaya çağırıyor. Öğretmenin umutları ve fedakarlıklarıyla ulaştığı çocukların yaşamını nasıl değiştirdiğini ve yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olarak onları ülkesine nasıl kazandırdığını sorgulatmaktadır. Bu yönüyle büyük bir etkiye sahip bir kitaptır. Her okurun bir gün bu kitabı okuması ve sorgulamayı içinde yaşaması dileğiyle. İyi okumalar
88 syf.
·1 günde·10/10 puan
İlk olarak kitabın adından dolayı fazla bir önyargılıydım açıkçası. Çünkü ideal kelimesi pek hoşuma gitmiyor benim. Herkesi tek tip haline sokmaya çalışan bir kelime bana göre. Dünşünsenize ideal öğrenci diyince muhtemelen bir çoğumuzun aklına ;çalışkan, temiz, ödevlerini yapan, öğretmenini dinleyen, arkadaşlarıyla iyi geçinen vs. gibi şeyler gelecek. İdeal öğretmen deyince de bunun benzeri şeyler tabi.. Herkesin özel olduğunu hiçe sayan bir kelime ideal kelimesi, nacizane fikrim tabi. Gelelim kitabımıza...

Bir soruyla başlamak istiyorum incelememe, daha doğrusu kitabın bana hissettirdiklerine, bana kattıklarına...

Düşünün ki dünyaca ünlü bir Profesörsünüz. Bunu bırakıp öğretmenlik yapar mısınız, ve mesleği yapacağınız yer de öyle tabiri caizse bir elinizin yağda bir elinizin balda olduğu bir yer değil. Cefa çekmenizin kaçınılmaz olduğu bir yer. Siz şimdi düşünedurun bu soruyu ben başlayayım Raçinski'nin hikayesine...

Dünyaca ünlü bir Profesör bizim Raçinski ve birgün üniversiteden istifa ederek köyünde öğretmenlik yapacağını söylüyor ve birçok tepkiyle karşılaşıyor. Ama Raçinski hiçbir söyleneni dinlemiyor ve öğretmenlik yapmaya başlıyor. Sefil, tembel, alkolik, cahil olan bir halktan kimyagerler, doktorlaf, ressamlar çıkarmayı başarıyor bizim profesör. Tabi ki kolay olmuyor bu. Küllerinden doğmak sözü tam bu olay için söylenmiş deseler inanırım o derece yani. Allah nasip ederse bende kısa bir süre sonra öğretmen olacağım ve böyle bir kitabı okuduğum için kendimi şanslı hissetmiyor değilim. Kitabın en beğendiğim kısmı ise alkol konusuna yaptığı vurgular. Bana göre kitabın can alıcı yerleri burlarıydı. Alkolden kötülükten başka hiçbir şeyin gelmeyeceğini çok iyi anlatmıştı sevgili yazar. Eğitim adına okuduğum güzel kitaplardan biriydi . Okuyanı pişman etmeyecek bir kitap. Şimdiden keyifli okumalar dilerim herkese..
99 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dün Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni bitirdikten sonra kitap kulubünün ve Grirory Petrov'un ikinci kitabı olan İdeal Öğretmen'e başladım hiç vakit kaybetmeden. Bir kitabı beğendiğimde hemen yazarın diğer kitaplarını da peşi sıra okumayı seviyorum. Yazarın düşüncelerini ve ideallerini kavramak açısından faydalı oluyor.
Petrov bu eserinde Rus aydınlarına, çarlık sisteminin zengin ve üst sınıf insanlarına halkın geri kalanını uyandırması, onlar için birer fener olmaları için sesleniyor. Bu yolun bayrak tutanı da üniversitede aydın ve çok sevilen matematik profesörü olan Raçinski. 10 yıllık üniversite hocalığından istifasını verip doğduğu köye giderek oradaki köy çocuklarını eğitmeye karar veriyor kahramanımız. Akademisyen arkadaşları, dostları, eğitim bakanı hatta Tatevo halkı dahi bu adam delirmiş kendine yazık edecek gözüyle bakıyorlar. Diğer incelemeleri okurken farkettim ki, birçok kişi de kariyerini hiçe sayarak ifadesini kullanmış Raçinski için. Aslında hayat yolculuğunda, kariyerine yeni badiresi bol bir kıvrım eklemiş, kariyerini üniversitede hoca olarak tamamlamak istememiş. Geleceğin çocuklarına üniversitede ulaşmanın geç olduğuna, onların işlenmemiş demir gibi kalmalarına gönlü de razı gelmemiş. Ve kendisi için küçük Tatevo ve Rus Çarlığı için kocaman bir adım atarak köy okuluna öğretmen gitmiş. İdeal Öğretmen kitabında Raçinski'nin bu adımını ve domino etkisini okuyoruz. Ben okurken çokça kendi ilkokul öğretmenimi düşündüm. Benim sınıf arkadaşlarımın üzerinde bıraktığı etkiyi..
Benim için kitaptaki en vurucu cümle: bizim toprağımız çok değerli yeraltı zenginliklerimiz çok diyen halkın en basit düğme, peçete, toplu iğne gibi ihtiyaçlarını ithal olarak ateş pahasına satın almasını anlatmasıydı. İçinde kötü alışkanlıklara, yönetime, ideallere dair birsürü değerli ders olan kısa ama hatırda kalıcı bir kitap. İdeal insanlara sevgilerle!
88 syf.
·Puan vermedi
Akademik sahada başarılı bir matematik profesörü olan Raçinski’nin üniversitedeki kariyerini bir kenara bırakıp Smolenska eyaletine bağlı Tatevo köyünde öğretmen olmak üzere yola çıkışı ve bu uğurda verdiği mücadele anlatılıyor. Köylü halk, Raçinski’ye karşı tüm önyargı ve olumsuz yaklaşımlarına rağmen büyük bir değişim geçirir. İdealist öğretmen, onlarda tembelliği
bırakıp çalışmaya, tükettikleri gibi üretmeye, şarhoşluktan ayıklığa doğru seyreden bir dönüşüm başlatır. Onlar için akıl, kalp ve irade güçlerini iyiden yana kullanmayı teşvik eden bir öğretmendir. İnsanı eğitmeyi merkeze alan yönüyle bugüne de ışık tutan bir kitap olduğunu düşünüyor, iyi okumalar diliyorum.
88 syf.
·1 günde·10/10 puan
Matematik profesörü olan Raçinski, kariyerini bir kenara bırakarak köyüne sıradan bir öğretmen olmak için istifa eder. Çevresindekiler anlam veremeseler de Raçinski için hayatında aldığı en önemli karardır. Halkın içindeki cevheri ortaya çıkarmak için çabalar tüm olumsuzluklara rağmen kararından vazgeçmez. Kararlılığı, umut dolu olması, fedakarlıkları...
Kısa ama etkileyici bir kitaptı. Okurken bir çok konuda anlam çıkarabiliyorsunuz. Sadece öğretmenlerin değil herkesin okuması gereken eser.
88 syf.
·1 günde·8/10 puan
Kitabı okurken biraz hayal kırıklığına uğradığımı söylemem gerek. Bu hayal kırıklığının sebebi beklediğim kadar güzel olmaması değildi kesinlikle, kitap kısa olmasına rağmen etkiliydi ve size dokunacak bir şey illa buluyordunuz fakat ben daha farklı olmasını bekliyordum. Farklıdan kastım, yapılan eleştirilerin daha genele hitap etmesini beklerken kitap daha çok dönemin ruslarına 'uyanın lan artık!' demek için yazılmış gibiydi. Ha bu beni rahatsız etti mi ya da kitabın değerini gözümde düşürdü mü? Tabii ki hayır. Rus toplum yapısı hakkında bir şeyler öğrenmemi sağladığından dolayı gayet heyecan ve merakla okuduğum bir kitap oldu.
75 syf.
·Puan vermedi
Dünyaca ünlü, genç bir profesörün bir anda,doğduğu köye öğretmen olarak gitmesiyle başlıyor hikâye.

Dönemin Rusya'sında eğitimin sadece seçkinci bir bakış açısına sahip olması, sözde aydınlar ile alt tabaka halk arasındaki makası giderek açmıştır. Aydınlara göre kendi sınıfları eğitilmeli, köylüler ise çalıştırılmalı.

Eğitim yoksunluğunun getirdiği ahlaki çöküntü, alkol bağımlılığı, toplumsal yozlaşma, yoksulluk da cabası.

Prof. Raçinski idealist bir öğretmendi ve inanılmaz işler başardı. Sahip olduğu mevkiyi bırakıp köyüne öğretmenlik yapmaya gittiğinde, tüm çevrelerce aklını kaçırdığı düşünülüyordu.

Herkesin, özellikle de öğretmenlerin mutlaka okumaları gereken bir kitap olduğu kanaatindeyim.
88 syf.
·Puan vermedi
https://millidusunce.com/ideal-ogretmen/
...Dostları “Raçinski bu kararla ne yapmak nereye varmak istemektedir.” bir türlü anlamıyorlar. En sonunda aklını kaçırmış olduğuna hükmediyorlar. Kısacası Raçinski, kendini bir ülküye adamış her insanın karşılaşacağı tavırlarla yüz yüze gelip ne hâli varsa görmek üzere köyüne yollanıyor.

Bir ülkü sahibi olmayı anlayamayan aydınların, bilim adamlarının olduğu bir durumda köylülerden anlamasını beklemek doğru değil tabi. Köylüler de koca profesörün niçin geldiğini anlamıyorlar: “Siz galiba bizim köylülerimizin ahlâkını bozmaya geldiniz. Köylülerimiz bilimi ne yapsınlar?!” Bir köylü şöyle diyor: “Duyduğuma göre bu genç çok okumuş, hatta okuya okuya aklını bile oynatmış.” Galiba dünya köylerinin hepsinde geçerli olan bir kural bu: Çok okuma ile delilik arasında doğru orantı vardır.
Yüz milyonluk bir ulusu oluşturan insanlar, yeni doğmuş köpek yavruları gibi, gözlerinin açılmasını bekliyor. Bütün bir millet hala kördür. Kör doğan köpek yavrularının gözleri bile bir iki haftaya açılır. Halbuki, milletimizin gözü; yüz, beş yüz, belki de bin yıldan beri açılmamıştır. Bu gerçeği düşünmek bile insana ürperti veriyor.
Petrol yerin altında ve yeryüzü petrol bakımından çok zengin ancak çok derinlerde.Erişmek için uzun ve zorlu bir kazı süreci gerekiyor.Aynı şey dünyadaki tüm diğer zenginlikler için de geçerli.Halkın manevi zenginliği için de... Kömür,tuz,demir kendi kendine yeryüzüne çıkmıyor, kazılarak çıkartılıyor.
Biz eğitildik. Eğitim sayesinde belli haklar edindik, çeşitli görevlere tayin edildik... ve uykuya daldık.Her eğitimli insan,ne olursa olsun doktor,hakim,memur, mühendis,avukat veya katip canlı bir fenerdir ve her fener, konan yeri aydınlatmalıdır; gerek ana caddeyi veya küçük sokağı, gerekse büyük meydanı veya şehrin dışındaki yolu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İdealist Öğretmen
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059702621
Çeviri:
Ayser Ali
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
İdealist Öğretmen
İdeal Öğretmen
İdealist Öğretmen
İdeal Öğretmen
İdealist Öğretmen
İdeal Müəllim
Moskova Üniversitesi’nde başarılı bir matematik profesörü olan Raçinski, herkesin gıptayla baktığı kariyerini bir kenara bırakıp istifa eder. Hem de yalnızca köyüne gidip sıradan bir öğretmen olabilmek için. Başta kimselerin anlam veremediği bu durum, Raçinski’nin hayatında aldığı en önemli karardır. Çünkü halkın içindeki keşfedilmemiş cevherleri bulacak ve onları parlatıp hak ettikleri gibi aydınlığa kavuşturacaktır.


Profesör Raçinski’nin bir bilinmeze doğru attığı adımlar, bu yoldaki umutları ve fedakarlıkları sizi öylesine sarsacak ki hayatta neyin önemli olduğunu ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmeniz için ne yapmanız gerektiğini bir kez daha sorgulayacaksınız. Bu küçük ama etkisi büyük kitapta yalnızca bir öğretmenin çırpınışını değil, aynı zamanda Rusya’nın o dönemdeki içler acısı durumunu, halkın tembelliği, sefaleti ve cehaletiyle nerelere sürüklendiğini ve eğer doğru yönlendirilirse neler başarabileceğini de okuyacaksınız. Atatürk tarafından, bir bataklıklar ülkesi olan Finlandiya’nın kurtuluşunun ülkemize örnek olarak gösterildiği Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi yazan Grigoriy Petrov’un kaleminden yine unutulmaz, sarsıcı bir hikaye.

Kitabı okuyanlar 3.351 okur

  • bay_okur
  • Yasemin
  • eda esmer
  • sîyazey
  • Şükriye
  • Ferda Betül
  • m.n.K.R.D.Ğ.
  • Hilal Özlü
  • Özlem ✿
  • bkareeksidörtac

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.9
13-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%23.8
25-34 Yaş
%44.6
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.9
Erkek
%37.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.4 (221)
9
%12.5 (136)
8
%12.5 (136)
7
%6.4 (69)
6
%1.8 (20)
5
%1.4 (15)
4
%0.1 (1)
3
%0.5 (5)
2
%0.2 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları