·
Okunma
·
Beğeni
·
12013
Gösterim
Adı:
İdealist Öğretmen
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052134290
Çeviri:
Derya Öztürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
İdealist Öğretmen
İdeal Öğretmen
İdealist Öğretmen
Ünlü matematik profesörü Raçinski, bir gün Moskova Üniversitesi'ndeki kürsüsünden istifa eder ve doğduğu köyde öğretmenlik yapmak istediğini söyler. Tüm arkadaşlarının, meslektaşlarının ve aydın insanların şaşkın bakışları arasında Moskova'yı terk eder ve "birer cevher" olarak gördüğü yeni yetenekleri keşfetmek için cehaletin, ahlaksızlığın ve karanlığın kollarında hayatta kalmaya çalışan Rus köylülerinin çocuklarını eğitmek için yola çıkar.

Atatürk'ün okunmasını emrettiği “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabının yazarı Grigoriy Petrov'un kaleminden çarpıcı bir hayat hikayesi.
88 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dünyaca ünlü Rus Matematik Profesörü Raçinski radikal bir kararla bulunduğu üniversiteden istifa ederek kendi köyüne öğretmen olarak atanmak ister. Çevresindekilerin sert tepkikerine rağmen ideallerinden vazgeçmeyen profesör köy okuluna giderek birçok ünlü ressam, kimyager, din adamı yetişmesini sağlar.

Olayın gerçek olması kitaptan iki kat fazla etkilenmeme neden oldu. Her ne kadar ideal öğretmeni anlatıyor olsa da bir yandan da Rusya'nın o yıllarda içinde bulunduğu durumu da özetliyor aslında. Halkın tembelliği, açlığı, sefaleti, cehaleti gözler önüne serilmiş. Okunması, ilham alınması gereken bir eser. Her yaştan insana tavsiye ederim.

Keyifle okuyun, umutlu kalın. :)
75 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Normalde hiç yapmadığım bir şeyi yaparak ( seri kitap olmadıkça) aynı yazarın iki farklı eserini art arda okudum. Petrov'un ışığı ve ideolojisi beni çok büyüledi.Heykelini dikmeye kalksam beynine ve insanlığına beton yetiştiremem. Okuduğum iki kitabında da (Beyaz Zambaklar Ülkesinde ve İdeal Öğretmen) kendi düşünce ve ideolijisiyle ortak olan insanların hikayesini yazmış.Aynı düşünceleri benimsediği için çok da güzel ve anlaşılır yazmış ama kitap kısa olmuş.Bir solukta bitti.Kısa ve etkili ancak Dr. S. A. Raçinski'nin öğretmen ve öğrencilere örnek olacak gerçek hayat hikayesini daha çok işleyip detaylara inerek 1500 sayfa yazsa da okunurdu.Canı sağ olsun ! :)

1880 yılında Moskova üniversitesinde matematik Profesörü olan Dr. S. A. Raçinski,diğer Profesör arkadaşlarının bütün itiraz,muhalefet ve dalgalarını hiçe sayarak,kariyerini elinin tersiyle iterek görevinden istifa edip doğduğu köy olan Tatevo'ya ''sen yanmazsan,ben yanmazsam,biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa'' düsturuyla (sanki Nazım o zamanlar bu sözü söylemiş gibi) köy öğretmenliği yapmak için döner.Kitap gerçek bir hayat hikayesi.İdeal ve idealist bir matematik Profesörü olan Raçinski,Çarlık Rusyasının çarkları arasında sefalet,yoksulluk ve cahillikle boğuşan halkın,özellikle de köylülerin eğitilip işe yarar insanlar olması ütopyasını gerçekleştirişinin aydınlık ve umut verici hikayesi.

Hani Petrov'un heykelini diksem beynine,insanlığına ve ideolijisine beton yetiştiremem demiştim ya,bu çok bilinen karikatürü de (https://i.hizliresim.com/Z500pk.jpg ) Raçinski ve aynı ütopyaları gerçekleştiren eğitimcilere yetiştiremem.Bankamatik memuru olan eğitimciler! in okuyup feyz almasını çok isterdim.Ergenmatik öğrencilerin de aynı dersi almasını isterdim.
88 syf.
·Puan vermedi
Kitapçıya bir kaç kitap siparişi vermeye gelmiştim .. Siparişleri verdim .. Cuma namazına kadar işim yok ince bir seçip okusam iyi olur diye düşündüm .. Elime bu kitap geldi .. 70 sayfalık , bir adamın hayatının gerçek hayat hikayesi ..

Bir solukta okunacağını düşünüyorum .. '' Kitapçıdan kovacaklar diye hafiften tırsmadım değil , kardeşim satın alacaksan al almayacaksan bırak okuma ya , diyeceklerini düşündüm :) ''

Prof. Dr. S. A. Raçinski adında 1880 lerde Moskova üniversitesinde öğretmenlik yapan genç , dahi ,zeki bir adamın önünde duran Harika kariyerini elinin tersi ile bir kenara itip '' Bu öğrenciler ben olmasam da nasıl olsa eğitilir fakat köyümde unuturmuş , keşfedilmemiş yüzlerce elmas var ve hepsi eğitime öğrenmeye açlar ve devletimiz o insanları eğitmek adına zerre kadar bir emek harcamıyor " diyerek kendi köyüne öğretmenlik yapmaya gider geleceğin bilim adamlarından sayılan Raçinski..

10 yıllık bir eğitimin sonunda Raçinski nin öğrencileri ülkede ses getiren yerlere ulaşmışlardır .. din adamından tutun , ressamdan tutun , bakteriyolog olanlar çıkmıştır ..

Her öğretmenimizin okumasını isterim ..

Ve bir ülke nasıl kalkınır nasıl iyi bir yerlere gelir bunu anlamak isteyen arkadaşlara da tavsiye ederim ..
75 syf.
Beynimin içinde şimşekler çaktıran bir eser...
İdeal öğretmen Raçinski..

İki model öğretmen vardır. Biri sistemin; biri ideallerinin adamı. Sistemin adamı olan 'ogretmen', belli prosedüre göre hareket eden, fikir üretmekten geri duran, öğretim izlencesine göre ders veren (!)
ezberlediklerini ezberleterek papağan edebiyatı yapan ve tüm bunların yanında da empatiyle uzaktan yakından alakası olmayan, öğrenciye müşteri, eğitime ticaret gözüyle bakan ve aldığı maaşın hesabını yapan külfet insanıdır.
Ancak ideallerinin adamı olan öğretmen öyle değildir. O ideal bir öğretmendir. Öğrencisine tohum gözüyle bakar;eker, sular, bakar, sever ve çiçeklenmesine vesile olur. Matematik öğretirken, iyilikleri toplamayı, kötülükleri çıkarmayı öğretir. İnsanlığı,insanlara bolmemeyi ve daima kalplerinin sevgiyle çarpmasını öğretir. Yanıcı ve yakıcı maddenin birleşerek sofralarımıza (su) hayat olduğunu, bı patlayıcı ve bı zehirin birleşerek sofralarımıza (tuz) tat olduğunu örnek vererek, kötünün hiç bir zaman kötü kalmayacağını öğretir kimya ile. Sonra sanat içinde sanatçıyı aramaya koyulur öğrencileri ile. Her nesnede nedir ne değildir demeden bir özneye ulaşır. Ve ardından düşündürür muhatabını, verdiği cevaplara sorular aratir. Ufku aydınlatır gecenin; güneş gibi doğar yarınlarına çiçeklerinin...
O çiçeklerin meyvelerinin..

Gerçek öğretmen, meslek olarak değil, ideallerinin rotası olarak görmeli bu kutsal görevi.
Raçinski de böyle bir öğretmendir;tohumda fidanı gören ufku geniş idealist bir aydın.
Moskova'da çok ünlü bir profesörken, verdiği ani bir kararla üniversitedeki görevinden istifa ederek kendi köyüne öğretmen olarak giden yüce ruhlu bir adam..
Üniversite'deki meslektaşları, bu kararından dolayı onun delirmiş olabileceğini düşünseler de, Raçinski'nin ektiği tohumların fidanlarını görünce onun nasıl idealist biri olduğunu anlarlar sonradan.

Okurken, her satırına ince ince nakşedilmiş meslek aşkına şahit oldum. Öğretmen olmanın nasıl büyük bir şeref olduğunu bir daha pekiştirmiş oldum.

İncelememe son vermeden önce Mustafa Kemal Atatürk'ün öğretmen arkadaşlarım için söylediği bazı sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Arkadaşlar! yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılâplar sizin, sayın öğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür “nesiller ister. (1924, Ankara) 


Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez. (1925 , İzmir)

Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Eserin kıymeti , sizin beceriniz ve fedakarlığınız derecesiyle orantılı olacaktır.


Kitapla kalın, keyifli okumalar
75 syf.
·2 günde·Beğendi
İdeal öğretmen kimdir?
İdeal öğretmen Rus Matematik Profesörü Raçinskidir.

Raçinski ani bir kararla profesörlük yaptığı üniversiteden istifa ederek köyde öğretmenlik yapmaya karar verir. Zorlu şartlara ve çevresendekilerin büyük tepkilerine rağmen köy öğretmenliği yapmaya başlar ve büyük hayalini gerçekleştirir. Ülkesi ve insanlık için birçok bilim insanı, ressam ve din adamları yetiştirir.

Bir solukta okuyacağınız, okurken ülkemizin eğitim ile ilgil bazı gerçekleri ile karşılacağınız bir kitap. İdeal bir öğretmen olmak isteyen eğitimcilerin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Keyifli ve iyi okumalar :)
75 syf.
·2 günde
Grigory Petrov yoksul bir aileden gelmiş, Rusya Yamburg'da doğmuş. Küçüklüğünden beri insanlar nasıl daha iyi, güzel yaşamalı diye dert edinmiş, hayaller kurmuş. İlerleyen yıllarda papaz olmuş ve ''İncil Yaşamın Değerindedir'' eseriyle ünlenmiş. Bu ün kiliseyi rahatsız etmiş bunun üzerine Petrov oradan ayrılmış. Edebi ve felsefi çalışmalara ağırlık vermiş. Uzun süre Finlanya'da kalarak Beyaz Zambaklar Ülkesi'nde kitabını yazmış. ( hala okumadım üzülerek.s ) Küçük yoksul bir Finlandiya'nın gayretle, eğitim ve kültürle nasıl yükseldiğini belirtmiş bu eserinde. https://www.e-kutuphane.com.tr/grigory-petrov-kimdir/ (buradan özetini yazdıım ^_^ ( kitapta yazara dair bilgi yoktu maalesef. )

Girişte Ömer Baldık ( bir psikolog ) 'ın ön sözü var, kitabın içeriğine yön verecek şekilde yazmış, sevdim.
İdealizm kavramı üzerine dair yorumu da etkileyici geldi. ''İrademizin önüne konmuş toplumsal sınırlamaları yeri geldiğinde tam tersi yönde hareket ederek kırabilmeyi sağlayacak vicdani temel üzerine kurulmuş bir hayal gücü inşasıdır '' diyor.

İdeal Öğretmen kime denir, nasıl davranır, ne için idealdir, neye göre ideal deriz soruları ile yoğunlaştım kitaba. Öğretmenliğin insanlıktan geçtiğini, insanlığın da zorlukları fark edip düşünerek, sevgiyle, vicdanla yol aldığını söyleyebiliriz.

Eserde Raçinski, genç bir matematik profesörü . Başarılı, anlatımı canlı, ruhu dinç bir sanatkar. Derinden araştırmaları, merakı yanında bir de ‘’adam yetiştirme’’ gaylesi yüreğini sarar . İdeal öğretmen tanımını sindire sindire ulaşma yolunda hissediyor insan Raçinski’yi öğrendikçe. Bir anda üniversiteden istifasını ister, köy okulunda öğretmen olmak için . Meslektaşları düşüncelerini keskin bir bıçak gibi dile getiriyor pek tabi. ‘’... büyük yeteneklerini dipsiz bir uçurumdan aşağıya atıyorsun ‘’ gibi cümleleri ile.. Lakin bizim öğretmenimiz kararlı ve mücadeleci bu uğurda.

Aydın kişilerin eğitimsiz, zor şartlarda olan yerlere ulaşmasını, bilgilerini aktarıp öğrencilerdeki ışığı görmeleri, milleti için üretken , faydalı olmalarını desteklemesini düşünüyor ve bunu sözle değil eylemle gerçekleştirmeye uğraşıyor Raçinski öğretmen . O dönemde Rusya’nın çöküntü de olması ve bunun için hiç kimsenin elini taşın altına koymaması ile (hele hele de aydın kişilerin) sorgulanmayı artırıyor.

Raçinski öğretmenimizin öğrencileriyle iletişimi, onların yeteneklerini fark etmesi, ahlaki değere, insanlığa önem vermesi oldukça tesir ediyor insana.
Köy okulunda yetiştirdiği öğrencilerin başarıları ve onların da hayata tuttukları ışığın anlatılması ayrı bir ümidvari idi. Kitapta fotoğraflar ve bu fotoğrafların anlamının olması da duygu yüklü.

Bir de ''Şeytan şişede gizli'' bölümüne ayrı dikkat kesildim. . Öğretmenin alkol bağımlılığı konusunu dert edinip düşünmesi, gözlem yapması, verdiği zararları, üretim için kullanılan arpa, buğday gibi ham maddelerin ne için kullanıldığı gibi vs farkındalık içeren cümleler epey etkiledi.

Hayata etki eden, gerçek hayat hikayesi olması ile daha bir etki eden kitap oldu benim için. Tavsiye ederim. ^_^

Pink Floyd https://www.youtube.com/watch?v=5IpYOF4Hi6Q
80 syf.
Ögretmenlik eğitim dersleri almış birisi olarak; bu kitabı okumayı neden bize tavsiye etmediklerine şaşırıyor ve anlam veremiyorum.
Şöyle böyle her eğitimcinin olumlu etkilenebileceği yaşanmış gerçek bir olay.
Matematik profunun köy okuluna öğretmen olarak gitmesi ve orada bir çok değerli öğrenci yetiştirmesi eğitimde öğretmen faktörünün bariz göstergesi olarak vurgulanmış.
Öğretmenliğin maddi kazanç kapısı olarak görülmediği, gerektiğinde sıra dışı eğitim yaşantisını benimseyebilecek bilgi ve donanıma sahip bireylerin yetiştirildiği, eğitimin ve eğitimcinin kıymetinin bilindiği bir dönemin gelmesi arzularımla..
Değerli okumalar..
80 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Ünlü ve bir o kadar da başarılı bir matematik profesörünün, üniversitedeki prestijli kürsüsünü bırakıp kendi köyünde öğretmenlik etmesini konu edinmektedir bu eser. İdealist Öğretmen eserinde yer alan sorunlar her ne kadar Rus toplumunda söz konusu ediliyorsa da aslında bunlar evrensel bir nitelik taşımaktadır.
Küçükken okulda bizlere ülkemizin birçok zenginliğe sahip olduğu anlatılırdı. Hem yeraltı hem de yer üstünde varolan zenginlikler. Bu zenginliklerle insanlarımız bir ömür kimseye muhtaç olmadan refah içinde yaşayabilirdi. Oysa sonuç olarak baktığımızda halk olarak geçinme sorunları yaşayan, yokluk ve yoksunluk içinde bir milletiz.
İdealist Öğretmen, özellikle eğitimli insanlarımızın yerine getirmesi gereken sorumlulukları bize hatırlattığından kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
88 syf.
·Beğendi·10/10
Son dönemlerde okuduğum en güzel kitaplardan biriydi.
Kitabi okurken ne yazık ki kitapta olan olayların ve durumların bir çoğunun ülkemiz içinde geçerli olduğunu gördüm. Cehaletin her tarihte insanlığın en büyük düşmanı olduğunu bir kez daha gördüm. Bana göre kitabı öğretmenliğe başlamadan bütün öğretmen adaylarına mecburen okutulması gerekir.
75 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
1880'li yıllarda Moskova Üniversitesi'nin en genç Matematik Profesör'ü olan
S.A. Raçinski kürsüsünden istifa eder. Tatevo Köyü'ne gitmek ve bir köy öğretmeni olmak isteyen profesör; çevresinden gelen tüm şaşkınlık ve itirazlara rağmen bu dileğini gerçekleştirir.

Köylüler tarafından da türlü önyargılarla karşılanan ve kat edilecek çok yolu olduğunu bilen idealist öğretmen Raçinski, işe evvela ögrencilerinin gönüllerine girmekle başlar.

Profesör Raçinski; eğitim alabilme şansına erişmiş kişilerin, halkın temelini oluşturan köylüleri aydınlatmayı bir borç bilmesi gerektiğini, bunu yapmadıkları takdirde cılız bir kibrit ışığından farklı olamayacaklarını söyler.

Cehaleti yenmek, üretken bir toplum olabilmek, müreffeh yaşayabilmek gibi ideallerini gerçekleştirmek uğruna tüm kariyerini bir tarafa bırakan Profesör, yıllar sonra bunu gerçekleştirmiş olacaktır. Yetiştirdiği kız ve erkek öğrenciler köylerinden çıkarak; bilim, sanat, din gibi alanlarda yetkinlik kazanıp ülkenin dört bir tarafında birer meşale gibi yanacaklardır.

Kısa bir kitap ama sorumluluklarımızı hatırlatan ve bunu faal olarak yapmaya bizleri teşvik eden gerçek bir yaşam hikayesiydi. Hangi meslekten olunursa olunsun insan kendisine pay çıkarabilir.
Neticede bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

"Beyaz Zambaklar Ülkesi" ile tanıdığım yazarın, bu kitabı da tavsiyemdir.

İyi Okumalar_
75 syf.
·Beğendi·9/10
Hayatın çalkantılı sularından ve hayal dünyasından ruhumuzu çekip aldığımızda, yani özümüze döndüğümüzde, yani öğretmenler kendi özlerine döndüğünde iş liriklikten çıkıp didaktikliğe doğru yol alıyor.
Atama muhabbetlerinin yapıldığı günümüz Türkiyesinde HER öğretmen 1 saatini ayırıp okuyabilmeli bu kitabı. Ve anlamalı öğretmenliğin kutsallığını.
Çünkü bu meslek mühendislik değil eksik parçaları yerine koyunca tamamlansın, masa başında da çalışmıyorsun işlerini 1 saat sonraya erteleyebilesin. Ya da bir işçi de değilsin komple badana yapacak. Öğretmensin, öğretensin. Sen ağaca değil yüreğe dokunansın.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Hayattaki çoğu insanın bir gayesi vardır üniversiteye gidiyoruz veya daha farklı yollardan kendimizi geliştirerek belli seviyelere ulaşmaya çalışıyoruz peki aldığımız ünvanlar veya bulunduğumuz makam daha çok kendimiz için mi olmalı ya da vatanımız ve milletimiz için mi? Evet bu soruların cevabı Prof.Dr.S.A.Raçinski'nin kendisine normal fakat diğerlerine göre anormal olan hayat hikayesinde saklı..
Ben eseri okurken bir öğretmenin fedakârlığına şahit oldum eğitime gerçekten ihtiyacı olan çocukları sevgisi ve hoşgörüsüyle ders vermesi, kendisinin de inandığı cevherleri ortaya çıkararak insanlığa faydalı bilim adamları yetiştirmesi öğretmen için gurur kaynağı olmalı ..
Lakin acı olan şu gayreti ve inancıyla bir yerlere getirdiği öğrencilerinin yine aynı toplum için faydalı işler yapmak isterken aynı sisteme kurban gitmesi bunlar eser kapsamında.
Benim eserden çıkardığım ise şimdiyi iyileştirirsen gelecek daha iyi olur öğretmen adayı olarak görüşüm budur herkese tavsiye ederim fakat öğretmen ve öğretmen adaylarının kesinlikle es geçmemesi gereken bir kitap ..
Bir şey öğretseler bile, papağan gibi ezberletiyorlar. İnsanlara düşünmeyi öğretmiyorlar. Hayatın anlamını çözmeyi öğretemiyorlar. Halk ruhunun gücünü hissettiremiyorlar.Ve milyonlarca İnsan, tıpkı milyonlarca dönüm verimli toprağın el değmeden ıssız bırakılması gibi, kendi haline bırakılıyor.
Grigory Petrov
Sayfa 10 - Koridor yayınları
Her eğitimli insan, ne olursa olsun canlı bir fenerdir ve her fener, konan yeri aydınlatmalıdır; gerek ana caddeyi veya küçük sokağı, gerekse büyük meydanı veya şehrin dışındaki yolu.
O kadar basitleşmiş ve yıpranmışız ki. Sadece yeme içme, uyku, aptalca lüks, pahalı kıyafetler ve eğlence peşindeyiz. Hiç kimsenim maneviyatla ilgisi yok. İdealizm kaybolmuş. Herkes sadece daha fazlasını nasıl kazanacağını düşünüyor. Şarlatanlık, hırsızlık diz boyu. İnsanlar har vurup harman savuruyorlar. Bir yandan ülke yangın yeri, diğer yandan herkes vur patlasın çal oynasın.
Sarhoş olabilmek için insanlar hırsızlık yapıyorlar, katil oluyorlar, sahtekarca davranıyorlar, her türlü saçmalık ve hainlikte bulunuyorlardı.
Grigory Petrov
Sayfa 33 - Şişedeki Şeytan

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İdealist Öğretmen
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052134290
Çeviri:
Derya Öztürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
İdealist Öğretmen
İdeal Öğretmen
İdealist Öğretmen
Ünlü matematik profesörü Raçinski, bir gün Moskova Üniversitesi'ndeki kürsüsünden istifa eder ve doğduğu köyde öğretmenlik yapmak istediğini söyler. Tüm arkadaşlarının, meslektaşlarının ve aydın insanların şaşkın bakışları arasında Moskova'yı terk eder ve "birer cevher" olarak gördüğü yeni yetenekleri keşfetmek için cehaletin, ahlaksızlığın ve karanlığın kollarında hayatta kalmaya çalışan Rus köylülerinin çocuklarını eğitmek için yola çıkar.

Atatürk'ün okunmasını emrettiği “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabının yazarı Grigoriy Petrov'un kaleminden çarpıcı bir hayat hikayesi.

Kitabı okuyanlar 1.682 okur

  • Maide Akkol
  • Sibel Çora
  • Özge Demir
  • İpek Özcan
  • Yunus Meryem
  • Munevver
  • Selda Tuğçe
  • Özgür Yılmaz
  • AHMET KURT
  • bir gamze

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.6 (32)
9
%3.5 (20)
8
%2.4 (14)
7
%2.6 (15)
6
%0.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları