Baki Koç

Baki Koç

Yazar
9.5/10
8 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
35
Gösterim
Her suç arkasında bir delil bırakır. Delil yoksa biz bulacağız.
Baki Koç
Sayfa 38 - Cinius Yayınları
- Komutanım yakınınız mı?
-Evet yakınımız, kardeşimiz, kızımız, çocuğumuz, içimizden biriydi Derya...
Öyle midir gerçekten?.. Kız çocukları ve erkek çocuklarının bedensel farklılıklarından başka ne farkı vardır ki? Kim öğretmişti erkeklere erkek ırkının üstünlüğünü, delikanlılığını? Erkek çocuğu yaramazlık yaptığı zaman göklere çıkarılıp, kız çocuğu yaramazlık yaptığı zaman ayıplayan bir toplum yaratmadık mı kendimize? Öyle mi görmüştük büyüklerimizden, biz de öyle mi öğretecektik çocuklarımıza?
111 syf.
·1 günde·10/10
"Bir ölüm hiç bu kadar acı olmamıştı."
Ölüm zaten acıdır, demeyin. Töre cinayetleri eskiden olduğu gibi, günümüzde de sorun. Eskiye göre daha da azaldı belki, ya da medyaya pek yansıtılmıyor, bilemeyeceğim. Bir insan sırf töre uğruna, canını, kızını, nasıl öldürebilir? Öldürmekten ziyade katliam.. Vicdan, en ağır yüktür, her insan taşıyamaz. Sözde namus uğruna kızını katleden insanda(?) vicdan ne arar? Kızın bile isteye mi tecavüze uğruyor sanıyorsun? Kızını babası yaşındaki adamla evlendirmeye çalışan adamın akli dengesinden şüphe duyulur...
Her gün yeni bir cinayetle karşı karşıya kalıyoruz. Fakat tepkimizi ne kadar gösterebiliyoruz? Ne kadar önüne geçmeye çalışıyoruz, tartışılır. Sessiz kalmıyoruz, söz ile duyar kasmaya çalısıyoruz. Yanlış anlaşılmasın, tepkisiz kalmaktan daha iyidir tabii. Harekete dökmediğimiz sürece, kadınları, kızları, erkekleri, kücük cocukları ve en genel haliyle insanlar boş yere öldürülmeye devam edecek. Bir gün medyaya yansıyacak, sonra yaşam eskisi gibi devam edecek. Ateş düştüğü yeri yakar elbet.
Baki koç, bu kitabında töre cinayetine kurban giden Derya'ların sesi olmuş, gerçek bir olaydan esinlenerek kurgusallaştırmış. Emeğine sağlık komutanım! Başarılarının devamını diliyorum...
Unutmayın, unutturmayın! Insan olduğumuzu, hatalar yapabileceğimizi, kızlarımızın da yaşama hakkı olduğunu. Başka DERYA'LAR ölmesin diye...

https://youtu.be/1haG-67fbk0
Uyan Derya!
111 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
15 yaşındaki Diyarbakır'ı Derya'nın hazin öyküsü. Ülkemizde yıllardır süregelen acımasız töre kurbanı Derya. Tek suçu ise kadın olmak. Her ne kadar kitap 111 sayfalık kısa bir öykü gibi dursa da içinde kocaman bir acı hakim. Aklımın almadığı çok konu vardı. Bu kızı 15 yaşında evlendirmek hem de 40 yaşındaki adamla. Ona yapılan tüm eziyet ve acıların sahiplerinin elini kolunu sallayarak dışarıda gezmesi. Ama en en çok üzüldüğüm kısım ise kitaptan alıntılayacağım bu düşünce yapısıdır.
"-Kaç çocuğun var?
-Bir tanedir Komutan Ahmet'tir adı. Gözleri görmüyor onunda
-Ama senin beş çocuk görünüyor.
-Doğrudur Komutan. Dördü kız.
-Kız çocuklarını çocuktan saymıyor musun?
-Bizim oralarda saymazlar Komutan. Hak düşmez onlara. Biz öyle gördük büyüklerden. Evlenir giderler kocaya büyüyünce. Bir daha da baba evine dönemezler. "

Kız çocukları yoktu onlar için. O yüzden o kadar şaşılmamalı Derya'nın ölümüne. Halbuki kız çocuk anadır, kardeştir, evlattır. Koca bir ormandır her bir dalında çiçek yetiştiren. Kız çocuğu hayattır. Ama onları yok sayanlar ne anlarlar.
Yazarımız Baki Koç'un da dediği gibi umarım bir daha böyle bir kitap yazmak zorunda kalmaz. Umarım bir daha kız çocukları katledilmez. Umarım bir daha töre denen lanet düşünce insanların gözünü kör etmez.
Emeğinize sağlık. Edebiyat anlamında çok beğendim, içerik anlamında çok acı çektim.
111 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Çocuk yaşta evlendirilen ve mutsuz yaşamını değiştirmek için hayallerinin peşinden koşmaya çalışan Derya isimli bir kızın töre cinayetine kurban gitmesini; ölümünden yıllar sonra bir komutanın bu cinayetin faillerini bulmasını anlatıyor. Annesinin 'nasıl kıydın kuzuma' deyişi içime isledi:(
111 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
#kitapyorumu
#Derya

Töre uğruna kaç beden daha öldürülecek?
15 yaşında bir çocuğun tek suçu kız çocuğu mu olması?
Kadına şiddet, çocuğa şiddet ne zaman son bulacak?
Peki ya kız çocuklarının evlattan sayılmaması da neyin nesi??

Derya, Özlem, Fatma, Ayşe ve daha niceleri törenin kurbanı oldu. Cahilce töreye feda edildi. Babası elleriyle katlederken kızını vicdanı neredeydi? Yüreği hiç mi acımadı gözlerine bakınca kalbi nasıl dayandı?

Töre yüzünden işlenen bir cinayet ve kayıp giden minik bir beden. Yazarımız hayatımızın gerçeklerini anlatmış gerçek kurguyu bizlere aktarmış. Kendisine teşekkür ederim başarılarınız daim olsun.
111 syf.
·10/10
#kitapyorumum
#Derya
#BakiKoç
#ciniusyayınları

Kitap Adı: Derya
Yazar: Baki Koç
Sayfa sayısı: 111

Töre nedeniyle öldürülen Derya'nın hazin hikayesi. Gerçek hayat hiç bu kadar acı olmamıştı. Okurken insan yazıklar olsun diyor kendine, ihmalkarlığın sebeblerine. Derya ufak bir ihmal ( belki de gözle görülür bir ihmal) ile hayata gözlerini yumdu. Sırf şiddetten kaçıp hayallerinin peşinden gitmek için. Derya'nın başına gelenler kan dondurucu, vahim gerçekler. Yazarın düşünceleri dilerim ki her töre yandaşının fikrini değiştirir. Kız çocuklarının evlattan sayılmaması nasıl bir adet olabilir, 15 yaşında bir kız evlenmezse nasıl evde kaldı gözüyle bakılabilir? Nasıl bir baba töre adı altında kızının canına kıyabilir? Bunun pişmanlığını yaşamadan dilerim ki insanlar artık gerçekleri görürler. Daha çok tedbir daha çok bilinçlendirme alınmalı ve yapılmalı.
Söylenecek söz çok, yapılacak şey çok, boğazda düğümlenen sözler, gözlerde kurumayan yaşlar...
Umarım ülkemiz en kısa sürede bu saçmalıklardan vazgeçer.
111 syf.
·Beğendi·10/10
Derya'nın hikayesi beni çok etkiledi.Yok yere canından oldu.Aslında bu durum hala var ama duyulmuyor sadece.Hala gencecik insanlar bu lanet töre yüzünden can veriyor.Keşke diyoruz ama o keşkeler nedense hep daha da çoğalıyor.Çok beğendim.Yüreğinize sağlık Baki Koç
111 syf.
·Beğendi·9/10
Okumalısınız kitap aslında gazetelerin 3 ve 4 sayfalarında genelde yer alan bazende hiç yer almayan Yok olan ve baharında yaşama hakları alınan kadınları deryaları ve nicelerini anlatıyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Baki Koç
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.