Behram Kılıç

Behram Kılıç

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
284
Gösterim
Adı:
Behram Kılıç
Unvan:
Spor Editörü
Doğum:
Trabzon, 1974
1974 Trabzon doğumlu. Gazeteciliğe 1994 yılında Zaman gazetesinde başladı.1995'te Cihan Haber Ajansı'na geçti. 2002 yılında Dünya Kupası'nda üçüncü olan A Milli Takım futbolcularının hayat hikayelerini arkadaşı Hacı Hasdemir ile birlikte kitaplaştırdı. 2004 yılında Aksiyon dergisi spor editörlüğü görevini üstlendi. Halen bu dergide çalışmaktadır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
368 syf.
Açıkçası iyi bir kitap olacağını da tahmin etmiştim ama umduğumdan çok daha iyi bir kitap olmuş.

Özel Sporcu olarak nitelenebilecek bazı isimlerin yetişme şartları, eksik bırakılan yönleri, çalışma tempoları gibi ayrıntılarla bezenmiş güzel bir çalışma. Semih Saygıner, Kenan Sofuoğlu gibi dünyanın zirvesinde yer alan iki sporcumuzun hangi zorluklar altında bu duruma geldiklerini görmek ibret verici doğrusu. Naim Süleymanoğlu'nun hikayesi ise üst düzey bir sinema filmi olarak değerlendirilebilir.

Çalışmanın güzel bir tarafı da muhatabı olan sporcuların projeyi anlamaları ve sahiplenmeleri olmuş. Sporla ilgilenen gençlerin mutlaka okuması gereken bir eser olduğu kanısındayım.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
90lı yılların meşhur futbolcularının futbolculuk ve teknik direktörlük deneyimlerinin anlatıldığı oldukça güzel bir araştırma eseri. Oğuz Çetin, Metin Tekin, Hamza Hamzaoğlu, Ünal Karaman, Mehmet Özdilek, Bülent Uygun, Hasan Vezir, Aykut Kocaman, Tanju Çolak, Hami Mandıralı, Feyyaz Uçar gibi isimlerin nasıl büyük takımlara geçtiği ve başlarına gelenler anlatılıyor. Hamza'nın 17 yaşına kadar nüfus cüzdanının olmaması, Feyyaz'ın yıllık ücret yüzünden sevdiği takımdan ayrılmak zorunda kalması, Hasan Vezir'in hiç bir kulübe ait olamaması, Şifo Mehmet'in Maraşta aforoz edilmesi gibi bazısı komik bazısı acıklı pek çok anının olduğu bu kitap futbolla ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
208 syf.
Tanju Çolak, Mehmet Özdilek, Metin Tekin, Feyyaz Uçar, Oğuz Çetin, Aykut Kocaman, Hasan Vezir, Ünal Karaman, Hamza Hamzaoğlu, Bülent Uygun, Hami Mandıralı ve Uğur Tütüneker. Kariyerlerinde 80'leri de 90'ları da gören bu futbolcuların röportaj ve portrelerinin olduğu bir kitap.

Türkiye’de futbol kitapları ilginç bir seyrü sefer izliyor. Futbolun bu kadar çok konuşulduğu bir ülkede kitapları ise çok az okunuyor. Ancak içlerinde hakikaten kayda değer ve özel çalışmalar var. Kitabı elime aldım ve hiç sıkılmadan, hatta çok az ara vererek birkaç saat içinde bitirdim. Bunun temel sebebi yormayan anlatımı kadar söz konusu futbolcuların hepsini tanıyor ve çocukluk/gençlik dönemlerinde izlemiş olmamdı. Yani, gerçek bir futbolseverin beğenerek okuyacağı bir kitap olmuş. Bazılarını Aksiyon’daki dosyalardan hatırlıyordum. Bu 12 kişi arasında gereksiz diyebileceğim bir isim yok ama doğal olarak bu listeye eklenebilecek başka oyuncular da vardır. Türkiye’de futbol kitabı yazmak, basmak zor iştir. Mesela kendilerinden bahseden bu kitabı söz konusu 12 oyuncudan kaç tanesi alacak ve okuyacak? Neredeyse hiç maddi getirisi olmayan bu çaba zaten takdiri hak ediyor. Bu oyuncuların futbolu bırakmış olmaları, portrelerin daha kitabȋ olmasını sağlamış. Güncellenmesi gereken az şey var. Yazarın eline sağlık, okunası bir kitap olmuş.

Kitabın Samsunspor’u ilgilendiren kısımları da var. Röportaj ve biyografileri olan isimlerden Ertuğrul Sağlam ve Tanju Çolak Samsunspor forması giymiş isimlerdi. Mehmet Özdilek ise bizde oynamasa da Samsunlu ve Samsun’da yetişmiş bir futbolcu.

Kitapta en beğendiğim kısımlar ise şunlardı; Ünal Karaman’ın bıyıklarıyla ilgili söyledikleri. ‘Benim bir görüşüm var ama ben bir yerden geliyorum, sen başka bir yerden gel. Ortada buluşalım, sevgide buluşalım’ sözleri… Ayrıca Ünal Karaman’ın babasının imam olduğunu da yeni öğrendim.

Şifo Mehmet’in Samsunspor’da oynamama sebebi… Tanju’lu, Fatih’li, Rıfat’lı o kadroda bir de Şifo olsaydı, belki de şampiyon olurduk. Kısmet…

Metin Tekin’le ilgili “geleceğin geçmişe hediyesi” tabiri… Farklı bir havası vardı Metin’in…

Yazarın biyografisi

Adı:
Behram Kılıç
Unvan:
Spor Editörü
Doğum:
Trabzon, 1974
1974 Trabzon doğumlu. Gazeteciliğe 1994 yılında Zaman gazetesinde başladı.1995'te Cihan Haber Ajansı'na geçti. 2002 yılında Dünya Kupası'nda üçüncü olan A Milli Takım futbolcularının hayat hikayelerini arkadaşı Hacı Hasdemir ile birlikte kitaplaştırdı. 2004 yılında Aksiyon dergisi spor editörlüğü görevini üstlendi. Halen bu dergide çalışmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.