Berna Biçen

Berna Biçen

Çevirmen
8.2/10
33 Kişi
·
92
Okunma
·
0
Beğeni
·
35
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
bali
bali Vincent Spinetti'nin Tuhaf Kariyeri'yi inceledi.
365 syf.
·6/10 puan
Kitap çok güzel bir fikirle ve arkasında yazan fiyakalı sözlerle beni tavlamıştı açıkcası. Fikri çok güzel bulmuştum kesinlikle.
Kitap sayfalarında ilerledikçe bazı yerlerde ilginç bazı yerlerde ise klişe cümleler sizi karşılıyor, yer yer gerçekten çok sıksa da genel olarak hoşuma giden bir kitap oldu. Sonundaki sürpriz hariç kitap sizi şaşırtmıyor böyle bir iddaası da yok tabiki. Genel olarak herkese hitap etmeyen ama bence okunabilitesi olan bir kitap.
365 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Orijinal bir kurgu. Kafka kadar karamsar. Bana ara ara Stefan Zweig'i çağrıştırdı. Tabi daha modern zamana uyarlanmış hali gibi. Okurken anlık depresyona soksa da gayet okunası, güzel bir kitaptı. Ayrıca daha fazla okunma oranına sahip olmayı hak ediyor.
Konusuna kısaca değinmek gerekirse;
Bir yayın şirketi, eğlence sektörünün kötüye gittiğini, artık sanata dayanan gerçek şeyler yerine, insanların önlerinde ne varsa, onu kabul ederek kalitesiz şeyleri popüler yaptığını esefle görür. Bunun üzerine eğlence sektörünün ve sanatın birbirine yaklaşması gerektiğini düşünür. Ve gerçek sanatın ancak gerçek acıya dayandığı tezine uyarak, bir takım çocukların hayatını manipüle etmeye çalışıp acı çekmesine böylece gerçek sanatın doğacağı savına inanır. Bu çerçevede de sanata yetenekleri olan dahi çocuklardan oluşmuş bir okul açmaya karar verir. Vincent Spinetti'de burada devreye girer. Çünkü bir şeyler üretip yazmada tam bir dahidir. Ayrıcada melankolik halleriyle, ailevi sorunlarıyla ve hastalıklı haliyle tam da şirketin istediği, acı çekmeye uygun bir adaydır. Vincent Akademiye kabul edilir. Onu manipüle edecek bir de menajer atanarak yeni kariyerine başlar...
365 syf.
·9/10 puan
Eğlence endüstrisinin gidişatından memnun olmayan, para bakımından tatmin ancak vicdanen rahatsız patronu, bir devrim yapmaya karar verir. Mangırlarını sanata ve toplumsal bilincin parlamasına yatırır ve gerçek sanatın televizyona girmesi için bir tür proje tasarlar. Bu sebeple yetenekli çocuklar bir okula alınır ve içlerinden en dahisi üzerinde bir deney yapılır. Dahinin dahiliğinin devamı hedeflenerek sürekli acıyla, bilhassa psikolojik acıyla, sanatının zirveye taşınması ve kesilmemesi sağlanmaya çalışılır.
Sadece kurgu olarak değil sanat, eğlence ve hayatın anlamı üzerindeki analizlerinde de etkileyici olan kitabın kahramanının söylevleri biraz can sıksa da "tuhaflığının" başarısını görmek şansı kaçırılmamalı.
365 syf.
·10/10 puan
Kitabı 2017'de okuduğumda ilk sayfasına kurşun kalemle "Mükemmel" yazıp yanına beş yıldız çizmişim. Pek yapmam bunu. Goebel aslen müzisyen olduğu için bütün romanlarında olduğu gibi neden bahsederse etsin bunda da yoğun bir müzik bahsi var. Kitabın hikayesi çok ilginç; küçük yaştan itibaren ünlü bir yazar olabilmesi için tasarlanmış, en azından sık yaşanabilmesi için önlemi alınmamış acılarla karşı karşıya kalan bir adamın hayatı... Ünlü oluyor mu? Oluyor. Öncelikle fikri, sonralıkla anlatımı çok beğendim. Kara mizahın şahane bir örneği. Özellikle müzisyen veya yazar olan, olmak isteyen herkese, iyi ve dürüst kitapları dedektif gibi arayıp bulmaya çalışanlara tavsiye ederim.
190 syf.
·11 günde·9/10 puan
ithaki yayınlarının "başka kitaplar" konu başlığı altında topladığı kitaplardan biri, farklı bir yazımı, konusu ve sonu olan bir kitap, esprili bir dille yazılmış, ben sevdim size bir şeyler katmasını beklemeden eğlenmek için okunabilir...
365 syf.
·11 günde·9/10 puan
konu olarak çok özgün bir kitap, yazarda konuyu iyi işlemiş bu tuhaf kariyeri okumak lazım... Dili sade çeviri akıcı, ben kitabı sevdim... Tavsiye edilir...
576 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu romanın şimdiye kadar bu sitede hiçbir okuru olmamasına çok şaşırdım. 1980 doğumlu, aslen müzisyen olan Joey Goebel'in okuduğum ilk romanıydı bu. Evet kapak hiç çekici değil, sanki Donald Trump'ı ya da kongreyi yahut ABD iç siyaseti ve dolar rezervi hakkında sıkıcı kitapların kapaklarını andırıyor. Değil ama. Tamam, Amerika hakkında, tamam para toplumu ve biraz yerel siyaset hakkında fakat insan hakkında bir yandan. Marketler, ev tozları, aşk, müzik, binalar, sokaklar, erkekler, kadınlar ve sıkıcı piyasacı düzene isyana dair de. Hacimli ve bu yüzden ürkütücü görünse de su gibi akıyor çünkü yazarı samimi; sulu zırtlak samimiyet değil, dalga geçmeyi de insanları ciddiye almayı da bilen samimiyet. Çok renkli, malumatfuruş, duygusal, zıpır. Çağına ait. Bir müzisyene yakışır bu. Eskiden pazar sinemaları vardı TRT'de işte o hissi veriyor. Şimdiki gençler için söylersek hem delikanlı hem şapşik, hem ağır abi hem kafa bi dünya. Tom Robbins'in yazar hakkında söylediği şey var ön kapakta: "Joey Goebel doğuştan yazardır, kaderi orijinal olmaktır." Editörünün Seda Ersavcı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim; (hani Jaguar'ın vazgeçilmez genç çevirmeni, büssürü iyi kitabın mutfağındaki şef) artı on puan buradan. Tom Robbins veya Dave Eggers sevenler bu yazarı da sever zira bizde yayımlanmış bütün kitapları çok iyi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 92 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.