Beşir İslamoğlu

Beşir İslamoğluKulluk Bilinci yazarı
Yazar
8.4/10
28 Kişi
137
Okunma
6
Beğeni
2.821
Gösterim

Beşir İslamoğlu Kimdir?

Unvan:
Yazar

Okurlar

6 okur beğendi.
137 okur okudu.
4 okur okuyor.
25 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.

Beşir İslamoğlu Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Allah Teâlâ, mü'min kulların, Rahman'a kulluk edenlerin niteliklerini ve özelliklerini en belirgin bir şekilde ortaya koyuyor. Onların kibir ve gururu olmadığını, yeryüzünde sakin ve mütevazi adımlarla yürüdüğünü beyan etmektedir. Bununla beraber, onlar hiç bir zaman omuzları sarkık, yanları eğik bir o yana bir bu yana sallanarak yürümezler. Bir takım kimseler gibi, böyle yürüyüşü, takvanın tezahürü olarak kabul etmezler. Rahman'ın kulları olan mü'minler, yücedirler; bu yüceliklerinden ve üstünlüklerinden dolayı, ahmakların ahmaklığına, beyinsizlerin beyinsizliğine bakmadan, zihinlerini onlarla meşgûl etmeden bunlarla tartışmaya girmeden vakitlerini değerli şeylerle geçirirler. Bilgisizler kendilerine takıldıklarında güzel sözler söylerler.
Sayfa 206Kitabı okudu
Mü'min İslâm'a teslim olmakla mü'mindir. İslâm ise, sadece Allah'ın uluhiyetine inandıktan ve kulluk vecibelerini sadece O'na takdim ettikten sonra, hüküm ve kanunda da sadece O'na ittiba etme esasına dayanır. İnsanlar Allah'ın şeriatinden başka bir şeriata tabi olurlarsa, her ne kadar davaları iman olsa dahi, imanları asla kabul olunmayan ve müşrik olarak tavsif edilen yahudi ve hıristiyanlar hakkında söylenen söz, onlar hakkında da geçerli olur.
Sayfa 167Kitabı okudu
İnsanlar Allah'a şirk koşarlarken ekseriyetle ya kendileri ile Allah arasına putlar (vasıtalar) koymuşlar veya Allah'ın yeryüzündeki hakimiyetine ve sultasına sahib olmaya çalışmışlardır. Çünkü Allah'ın dini dışındaki her sistem şirktir. Kelime-i şahadetle Allah'ın dinine girmiş olduklarını ve fiilen kıldıkları namaz, tuttukları oruç ve ifa ettikleri hac dolayısıyla kendilerini mü'min sananlar, Allah'ın dininin dışındaki sistemleri kabullenip, o sistemlere bağlanıp hareket ediyorlar. Sonra bununla da kalmayıp, bu sistemler uğrunda mallarını ve canlarını, ırz ve namuslarını, ahlâk ve haysiyetlerini seferber ediyorlar. Ayrıca Allah'ın emirleriyle kendi istek ve arzuları çatıştığında, Allah'ın emirlerini arkaya atıp, istek, arzu ve zanlarını her şeye tercih ediyorlar. Bütün bunlardan sonra, hâlâ Allah'ın dininde olduklarını sananlar bir kere kendilerine gelsinler de içinde bulundukları durumu (şirki) bir görsünler.
Mü'min olarak yaşamak ve mü'min olarak can vermek isteyenlerin küfrün karanlığında değil İslâm'ın aydınlığında hayat sürmeleri lazımdır.Mü'minler inanarak, itaat ederek, güvenerek Allah'ı seven, güçlü inançları ve güzel amelleri sebebiyle Allah'ın kendilerini sevdiği kişilerdir. Bu mü'minler kendi aralarında merhametli, yardımı sever; kafirler ve müşriklere karşı onurlu ve şiddetli, tavizsiz ve izzetli olan kimselerdir. Mü'minler Allah'ı, onun Rasûlü'nü ve namaz kılan, zekat veren Kur'ân'ın bütün emirlerine, Rasûlün buyruklarına boyun eğen müminleri dost edinen, onlarla işbirliği yapan kimselerdir. Allah'a ve Rasûlü'ne itaat etmeyenler babaları, kardeşleri, akrabaları da olsa onları sevmezler!
Sayfa 215Kitabı okudu
Kim, hangi meslek ve kariyere sahip olursa olsun bilinçli ve bilinçsiz kendini sıradan insanlardan mütrefler gibi üstün görürse, onun inancı ve ibadeti ona pek fayda sağlamamış demektir.

Beşir İslamoğlu İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Beşir İslamoğlu Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
184 syf.
·
Puan vermedi
Yine bir beşeri İslamoğlu klsiği kur'an-ı Kerim'de geçen amine'nin özelliklerini Kur'an ayetleri ile tek tek örnekle özetleyen ve bize hazır bir şekilde sunan güzel bir çalışma
Kur'an'da Mü'minlerin Özellikleri
Kur'an'da Mü'minlerin ÖzellikleriBeşir İslamoğlu · Pınar Yayınları · 014 okunma
144 syf.
·
Puan vermedi
İnsanoğlunun zihnindeki sorulara vahiy ışığında çok mantıklı ve anlaşılır izahla Kur'an'ı hayata taşıyan vahiy hayatın merkezine koyan bir kitap kesinlikle tavsiyemdir doğru bildiğiniz yanlışları bile düşündürür
Vahiy & Akıl Işığında Dini Doğru Anlamak
Vahiy & Akıl Işığında Dini Doğru AnlamakBeşir İslamoğlu · Çıra Yayınları · 201812 okunma
112 syf.
·
Puan vermedi
Şimdi bir anlık tüm yargılarımızdan sıyrılarak düşünelim... Bize denilse ki: üç gün sonra vefat edeceksiniz, ne hazırlığınız varsa görün. Acaba cidden neler yapmaya ve neler sıkıştırmaya çalışmayız ki.? Tüm malımızı ve kendimizi derhal vakfederiz Allah'a... Ben derim ki, inanç ve akıl sahibi insanlar için üç gün bile altmış üç yıl arasında fazla bir fark yoktur. Çünkü geçirdiğimiz yıllara bir dönüp bakın, sanki dün gibi, ömür öyle geçip gidiyor... Ne mutlu hayatlarını Allah'a vakfedenlere.... Sizde ömrünüzü Allah'a vakfetmek istiyorsanız. Bu kulluk bilinci kitabı size yardımcı olacaktır. Yazar Beşir İslamoğlu bu kitapda dinimiz adına bilmemiz gereken bilgileri kısa ve öz olarak bizlere anlatıyor. Evet kişi Rabbini ne kadar çok tanırsa O kadar çok ona kullukta bulunur... Sıkılmadan bitireceksiniz. Kulluğunuzun bilincine varmak istiyorsanız Buyrun okuyun...
Kulluk Bilinci
Kulluk BilinciBeşir İslamoğlu · Düşün Yayınları · 201366 okunma