Beth Suskind

Beth Suskind

Yazar
8.7/10
70 Kişi
·
179
Okunma
·
1
Beğeni
·
70
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
OMK diye kısaltılan ekibin senelerdir üzerinde çalıştığı bilimsel bir projeyi anlatan, ebeveynlere şahane bilgiler veren, okurken de gayet anlaşılabilir bilimsel içeriklerle size kanıtlar sunan, bebek-çocuk-yetişkin gelişimi ile ilgili başyapıt olacak bir kitaptan bahsediyorum. Toplanın.

İçerikten bahsedeyim de sizde de heyecan uyandırsın ve mutlaka çocuk düşünen, bebeği olan tanıdıklarınıza bu kitabı okutun.

Senelerdir yaptıkları birbirlerini izleyen ve tetikleyen araştırmalara göre sosyoekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları, düşük olan ailelerin çocuklarına göre 3 yılda toplam otuz milyon fazla kelime duyuyorlar. Ailelerin bebekleriyle ilk 3 yıl içinde nitelikli konuşması, kitap okuması, şarkı söylemesi, çocuklarını konuşturması; bu çocukların yaşamı boyunca akademik hayatlarında, uzamsal düşünme ve boyutlu düşünme konularında, matematik, dil bilgisi ve sanat dallarında diğerlerine acayip bir fark attığını gösteriyor. Fakat kitabın amacı "çocuğunu en iyisi yap" yapmaktan öte "dünyadaki tüm çocukları en iyisi yapalım" ideolojisi gütmekte.

Tabi ki kitap bunun çok daha fazlasını, nasıl yapılacağını, bizlerin neler yapabileceğini anlatıyor.

Tavsiye dozum çok şiddetli.
304 syf.
·11 günde·Puan vermedi
bebek bekleyen anne ve baba adaylarına şiddetle tavsiye ederim... Bebeginize anne sütü kadar faydalı...Bu kategori de böyle derinlemesine bir kitap daha okumadım...
304 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bana fazla akademik gibi hazırlanmış geldi. Ara vererek okudum.2.5 yaşındaki kızım için almıştım ama mekan detayları ve anlatım tarzıyla konuya pek hakim olamadim açıkçası.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çocukların özellikle 0-3 yaş arasındaki dönemde duyduğu sözcükler zihinsel gelişimleri için çok önemlidir.

Duydukları kelimeler ne kadar çeşitli, olumlu, teşvik edici olursa gelecekte başarılı olma oranı o oranda yükselir.

Bu durum, sonraki yaş grupları için de önemli ve geçerlidir.

Çocuklara teşvik amacıyla yapılacak övgüler zekaya değil çabaya yapılmalıdır.

2-7 yaş arasındaki çocukların kendi kendine konuşması çoğunlukla bir davranış sorununu değil, gelecekte daha yüksek bir sosyal beceri düzeyini işaret eder.

Çift dilli olmak (yabancı dil bilmek) çocukların zihinsel gelişimine ve başarısına katkı sağlar.

Bebekler akıllı doğmaz; onlarla konuşan ebeveynler onları akıllı yapar.

Çocukların zihinsel becerilerini geliştirecek zengin bir kelime dağarcığına sahip olması 3 K (KAVRAMA, KONUŞMA, KARŞILIKLI YAPMA) süreci ile gerçekleştirilebilir.

Yukarıdaki önemli bilgiler ve daha fazlası kitapta mevcut. Kitap, bir pediatrik koklear implant cerrahı olan fakat sonraları çocuk eğitimine ve sosyal bilimciliğe geçiş yapan Dr. Dana Suskind tarafından yazılmış. Kitapta örnek olaylarla konu desteklenmiş.

Kitap bir çırpıda okunabilecek derecede akıcı ve kolay değil. Ancak içerik öncelikle eğitim-bilimcileri ve çocuğunun zihinsel gelişimi ve eğitimdeki başarısı için somut ve bilimsel caba göstermeyi kendine görev edinmiş ebeveynleri ilgilendiriyor.

Eğitim kalitesi açısından dünya genelinde 30'lu sıralarda olan A.B.D. açısından önemine dikkat çekilen ıçerik, bence ülkemiz açısından daha da önem kazanıyor.

Sonuç olarak, tavsiye ederim.
304 syf.
·4 günde·9/10
🧩İnsan beyninin %85'i ilk 3 yaşa kadar oluşuyor! 🧩O halde çocukların geleceğine yapılacak gerçek yatırımın 3 yaşına kadar nasıl yapılacağını öğrenelim. 🧩Otuz Milyon Kelime, Dr. Dana Suskind’ın bilimsel bir dille yazmış olmasına rağmen okuması gayet keyifli bir kitap. 🧩Kitapta “Koklear implant sonrası duymaya başlayan bebeklerin gelişiminde işitsel duyunun faydaları.” anlatılıyor. 🧩Doğuştan işitme engelli bebeklere takılan implant sonrası gelişimin ilk üç yılına dikkat çekiliyor. 🧩“Bebekler zeki doğmaz, onların beynini ebeveynleri geliştirir.”
🧩Kitapta en çok üzerinde durulan şey etkileşim. 3 K: Kavra, Konuş, Karşılıklı yap. 🧩Açarım televizyonu, tableti, eğitici şeyler izletirim diye düşünmeyin; etkileşimin sıfır olduğu bu elektronik cihazlar dikkati emmekten başka bir işe yaramıyor. 🧩Kitabı tüm ebeveynlere bağıra bağıra okumak gerek. 0-3 yaş önemi iyice yerleşmeli.
#minikedebiyat #üçyaş #çocukedebiyatı
304 syf.
·Puan vermedi
Kelimelerin Gücü Adına ...

Sizde Kelimelerin gücüne inanır mısınız? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 0-3 yaş arası çocuk gelişiminde çocuklarımıza kullandığımız kelimelerin çeşitliliği ve kalitesi onların ilerleyen yaşlarındaki öğrenme sürecini fazlasıyla etkilemektedir.

Dr Dana Suskind’in 30 Milyon Kelime kitabı bu konuyu araştırmaları ile ele alıp kanıtlar nitelikte.

Kitabın başlıca öne çıkan konularına isterseniz şöyle bir göz atalım.

*Yapılan araştırlamalarda Matematik terimleri ve uzlamsal sözcük sayısı ebeveynleri tarafından daha fazla kullanılan 0-3 yaş arası çocukların daha az kullanan ebeveynlere göre okul sürecinde bu kavramlara daha yatkın olduğu ve matematik vb derslerinde daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
*Bebekçe konuşma sanıldığının aksine öğrenme kolaylığını pozitif yönde etkilemektedir.
*Yapılan bir araştırmada 0-3 yaş arası çocukların bazılarına tv izletilip diğer gruba uygulamalı olarak çince dil eğitimi verilmiş ve uygulamaya dahil olan çocukların dil öğrenim düzeyi tv izleyen çocuklara göre çok daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
*Çocuğun ilgileniği şey ne ise ona odaklanılmalı ve gösterdiği İlgi ile sürekli pratik yapılmalıdır. Çocuk başka bir şeyle ilgilenirken farklı bir şey hakkında konuşmak çocuğun gelişim sürecini sekteye uğratacaktır.
*çocukların bir işi yapmada dayanıklılığı veya kararlılığı arttırılmalı ve her denemede daha iyi olacaksın zihniyeti geliştirilmelidir. Çocuğun zekası değil çabası övülmelidir . Ancak söz konusu durum çocukların iyi insan olması yani diğer insanları empatiyle ve yüce gönüllülükle anlayabilmesi anlamında iyi olması ise empati ve kibarlılık davranışının gelişmesinde çabasını değil kendisini övmek gerekir.
*öz düzenleme ve yürütücü işlev esas alınmalı , burada bahsedilen konu dikte etmemek olup örneğin ; “oyuncaklarını topla demek yerine oyuncaklarınla oynadığımıza göre onları ne yapalım? “Sorusu yöneltilebilir.
*çocuklara verilen dil eğitimlerinde ; aynı anda ana dil ve yan dil olarak çift dil uygulamalı olarak kullanıldığında okul yıllarında öğrenme kolaylığı sağlıyor.
*Uygulama sürecinde 3 temel başlık önemlidir: Kavrayın , Konuşun , Karşılıklı Yapın
*Bebek ağladığında altında yatan nedenler vardır ancak en temel nedeni stress yaşamasıdır . bu tür durumlarda ne yapmalı sorusu ve yanıtı önemlidir! Öncelikle Onu güvende hissettirecek cevaplar verilmelidir. Güvenli bağlanmanın temelli, kendilerini anlayan ve hemen olumlu tepki veren ebeveyin olmakla ilgilidir.

Özetlemek gerekir ise Bebekler akıllı doğmazlar , onlarla konuşan ebeveynler onları akıllı yapar. Bebeklerimiz daha sık duydukları kelimeleri mutlaka ve mutlaka öğrenirler.M.Kemal Atatürk’ün dediği gibi , Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.Bunu başarmak için çaba içinde olmalıyız ve denemeliyiz çünkü denemek dışında hiçbir şey başarısızlığı yokedemez.
304 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Kitaptan en iyi verimi almak için çocuğunuz doğmadan, siz/eşiniz hamileyken okumanızı öneririm. Çocuk 5 yaşa geldiğinde artık faydası olmaz. Anne baba zaten okumalı ama Çocuğa nineler bakacaksa onların da okuması lazım.
304 syf.
·1 günde
0-36 ay arası bebeklik döneminin zeka ve konuşma becerisi üzerindeki fevkalade tesirinden bahseden bir dizi araştırmayı konu edinen kitap. Ebeveynlerin bilinçlenmesi elzem olan bu hususta ülke olarak keşke bir çalışma yapmış olsak ve daha çok aileyi bilinçlendirme şansımız olsa diyor insan.
304 syf.
·60 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle kitabı almadan önce sosyal medya hesaplarında çokça reklamını gördüm; dikkatimi çekti, biraz araştırdım, yorumlar güzeldi.
Birde alırken akademik bilgi ağırlıklıdır diye tereddütlerim vardı. Şimdi diyorum iyiki de almış okumuşum..
Formasyon eğitimi almış kişilerin bildiği ama kendisini geliştirecek araştırmaların yer aldığı yani herkese bir şeyler katacak yanı var.Kaynakça kısmına bakılırsa bol bol Skinner ve Chomsky makallerinden yararlanıldığı görülüyor.
Kitabın gayet akıcı dili var, sadece son bölümleri biraz okurken sıkıyor diyebilirim.

---------spoiler---------

Kitabın içeriğine değinecek olursak işin özünde şu var. Kitabın adı neden Otuz Milyon Kelime (OMK)?
Dil gelişimi için çocukların (0-3) yaş arası çok önemli ve telafisi mümkün olmayan bir dönem. Bu yaş aralığında çocuklarla ne kadar konuşulursa, hikaye anlatılırsa yani iletişim kurulursa çocukların zekaları o kadar çok gelişiyor.
Yapılan bir araştırmada; Ekonomik gelir düzeyi yüksek ve düşük aileler arasında, 3 yaşına kadar ki süreçte tam 30 milyon kelime fark var. Buda çocukların zekasını etkileleyen en temel faktör. Tabi ikinci faktör olarak da beslenme geliyor.

--------------------------spoiler--------------------

Daha bir çok ilginç araştırma yer alıyor.
Çocuğunu önemseyen anne ve babalara şiddetle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Beth Suskind
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 179 okur okudu.
  • 42 okur okuyor.
  • 183 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.