Betül Kadıoğlu

Betül Kadıoğlu

ÇevirmenEditör
9.4/10
2.071 Kişi
·
7.279
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
690 syf.
Her şey nasıl Felsefe Taşı ile başladıysa, Ölüm Yadigarları ile de bitti. En ağlamaklı olarak düşündüğüm Melez Prens kitabını geçti. Artık her şeyin sona erdiği, her şeyin aydınlığa kavuştuğu bir kitap olarak kalacak. Bundan sonra her şey güzel olacak lakin, asla sevdiklerimizi geri getiremeyeceğiz. Ama bazılarımızın dediği gibi: Bedeller, ödenmek içindir. Tek kelimeyle: ''MÜKEMMMELDİ''...
690 syf.
·15 günde·10/10
Şimdiye kadar okuduğum tüm kitapları/serileri bir köşeye çekiyorum. Çünkü Harry Potter ve Ölüm Yadigârları, zirvede! Yalnızca fantastik kitaplarda değil bence tüm kurgu kitapları arasında böyle. Çünkü Harry Potter bir fantastik seriden çok daha fazlası.
Yıllarca bir spoiler bile yemeden büyüdüğüm için kendimi tebrik ederim. Çocuk kitabı bu diyerek seriyi okutmayan, izletmeyen arkadaşlarıma da sevgilerimi yolluyorum. Küçükken okusam herhalde bu kadar derinlere inemezdim.
Tahmin ettiğim çoğu şey gerçekleşti ama beni çok şaşırtan şeyler de oldu. Ağladım, çok da güldüm. İçim acıdı bazen, kimi zaman da sımsıcak hissettim. Harry Potter serisi benim için her zaman çok özel bir yere sahip olacak. Defalarca okuyacağımı da biliyorum. Kaldı ki ben normalde bir kitabı ikinci kez okumam.
Yaklaşık 3 paket post-it bitirdim yalnızca bu kitap için. İşaretlediğim alıntıları siz düşünün.
Sayfalarca yazsam da seri veya son kitap hakkındaki duygularımı aktarabileceğimi sanmıyorum. Okuyan arkadaşlarım ile saatler, günler süren sohbetler ancak beni doyurabilir. Bütün taşlar o kadar güzel yerine oturdu ki. Hani derler ya 'içimin yağları eridi' tam da öyle.
Ayrıca bir yazar ile tanışıp sohbet etme şansınız olacak denseydi bir dakika bile düşünmeden J. K. Rowling derdim. Bir yazarın kitabı nasıl kurgulayıp - özellikle seriyse- yazdığını çok iyi bildiğim için gerçekten hayran kaldım.
Sırada, kendime geldikten ve filmleri izledikten sonra her şeyi bilerek seriyi baştan okumak var.
Son olarak, sadece filmini izleyen kişiler varsa mutlaka kitapları da okuyun. Henüz Harry Potter ile, Sağ Kalan Çocuk'la tanışmamış olanlarınız varsa çok şey kaçırdığınızı söylemek isterim.
594 syf.
·4 günde·8/10
Önce çocuk romanı olarak yazılan Harry Potter sonrasında yetişkinlerinde okuyabileceği türe çevrilmiş ve bunuda okuduğum her kitapta çıplak gözle görebiliyorum.
Harry artık büyücülük okulunda 6. Sınıfa geçmiştir. Kendisini ağır sınavlar beklemektedir.
Bence bu kitap diğerlerinden baya bir farklı olmuş. Diğer kitaplarda macera vardı ve dostluk kavramı ön plana çıkaran konular yer alıyordu ama bu kitapta aşk konusu ele alınmış ve öylede bitmiş.
J.K.Rowling bu kitapta birçok sırrı açıklamış ve okuyucuyu düşündürmüş. Gittikçe sona doğru geliyoruz.
690 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Hayatımda okuduğum en ölümlü kitaptı o zamanlar. Son 100 sayfaya ağlamaklı başlayıp ağlamaklı bitirmiştim fakat kitap bitirince de evin içinde koşturup "Bittiii bittii" bağırışları yapmadım değil. JK Rowling'e ölümler konusunda hala daha kızgınımdır. Özellikle beni en etkileyen ikizlerin vahim durumu olmuştu. Her güzel şeyin bir sonu vardı ve bu sonu 2 yıl önce tattım. Bu nedenle aklıma pek bir şey gelmiyor. Tek diyeceğim şey: Neden 19 sayfacık bir gelecek??!
594 syf.
Söyleyebileceğim tek kelime "harika." Her kitabın sonunda söylediğim gibi bu kitabın sonunda da aynı şeyi söyledim. Kesinlikle bu seriyi en baştan bir kez daha okuyacağım. Her anını bilmeme rağmen sanki ilk kez okuyor havası yaratması kesinlikle bir büyü. Çocuk kitabı diyip geçmeyin kesinlikle bir şans verin. Ömrümce favorim olacak bundan eminim. Kitap okumayı sevdiren bir seri. Kalemine sağlık Rowling.
690 syf.
·Beğendi·10/10
Rowling in bu kitaptan sonra siyasi bir kitap yazmış olması beni hiç şaşırtmadı. Zaten bu kitabı okurken farkedersiniz. Gerçek dünyadaki "darbe" yi büyücüler dünyasına uyarlayarak gençlere bu durumda nasıl davranılması gerektiğini gayet iyi bir şekilde gösteriyor.
594 syf.
·Beğendi·10/10
Kısa tutacağım özellikle çünkü Harry Potter ancak ve ancak okunarak anlaşılır bir kitap olarak kalacak.
Ve Warner Bros'un git gide kararttığı o sembolü görünce gözleri dolanlar derneği başkanı olarak size incelememi takdim eder ve "Hiçbir işe yaramadığıma yemin ederim!"
Özellikle bu kitapta artık kahramanlarımız büyüme sancılarında oluyorlar. Başlayan sınavlar, FYBS'ye hazırlıklar. Aşk karmaşası.
Kitap adını, Harry'nin iksir dersi için dolapta bulduğu, eskiden kalma iksir kitabının içine yazılı olan "Melez Prens'e aittir." göndermesinden alıyor.
Bu kitap iksirlerin kolay ama etkili formülleri, farklı büyüler derken Harry'nin tüm dünyası oluyor bu kitap.
Kitabın, Severus Snape'e ait olduğunu "Bana benim büyümle mi saldırıyorsun Potter!" gibisinden bir şey dediğinde anlıyoruz.
(O değil de kitabı hatırlamak için fragmanı izledim. Lanet olsun bak tekrar okuyasım geldi!)
Voldemort'un hayatına dair birkaç anıyı düşünselide izliyorlar. Burada Voldemort'a ait bazı bilgiler ediniyoruz. Açıkçası kitabı okuyunca Tom Riddle'i seviyorsunuz ve üzülüyorsunuz. Dumbledore, Tom'a ait bazı özel mekanları bulabilmek için uğraşıyor. Hortkulukların ve yaşamındaki bazı mekanların ilgisi olduğunu düşünüyor.
Dumbledore'u bu kitapta kaybediyoruz. Bu kısımları iyi okumanızı veyahut iyi izlemenizi tavsiye ederim çünkü şu "Asanın İtaati" konusu buradaki dikkatinize bağlı.
Dumbledore'u Severus Snape'in öldürmesi Harry'İ açıkça şok ediyor ve git gide umutlarını tüketiyor. Yoldaşlığa karşı bir hainlik olarak algılıyor.
Kısa ve öz okuyun. BU kadar spoiler yeter. Muziplik Tamamlandı!
256 syf.
·10/10
Ressamın acı dolu hayatı, psikolojisi, toplumdan dışlanışı ve tüm bunlara rağmen kendine has sarısı ile en sevdiği şeyi sürekli yapması; boya alacak kadar bile satış yapamaması...Bu kitabı okuyup üstüne de "Loving Vincent" izledim, çok hoştu.Yaşarken yaptıklarının değer görmemesi çok üzücü.
690 syf.
·Beğendi·10/10
Çağ.
Kim bilebilirdi ki, yeni bir nesil gelecek ve bu çağlara sığmayan kitabı listelerde aşağı çekeceğini. Birinci ve yedinci kitapın aynı anda yazılmaya başlandığı göz önüne alınırsa kitaplara tek tek yorum yazmakta absürd kaçar belki. Harry Potter bir bütündür, her kitap bulmacanın bir parçasıdır ve seri başlı başına bir neslin gökyüzünü görmek ve hayal kurmak için tırmandığı bir merdivendir.
O halde şöyle bitirmenin sakıncası yoktur sanıyorum.
"After all this time?
Always."
594 syf.
·Beğendi·10/10
Serinin altıncı ve en güzel romanı. Potter altıncı sınıftadır ve aynı zamanda Quidditch kaptanıdır. Bu sene kadroda bir değişiklik olur ve Horace Slughorn İksir hocası olurken Snape de yıllardır beklediği Karanlık Sanatlar dersine hoca olur. Seherbaz olabileceğini öğrenen Harry eski bir iksir ders kitabı bulur. Kitap Melez Prens'in malıdır ama kim olduğu bilinmemektedir. Dumbledore'dan özel ders alan Harry, Voldemort'un geçmişi ile ilgili bilgiler edinir ve onun ruhunu yedi parçaya yani yedi Hortkuluk'a böldüğünü ve onları yok etmeden onu öldüremeyeceğini öğrenir. Draco Malfoy bir şeylerin peşindedir ve en sonunda Melez Prens'in kimliği ortaya çıkacak ve Hogwarts'ın en önemli simalarından biri öldürülecektir. Soluksuz okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Betül Kadıoğlu

Yazar istatistikleri

  • 7.279 okur okudu.
  • 68 okur okuyor.
  • 2.010 okur okuyacak.
  • 18 okur yarım bıraktı.