Birol Özden

Birol Özden

Çevirmen
9.4/10
13 Kişi
·
31
Okunma
·
1
Beğeni
·
123
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
439 syf.
·Beğendi·10/10
İbn Kayyım kitaba kalplerin ilacı olan dua ile başlıyor. Sizi güzelliğine kaptırdıktan sonra günahların kalbe olan etkilerine geçiyor yazar.
Ümit ve acizlik arasında bırakıyor okuru.. gülümsettiği, heyecan verdiği yerler de oluyor kitabın; ağlattığı bölümler de..
Bazı yerlerin altını çizip onları işaretlemek yetmedi. Kitabı okumak isteyenler ve merak edenler için kalbe dokunan bir alıntı:
"Muhsin bir kimse, eğer itaati bırakırsa ruhu sıkılır ve yeryüzü bütün genişliğine rağmen ona dar gelir. O, ibadete tekrar dönünceye kadar kendisini sudan çıkmış bir balık gibi hisseder. İbadete döndüğünde ruhu rahatlar ve gözü aydın olur."

"Bir günahkâr ise günahını bırakıp itaate yöneldiğinde ruhu sıkılır, göğsü daralır ve yolları bağlanır. Tekrar günaha dönünceye kadar bu böyle devam eder. Hatta günahkârların birçoğu, hiçbir lezzet hissetmedikleri hâlde sırf o günahtan ayrı kalmaktan dolayı duydukları elem sebebiyle günah işlerler." -İbn Kayyım
~
Yazar, kitabın ortalarına doğru günahlar ve cezalarına geçiyor. Sizi bu bölüm biraz sıkabilir ama devam edin. Çünkü son kısımlarda sevgi ve aşk'ı anlatıyor İbn Kayyım..
"Vallahi, Allah onlara kendisine bakmaktan daha çok sevdikleri bir şey vermemiştir.."

"Beni ne için yarattıysan onların sevgisini kalbime koy, başka sevgileri kalbimden çıkar.." -Alparslan Kuytul
~
"Kalbindekileri çıkar bir kaba koy, pazarda herkesin göreceği şekilde dolaştır. İçinde utanılacak hiçbir şey yoksa; işte bu takvâdır." -Abdülkadir Geylani

Rabbim okuduğunu yaşayan ve anlatan kullarından eylesin, kalbinize iyi bakın..
264 syf.
·2 günde·9/10
Cennete dair bilgi edinmek isteyenler için gerçek anlamda maksimum derece sahih bilgiler ihtiva ediyor. Cennet ve cennete götüren yollar bilgisi inananlar için bilinmesi gereken ilimlerdendir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.