Adı:
Kalbin İlacı
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055104573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karınca Polen Yayınları
Baskılar:
Kalbin İlacı
Kalbin İlacı
Kalbin İlacı
Kitapta yazarın dua hakkında, en önemlisi duaya duyulan ihtiyaç ve duanın kaderle bağlantısı hakkında söz söylediğini görürsünüz. Masiyetler ve zararları, günahlar ve uğursuzlukları hakkında konuştuğunu, bunu gerçekten uzun uzadıya anlattığını; şer’i ve kaderî, kalbî ve bedenî, dünyevî ve uhrevî cezalardan bahsettiğini görürsünüz.

Yine kitapta yazarın ibadette, fiillerde, sözlerde, irade ve niyetlerdeki şirk ve türlerini zikrettiğini, ardından Hristiyanların, Allah ile aralarına vasıtalar ve şefaatçiler edinenlerin şirklerini açıkladığını görürsünüz.

Ayrıca büyük günahlar ve zararlarını anlattığını, bu bağlamda zulüm, adam öldürme, zina ve benzeri konulardan bahsettiğini; zihinde canlandırma, dile getirme ve (sonunda günaha doğru) adım atma gibi günahların giriş yerlerini anlattığını; livâta, hayvanlarla ilişkiye girme, sevginin mertebeleri ve suretlere âşık olmanın zararları gibi konulardan bahsettiğini görürsünüz. Yazar bu konuların dışında daha pek çok hususu uzun uzadıya anlatmış, yine eserinde ilim talebeleri için elzem olan "ilmin güzellikleri ve hakikatleri ile nefis muhasebesi ve murakabesi” konularını da beyan etmiştir.
439 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İbn Kayyım kitaba kalplerin ilacı olan dua ile başlıyor. Sizi güzelliğine kaptırdıktan sonra günahların kalbe olan etkilerine geçiyor yazar.
Ümit ve acizlik arasında bırakıyor okuru.. gülümsettiği, heyecan verdiği yerler de oluyor kitabın; ağlattığı bölümler de..
Bazı yerlerin altını çizip onları işaretlemek yetmedi. Kitabı okumak isteyenler ve merak edenler için kalbe dokunan bir alıntı:
"Muhsin bir kimse, eğer itaati bırakırsa ruhu sıkılır ve yeryüzü bütün genişliğine rağmen ona dar gelir. O, ibadete tekrar dönünceye kadar kendisini sudan çıkmış bir balık gibi hisseder. İbadete döndüğünde ruhu rahatlar ve gözü aydın olur."

"Bir günahkâr ise günahını bırakıp itaate yöneldiğinde ruhu sıkılır, göğsü daralır ve yolları bağlanır. Tekrar günaha dönünceye kadar bu böyle devam eder. Hatta günahkârların birçoğu, hiçbir lezzet hissetmedikleri hâlde sırf o günahtan ayrı kalmaktan dolayı duydukları elem sebebiyle günah işlerler." -İbn Kayyım
~
Yazar, kitabın ortalarına doğru günahlar ve cezalarına geçiyor. Sizi bu bölüm biraz sıkabilir ama devam edin. Çünkü son kısımlarda sevgi ve aşk'ı anlatıyor İbn Kayyım..
"Vallahi, Allah onlara kendisine bakmaktan daha çok sevdikleri bir şey vermemiştir.."

"Beni ne için yarattıysan onların sevgisini kalbime koy, başka sevgileri kalbimden çıkar.." -Alparslan Kuytul
~
"Kalbindekileri çıkar bir kaba koy, pazarda herkesin göreceği şekilde dolaştır. İçinde utanılacak hiçbir şey yoksa; işte bu takvâdır." -Abdülkadir Geylani

Rabbim okuduğunu yaşayan ve anlatan kullarından eylesin, kalbinize iyi bakın..
312 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kalbin en ince ayrıntılarına kadar incelenmiş müthiş bir eser.Okudukça kalbiniz ve ruhunuzun yumuşayacağına eminim.Özellikle benim kalbim temiz deyip şirk bataklığına batmış fakat bataklıkta olduğunun farkına varamayanlara hediye edilmelik dehşet bir kitap.İbn Kayyım'ın bütün kitapları genelde bu tarz konularla ilişikli.Kesinlikle kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.
510 syf.
·Beğendi·10/10 puan

Şunu belirtmem gerekir ki benim kalbimi mutmain eden şu kaideye güç ve kuvvet kattı. O da şudur;

"Allah sana bir şeyi murad ettiyse, bütün dünya bir olsa onu senden def edemezler; Allah senden bir şey murad etmediyse yine bütün dünya bir olsa onu sana kavuşturamazlar."

Kitaba geçersem kısacası:

Kulun duasını ele alalım kul duayı ne kadar çok yaparsa, ne kadar ısrarcı olursa ne kadar masiyetten kendini muhafaza ederse bu duası kabule daha yakındır. Dua için selim bir kalp en makbuldür.

Selim kalp nasıl olur? Masiyetten uzak durmaya çalışan, Allah'ın korkusu ile umudu arasında olan, O'na boyun eğen, O'nu sürekli hatırlayan, zikreden, O'nun için seven ve nefret eden kalptir.

Bu yolla selim kalp masiyet işlediğinde korkar, ürperir, sıkılır, daralır, sıkışır... İşte bu noktada müellifin en uzun bölümü masiyetlerin getirdiği etkilerden bahsetme nedeni de bu olsa gerek. Allahualem.

Şu sonuca vardım: Kul eğer dua ederken sabırsız, aceleci, masiyetleri işlemekten kendini alıkoymazsa günahların etkisiyle çirkin ve kötü bir akıbetle son bulur. Şayet sabır ve tevekkül gösterirse güzel akıbet onudur biiznillah.

Bir de şu var ki, kul için kime sevgi duyduğu en önemli noktadır. Çünkü sevgi duyduğu kişiye saygısından boyun eğer, itaat eder, ibadet eder... Bu yüzdendir ki bir mü'min Allah ve Resulünden başka kimseyi sınırsız şekilde sevemez. Şayet böyle bir sevgi başkasına duyuyorsa Allah'a karşı şirk koşmuş olur. Nedeni sonsuz sevgi duyduğun kişiye boyun eğersin, söylediklerini hak ve batıl olduğuna bakmaksızın tasdik edersin. İşte böyle bir sarhoşluk derecesine götüren sevgi aşktır ve bunu Allah'a izafe etmek doğru değildir.

Aşk, insanın elinde olmayan bir duygudur. İşte aşkın en doğrusuda seni Allah'ın koyduğu sınırların dışına çıkartmayan, harama sevketmeyen ve sana Allah'a isyan ettirecek bir söz söyletmeyendir. Bu yüzdendir ki, Allah'ın Resulü sallalahu aleyhi ve sellem, İbn Mâce'nin merfu olarak zikrettiği hadiste şöyle buyuruyor: "Birbirini seven iki kişi için nikâh kadar uygun bir şey görülmemiştir."

Özellikle şunu itiraf edeyim ki, kitapta yer alan kıssalar kadar beni bir şey şaşırtmadı. Hadisçiler, fıkıhçılar, halifeler, birçok ilim erbabın durumu beni epey etkiledi. Ama biliyorum ki izzet ancak ve ancak Allah için seven ve sevdiği de onu Allah'ın sınırlarından çıkartmayan kişinindir.

Hamd alemlerin rabbi olan Allah'a mahsustur.
Selam ve dua ile.....

| https://1000kitap.com/BirMsa
312 syf.
·10/10 puan
Benim kalbim temiz diyen ne kadar tanıdığımız var ise hediye etmeliyiz ya da almasını teşvik etmeliyiz. :)

Iddialar, belli bir temele dayanirsa eğer güçlü olur. Gerçekten kalbimizin ne kadar temiz olduğu noktasında yakinen emin miyiz?

Başucu kitabı..
312 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kalbi yaralı kanadı kırık kuşların okuması gereken bir kitap o vakit kısacık bir alıntı paylaşayım: “aşıklar üç kısımdır. 1-bütün güzelliklere aşık olanlar 2-vuslatı arzulasın,arzulamasın belirli güzelliklere aşık olanlar 3-sadece vuslatı arzuladıklarına aşık olanlar. Bu üç kısım arasında da aşkın kuvveti ve zayıflığı açısından farklılıklar vardır. Bütün güzelliklere aşık olanların kalbi her vadide avare avare gezer durur. Her güzelde bir muradı vardır. “Birgün havzada akikte birgün huleysada, bazen de necde uzanır. Bazende akik vadisine ve teyma Saray’ına” bu kimseler aşk konusunda geniştir. Ancak sabit değildirler sürekli daldan dala konarlar “birine tutulur önce sonra aşık olur başkasına onlarla oyalar kendisini sabah olduğunda” belirli bir güzelliğe aşık olanlar maşukunda daha sebatkar,sevgisinde daha istikrarlıdır. İki şeyi sebat ve istikrarı bir kişide birleştirmesi sebebiyle onun sevgisi, birincisininkinden daha kuvvetlidir. Ancak vuslatı arzulamaması bu sebat ve istikrarını zayıflatır. Vuslatı arzulayan aşıklar ise aşıkların en akıllıları ve en arifleridir. En kuvvetli sevgi onlarınkidir. Zira vuslat arzusu sevgisini destekler ve kuvvetlendirir.
448 syf.
·Beğendi·10/10 puan
8 ay önce okuduğum ve 2.kez okumayı düşündüğüm bir kitap...Hani bir hadiste buyruluyor ya "İnsan bedenin de bir et parçası vardır o hastalanırsa bütün beden hastalanır,dikkat edin o parça kalptir".İnsanın bedeni gibi ruhu da hastalanır...Ruhun hastalanması ise kalbin hasta olması ve maneviyattan uzak olmasından kaynaklanır..İşte bu kitap hasta bir kalbin ve ruhun nasıl tedavi edileceği ve hastalıktan nasıl korunmaları gerektiğini açık ve sade bir şekilde anlatıyor.Herkese şifa olması duasıyla iyi okumalar...
312 syf.
·7 günde·9/10 puan
Ben aslında İmam Gazali'nin Kalplerin Keşfi kitabını şipariş edecekken tesadüfen bu kitabı sipariş etmişim ve bunda da vardır bir hayır diyip okumaya başladım ki iyi ki de okumuşum. İbn Kayyim El Cevziyye'nin din ile ilgili bir çok konuyu ele aldığı bu kitabında; yazarın edebi yetenekleri, konulara psikolojik yaklaşımı ve dini ilimlerdeki dehası gözlerden kaçmıyor. Okurken bir çok konuya farklı bir bakış açısıyla bakmamı sağlayan bu kitabı okumanızı öneririm.
Hangi akıl, bir saat, bir gün veya bir süre tadılan, sonra sanki hiç yaşanmamış bir rüya misali sona eren bir lezzeti, bitip tükenmeyen nimetlere, büyük kurtuluşa hatta dünya ve ahiret saadetine tercih eder?
Çok istifade edilecek kalbin ilacı olacak bir kitap.Kalp Allah'a doğru ancak kendi gücüyle yol alır.Günahlarla hastalanınca kendisini yürüten güç zayıflar.Bu güç tamamen yok olunca Allah'tan telafisi imkansız şekilde uzaklaşır.
Günay ya kalbi öldürür ya korkunç bir hastalığa yakalatır ve onu zayıflatır.
Sen bizi sevdiğin kullarından eyle
Zira sen dünyayı sevdiğine de verirsin sevmediğine de.İmanı ise sadece sevdiğine verirsin..
Ulaşmayı isteyen ve ümit eden aşık en akıllı ve bilinçli aşıktır,sevgisi her şeyden güçlüdür .Zira istek ve tamahkârlık sevgisini güçlendirir,destekler..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kalbin İlacı
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055104573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karınca Polen Yayınları
Baskılar:
Kalbin İlacı
Kalbin İlacı
Kalbin İlacı
Kitapta yazarın dua hakkında, en önemlisi duaya duyulan ihtiyaç ve duanın kaderle bağlantısı hakkında söz söylediğini görürsünüz. Masiyetler ve zararları, günahlar ve uğursuzlukları hakkında konuştuğunu, bunu gerçekten uzun uzadıya anlattığını; şer’i ve kaderî, kalbî ve bedenî, dünyevî ve uhrevî cezalardan bahsettiğini görürsünüz.

Yine kitapta yazarın ibadette, fiillerde, sözlerde, irade ve niyetlerdeki şirk ve türlerini zikrettiğini, ardından Hristiyanların, Allah ile aralarına vasıtalar ve şefaatçiler edinenlerin şirklerini açıkladığını görürsünüz.

Ayrıca büyük günahlar ve zararlarını anlattığını, bu bağlamda zulüm, adam öldürme, zina ve benzeri konulardan bahsettiğini; zihinde canlandırma, dile getirme ve (sonunda günaha doğru) adım atma gibi günahların giriş yerlerini anlattığını; livâta, hayvanlarla ilişkiye girme, sevginin mertebeleri ve suretlere âşık olmanın zararları gibi konulardan bahsettiğini görürsünüz. Yazar bu konuların dışında daha pek çok hususu uzun uzadıya anlatmış, yine eserinde ilim talebeleri için elzem olan "ilmin güzellikleri ve hakikatleri ile nefis muhasebesi ve murakabesi” konularını da beyan etmiştir.

Kitabı okuyanlar 221 okur

  • f.
  • SeheRR
  • vera 72
  • ETKA
  • Taner Demiral
  • Çöl
  • Fatma özel
  • Kitaplığımdan Alıntılar
  • Yağız
  • Mücahit Kabayel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.3 (7)
9
%1.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0