İbni Kayyim El Cevziyye

İbni Kayyim El Cevziyye

Yazar
9.1/10
211 Kişi
·
511
Okunma
·
109
Beğeni
·
5.352
Gösterim
Adı:
İbni Kayyim El Cevziyye
Tam adı:
İbn Kayyim el-Cevziyye, İbnü'l-Kayyım el-Cevziyye
Unvan:
İslam Alimi, Yazar
Doğum:
Şam, 4 Şubat 1292
Ölüm:
Şam, 23 Eylül 1350
Asıl adı İmam Muhammed b Ebi Bekr b Eyyüb b Sa'd ez-Zür'i ed Dımeşki-Ebu Abdillah- Şemsüddin İbn Kayyim el- Cevziyye'dir

İbn Kayyım el- Cevziyye İslami ıslah davasının önde gelenlerinden takvası, ve keskin zekasıyla, mülhidleri, bid’atçıları ve sapıkları susturmada gösterdiği azim ve başarısıyla şöhret bulmuş alimlerdendir

Şam'da hicri 691, Miladi 1299'de mütevazi bir evde doğdu İlmi, alimleri severek, ilim tahsiline kendisini vererek büyüdü O, bütün kitablara ilgi duyan, kitabların konularıyla bölümleriyle ilgi alanını genişleten birisiydi

Zamanındaki alimlerin pek çoğuna öğrencilik etti Fıkıh, Tefsir, Tevhid (Akaid), Arab dili, Tarih dersleri aldıHocası İbn Teymiyye'ye tabi olarak İslam mezhepler (fırkalar) tarihine özel bir önem verdi Zaten birçok şeyi İbn Teymiyye'den öğrendi ve hayatı boyunca ona bağlı kaldı Onun kitabları üzerinde çalışmaya onları incelemeye girişti Hocasının kitablarını düzenlemek, geliştirmek, konularına ayırmak ve onları insanlar arasında yaymakla uğraştı Hocasının ortaya koyduğu her şeyde ona yardım ediyordu Hocasıyla beraber Şam kalesinde hapsedildi, Hocasından dolayı hakaret ve Hocasının ölümünden sonra bir asaya bağlı olarak deve üzerinde dolaştırıldıİşkence gördü Sonra da serbest bırakıldı.

İbn Kayyim el-Cevziyye hicri 751, Miladi 1350 yılında, Şam'da vefat etmiştir
Evlilik ve ailesiyle ilişkileri konusunda sahih bir senedle Enes(radiyallahü anh)tan rivayet edilen hadiste Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmaktadır:
“Dünyanızdan bana kadınlar ve güzel koku sevdirildi. Gözümün aydın olması, namaza bağlı kılındı.”
Nasıl ki izzet, şeref, yeterli olma ve zafer Resulullah(sav)’e uymakla kazanılıyorsa, kurtuluş, felah ve hidayet de yine ona uymakla elde edilir. Çünkü yüce Allah, iki cihanın mutluluğunu ona uymaya ve iki cihanın bedbahtlığını yine ona karşı gelmeye bağlamıştır.
İbni Kayyim El Cevziyye
Sayfa 64 - Katınca & polen yayınları
Allah Teâlâ bir kuluna bir nimet verip,
onu ondan alıp onun yerine sabır verirse
mutlaka almış olduğu o nimetten daha hayırlısını verir.

- Ömer bin Abdülazîz -
İbni Kayyim El Cevziyye
Sayfa 107 - İnsan Yayınları, 13. Baskı, 2012
Aşk hakkında söylenebilecek pek çok şeyi İbnu'l kayyim el-Cevziyye bu eserinde dile getirmiş. Konularla ilgili ayet, hadis ve sahabelerin yaşamlarındaki olaylara çokça değinen yazar, her konuda da şiirlere yer vererek kitabı zenginleştirmiş. Kitabı gerçekten aşık olan, aşkı her yönüyle özellikle din yönüyle merak eden, insanların bu kadar çok sözünü ettiği aşkın aslında ne kadar derin anlamlar taşıdığını öğrenmek isteyen sabırlı okuyuculara tavsiye ederim...Kitaptan gerçekten çok şey öğreneceksiniz.
120 syf.
·6/10
Değerli Okurlar!
El-Cevziyye nin dua ve yaşam üzerine yazdığı kitabı kısaca analiz edecek olursak;
1- İlmi anlamda değil de dua ile ilgili kısa metinler okumak istiyorum diyebileceğiniz bir kitap.
2-Özellikle hadisler konusunda malesef zayıf rivayetlere fazlaca yer verilmiş bu konuda ilgili hadisi okurken mutlaka dipnota bakınız.
3-Kitabın en dikkat çekici bölümü ise 'sebeb'i yanlış anlamak... dikkatlice okunması gereği olduğunu düşünüyorum.
4-Dua aile ilgili acizane tavsiyem İmam Nevevi nin El-ezkar adlı eseridir kapsamlı ilmi anlamda dua kitabı okumak isteyen okurlarımıza...
5-Kısaca bu kitaptan öğrendiğim mesaj ise;
''İnsanoğlu tarihin hiçbir döneminde manevi yaşamı gözardı ederek mutluluğa ulaşamamıştır.
Duayla bütünleşmiş bir yaşam dileğimle...
209 syf.
·10/10
Çok defa şikayet ederiz hayatımızdan: ''İş bulamıyorum, para yetişmiyor, oğlum/kızım/eşim vs bana asi davranıyor, insanlar beni hor görüyor..'' ve daha niceleri.. Hiç düşündük mü ''bunların günahlarımla bağlantısı olabilir mi?'' diye..

Ne derler, bilirsiniz: ''Kula bela gelmez, Hak yazmadıkça; Hak bela vermez, kul azmadıkça.''

Yazar rahimehullah, günahların dünyada ve ahirette nelere sebep olabileceğini ayetler, hadisler ve büyüklerin sözlerinden deliller getirerek açıklamış. Şeytanın insanlara yaklaşma yöntemlerine ve sırasına değinmiş. Kitabı okuduktan sonra günah işlemeden önce yetmiş kere olur mu bilmem ama birkaç defa düşünebilirsiniz..

Kitabı tavsiye ederim, demiyorum. Günahsız olan okumasın.
Bu kitap daha önce hiç düşünemediğim ve gözlerimin önündeki nesneyi alıp ondan nasıl Allah'a tevekkül etmem gerektiğini öğretti. Ve söyleyebilirim ki daha önce hiçbir alimin değinmediği konuları alıp ve engin bilgileriyle bize sunuyor. Bir doktor kadar, bir ziraatçı kadar, bir astronot kadar, bir edeyatçı kadar... Konulara hakim olduğunu gördüm, ibn kayyım'ın.
312 syf.
Bu kitabın başından sonuna dek düşündüğüm tek şey bundan daha güzel bir kitap olamayacağı idi. Bir beşerin elinden nasıl bu çıkabilir derken İbn Kayyım (rh)'ın başka eserleriyle tanıştım. Başka eserlerini gördükçe de her defasında aynı fikre yeniden kapıldım.
İbn Kayyım benim için ciddi anlamda bir vazgeçilmezdir. Allah ona rahmet mağfiret etsin.
87 syf.
·2 günde·7/10
Hepimizin imtihandan geçiyoruz. Geçmek zorundayız. Bu dünya yaratılış sebeplerinden biri imtihandır. Herkes mutlu olsa herkes müslüman olsa bu dünyanın ne anlamı var ki ? O yüzden müslümanlarda daima başarılı olacak diye birşey yok ! Hatta gerçek müslümanlar sınava daha sert tabi tutulacaktır. İŞte o zamanlar sabır gösterip altından şükür ederek kalkmamız gerekiyor. Kitaba gelecek olursak bu anlattıklarımı kitabın ilk yarısında anlatıyor. İkinci yarısında da Hz. Aişe başına gelen gerdanlık olayını güzelce anlatıyor. Sizin başınıza gelenlerin daha sıkıntıları Peygamber efendimiz Sav başına geldi unutmayın sizin amcanız vefat eden her gün cemaatinize katılmadı! Tüm aile bireyleri tek tek vefat etmedi. Eşinize iftira atılmadı ve daha nice sayamadığım olaylar. Şimdi kalkın ve Şükür edin kimler ne imtihanlardan geçiyor. Sizinde bunları aşmanız gerekiyor. Evet herkesin imtihanı kendince zordur . Ancak atlatmak imkansız değildir. Rabbim yardımcınız olsun Kitabı okuma fırsatınız olursa alıp okuyun cuzzi bir fiyatı var. güzel basit ele almış Bazı ayetlerin sayısı verilmemesi, ve bir yerde hatta yapılmasından dolayı -2 puan vereceğim . 10 üzerinden 7
312 syf.
·Beğendi
Zevkle okuduğum bir Kitaptı... ah eski zamanın alimleri ne kadar güzel ne kadar ilimli hazineler bırakmışlar bize ... insanın okudukça ruhu kalbi yumuşuyor. Kesinlikle tavsiye ederim .
Ibni teymiyyeyin öğrencisi ıbn kayyim .
Günümüze kadar ulaşmış bütün eserlerini okuyorum ... her kitabı ayrı güzel.
Kalbin ilacı . Adı üstünde kalbe şifa..
Rabbim onlardan razi olsun ...
Mekanları cennet olsun...
468 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
İçindeki mevzuların bolluğu ve çok çeşitliliği yönünden İmamı Gazali'nin İhya'sına benzeyen Zadulmead ihyaya nispetle daha geniş mevzulu ve aldığı kaynaklar daha dikkatli...
Zadülmead,hem bir eğitim ve öğretim,kültür-tarih,tıp,felsefe-mantık,usul,fıkıh kitabı.
Onbine yakın hadisi,yine hadis ve ayet ışığında izahatlar..
Benim okuduğum bu eseri,Cantaş Yayınları vasıtasıyla " Muzaffer Can " hoca tercüme etmiş olup,kitapta kullandığı dil sayesinde,bazı konuların uzunluğuna rağmen okuyucuyu sıkmıyor.
Gelelim altıncı cildin konularına yaklaşık yüz sayfalık bir genel fihristin yanısıra Nafaka,Süt Kardeşliği,Ticaret Hukuku ve Alışveriş'e dair hükümler yer alıyor.
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
312 syf.
·Beğendi·10/10
Kalbi yaralı kanadı kırık kuşların okuması gereken bir kitap o vakit kısacık bir alıntı paylaşayım: “aşıklar üç kısımdır. 1-bütün güzelliklere aşık olanlar 2-vuslatı arzulasın,arzulamasın belirli güzelliklere aşık olanlar 3-sadece vuslatı arzuladıklarına aşık olanlar. Bu üç kısım arasında da aşkın kuvveti ve zayıflığı açısından farklılıklar vardır. Bütün güzelliklere aşık olanların kalbi her vadide avare avare gezer durur. Her güzelde bir muradı vardır. “Birgün havzada akikte birgün huleysada, bazen de necde uzanır. Bazende akik vadisine ve teyma Saray’ına” bu kimseler aşk konusunda geniştir. Ancak sabit değildirler sürekli daldan dala konarlar “birine tutulur önce sonra aşık olur başkasına onlarla oyalar kendisini sabah olduğunda” belirli bir güzelliğe aşık olanlar maşukunda daha sebatkar,sevgisinde daha istikrarlıdır. İki şeyi sebat ve istikrarı bir kişide birleştirmesi sebebiyle onun sevgisi, birincisininkinden daha kuvvetlidir. Ancak vuslatı arzulamaması bu sebat ve istikrarını zayıflatır. Vuslatı arzulayan aşıklar ise aşıkların en akıllıları ve en arifleridir. En kuvvetli sevgi onlarınkidir. Zira vuslat arzusu sevgisini destekler ve kuvvetlendirir.
517 syf.
Subhanallah. Ne diyeyim ki ben sana ey İbnu'l-Kayyım rh! Allah sana mağfiret mağfiret etsin :) Kitap 'muhabbet' kelimesinin ya da daha doğru bir söylemle 'aşk' anlamına gelen birçok kelime olduğu ile başlıyor. Bu kelimelerin daha sonra tek tek izahı ile devam ediyor kitap. Ardından muhtelif başlıklarda ele alıyor meseleyi.

Açıkçası benim bu kitaba inceleme yazmam da haddime değil. Sadece şunu söyleyebilirim belki başka bir yayın varsa ona da bakılabilir.

Sevginin mahiyeti, tanımı, cezası, sevabı, aşıkların hikâyeleri, iffeti, izzeti ve en nihayetinde kalpte aynı anda iki otoritenin olmayacağı dolayısıyla da sevginin en en sevgiliye verilmesinin efdal olan olduğunu sindirerek algılamanıza yardımcı oluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
İbni Kayyim El Cevziyye
Tam adı:
İbn Kayyim el-Cevziyye, İbnü'l-Kayyım el-Cevziyye
Unvan:
İslam Alimi, Yazar
Doğum:
Şam, 4 Şubat 1292
Ölüm:
Şam, 23 Eylül 1350
Asıl adı İmam Muhammed b Ebi Bekr b Eyyüb b Sa'd ez-Zür'i ed Dımeşki-Ebu Abdillah- Şemsüddin İbn Kayyim el- Cevziyye'dir

İbn Kayyım el- Cevziyye İslami ıslah davasının önde gelenlerinden takvası, ve keskin zekasıyla, mülhidleri, bid’atçıları ve sapıkları susturmada gösterdiği azim ve başarısıyla şöhret bulmuş alimlerdendir

Şam'da hicri 691, Miladi 1299'de mütevazi bir evde doğdu İlmi, alimleri severek, ilim tahsiline kendisini vererek büyüdü O, bütün kitablara ilgi duyan, kitabların konularıyla bölümleriyle ilgi alanını genişleten birisiydi

Zamanındaki alimlerin pek çoğuna öğrencilik etti Fıkıh, Tefsir, Tevhid (Akaid), Arab dili, Tarih dersleri aldıHocası İbn Teymiyye'ye tabi olarak İslam mezhepler (fırkalar) tarihine özel bir önem verdi Zaten birçok şeyi İbn Teymiyye'den öğrendi ve hayatı boyunca ona bağlı kaldı Onun kitabları üzerinde çalışmaya onları incelemeye girişti Hocasının kitablarını düzenlemek, geliştirmek, konularına ayırmak ve onları insanlar arasında yaymakla uğraştı Hocasının ortaya koyduğu her şeyde ona yardım ediyordu Hocasıyla beraber Şam kalesinde hapsedildi, Hocasından dolayı hakaret ve Hocasının ölümünden sonra bir asaya bağlı olarak deve üzerinde dolaştırıldıİşkence gördü Sonra da serbest bırakıldı.

İbn Kayyim el-Cevziyye hicri 751, Miladi 1350 yılında, Şam'da vefat etmiştir

Yazar istatistikleri

  • 109 okur beğendi.
  • 511 okur okudu.
  • 44 okur okuyor.
  • 556 okur okuyacak.
  • 17 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları