Büşra Toraman

Büşra Toraman

Yazar
9.0/10
544 Kişi
·
1.139
Okunma
·
109
Beğeni
·
4.517
Gösterim
Adı:
Büşra Toraman
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kocaeli, Türkiye, 1993
1993’te Kocaeli’nde doğmuş olan Büşra Toraman müziğe, filmlere ve -elbette- kitaplara bağımlıdır. Kısa hikâyeler yazmaya çocuk yaşta başlamış, lise yıllarında fantastik edebiyatla tanışmasıyla türün sıkı bir okuru olmuştur. İlk okuduğu roman Çalıkuşu’dan itibaren güçlü kadınlar onu daima etkilemiştir ve bu sebeple romanlarında her zaman dişli ve baskın kadın kahramanlara yer vermeyi seçmiştir. Yazdıkları fantastik boyutta ve tamamen hayal ürünü olsa da daima duyguların gerçekçiliğini hedeflemiştir. En büyük gayelerinden biri, kitaplarının uluslararası yayıncılar tarafından da basılmasıdır. Av Dönencesi Serisi, Zincirlenmiş Kalpler gibi kitaplarıyla okurların büyük beğenisini kazanan Toraman, şimdilerde Türk mitolojisi ve tarihinin zenginliğinden faydalanmak istediğinden, Anadolu efsanelerini konu alan bir serinin araştırmaları üzerine yoğunlaşmıştır.
Ada gülümseyerek öne eğildi. Alınlarını birbirine yaslarken ne kadar doğru bir adamla evlendiğini düşünüyordu. "Bu çok heyecanlı olacak."
"İhanetten idam edilebiliriz."
"Heyecanlı işte."
"Sahiden karımsın," dedi Dawson kahkaha atarak.
"Aşkı her zaman tehlikeli bulmuştum. Birçok bakımdan hiç bana uygun değildi. Fazla hassas, fazla iki kişilikli. Ama anlıyorum ki aslında bu iki kişilik değil, hatta parçaları oluşturmak bile değil. Kendinden olanın bir başkasına dönüşmesinde."
"Bazen seni bağlayıp sorularıma cevap verene kadar dövmek istiyorum."
"Bunu zaten yaptın, hayatım."
"Acımasızsın."
"Yine de seni seviyorum."
"Beni deli ediyorsun," diyordu Ada çağırıldıkları odaya yürürlerken.
"Demek ki her konuda aynı hisler besleyebiliyoruz," dedi Dawson. Ada, ona vurduğunda kışkırtıcı bir şekilde hırlayıp boynundan öptü.
Dawson yavaşça gülümsedi. "Hiç keşke dememiştim. Tüm olanların ve seçimlerin bir nedeni olduğunu düşünürüm. Ama ilk defa, keşke senin için onu geri getirebilseydim."
Ada yumruğunu omzuna geçirdiğinde Dawson sinirlenmekten çok şaşırmıştı. "Bileğini büküyorsun ve ayağından destek almıyorsun. Tekrar dene." Ada gözlerini kısarak elini kaldırmışken Dawson, "Kum torbasında," diye belirtti.
484 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bir sürü gereksiz ve saçma kitap milyonlarca kişi tarafından okunurken, bu kitabın bu kadar az kişi tarafından okunması çok üzücü. Çevremdeki herkese okumasını tavsiye ettiğim bir kitaptır. Ayrıca bu seri hiç şüphesiz en sevdiğim seridir. Okurken hiç sıkılmadım. Aleka karakterine bayıldım zaten. Bir kadının ne kadar güçlü olabileceğini Aleka'dan öğrendim. Eğer okumakta tereddütlüyseniz kesinlikle alın ve okuyun
484 syf.
·8/10
Beş yıldır sosyal ortamlarda yazan Büşra'nın ilk kitabı. İlk kitap acemiliğini tabii ki de beklemedim. Sosyal ortam da o kadar çok kitabı var ki...
Cinayetle başlayan ve adım adım çözmeye çalışan Fbı ajanımızın başına gelmedik kalmayacaktı ve cinayeti çözmeye kabullendiğinde kendini fantastik bir dünyada uyanmış bulacaktı.
Devamının gelecek olduğu, amazon serisinin ilk kitabı. Amazon efsaneleriyle oluşturulmuş harika bir kitap!
Herkese tavsiye ediyorum.
528 syf.
·Puan vermedi
Bir önceki yorumunda dolu dolu kitaplar okumak istediğimi söylemiştim. Sanırım istediğimi aldım. Kitap karşımda duruyor. Ne diyeceğimi bilmiyorum. Bazı yorumlarımda "Kitabı kapattığımda..." cümlesi kurarım, bilirsiniz... Ağlayarak kapattım kitabın kapağını, uzun uzun baktım, sarıldım, ağladım... Bu sefer dedim ki 'neden?'. O an beni anlayan tek şey oydu sanki. Saçma mı bilmiyorum ama öyle duygusal bir bağ kurdum ki kitapla sanki bana bir şeyler demek istedi ama söyleyemedi gibi. Ne desem anlamsız kalacak. Sen gerçek bir yazarsın Büşra Toraman. Wattpat'den keşfedilmiş en güzel yazarlardansın sen. Bu yorumu yapmak ne haddime bilmiyorum ama bunları demeyi o kadar çok istedim ki... Şu saatten sonra en çok istediğim şey sana sarılmak, bu kitapların senin imzanı görmesi. Amazon Efsanesi'nin ilk iki kitabı yoktu bende ve yine şu saatten sonra ilk alışverişimde o iki kitaba sahip olmalıyım. Bende böylesine güzel bir etki bıraktı işte. Daha nasıl yorum yapabilirim bu halde bilmiyorum. Anlık yazdığım için de bayağı karmaşık duygular içerisindeyim. Bu kitabı gerçekten alın, bu kitabı hissedin, bu kitabı gerçekten okuyun. Bir şeylerden uzaklaşacaksanız bu kitapla uzaklaşın. Bu kitap kusursuz. Kalbim dayanmıyor, iyi geceler...
528 syf.
Mikemmel bir kitap. Anlatmaya gerek yok. Görüyorsunuz...
Yapmasam olmazdı :)
Gerçekten güzel bir kitap, çok beğendim.
Aslında kitap değildi okuduğumda Wattpad'de hikaye olarak okumuştum ve 3 hikaye şeklindeydi. Mikemmel. Kitabın ilk bölümlerinde kızla birlikte üzüldüm, kızın kurtulmasına şans diyenlere sövdüm. 2. ve 3. kitap çıkmadı galiba, emin değilim ama çıktığı zaman mutlaka alırım. Okuduğum halde kütüphanemde bulunmasını istediğim fantastik kitaplardan kendileri.
Fantastik kitap sevenlere tavsiye ederim.
Keyifli okumalaar. :)
528 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Türk yazarlar fantastik konusunda pek yazamadıklarını düşünmüştüm bir kaç kitap okumuş hatta okuyamadan yarıda bırakmış ve sevmemiştim. Böyle mi yazılır diye sinir olduğum bile olmuştu neyse...
Büşra Toraman ise beni şaşırtan bir yazar oldu.
Kitabın konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; Ada ailesi, arkadaşları ve nişanlısı ile Uludağ'a tatile gider. Ancak kurt saldırısına uğrarlar ve sadece Ada hayatta kalır. Yaşanan olaylardan sonra Ada Türkiye'de daha fazla kalmak istemez ve teyzesi ile onun yaşadığı yer olan Kanada'ya gider. Aslında yaşadığı olaydan ve geçmişinden kaçmaya çalışırken fark edemediği ise olayların tam ülkesinde başlayan yere gittiğinin ve hayatının bundan sonra değişeceğinin farkında bile değildir.

Wattpad ile Kırmızı Başlıklı Kız serini biliyordum ve üç kitabını da okuyanlardandım. Bu seriye resmen aşık olmuş ve okumaktan bıkmdığım tekrar tekrar okuduğum bir seri olmuştu.
Wattpad de bu seriyi okuduğum sıralarda ise yazarın Amazon Efsanesi serisi Ephesus yayınları tarafından zaten basılıyormuş o aralar. Ve ben tam bu seri ile daha iyi olamaz derken yazar çok farlı bir konusu olan Amazon Efsanesi serisi ile çıtayı yükseltti benim gözümde ki yazar bu kadar mı olur dedirtti.
Neyse biz bu seriden bahsedelim yoksa ben diğer seri için kendimi tutamayacağım. :)
Aslında bilindik konu yani kurtları kim bilmez ki :) ama bu seri de görüp görebileceğiniz ya da aklınıza gelmeyen olaylar ve sırlar var ki. Yeri gelecek şaşıracak, gülecek ve Dawson gibi bir adam aşık olacaksınız.
Dawson, Gavin, Murat, Hilary, Peretha, kötü karakterleri bile bir müddet sonra sevmeye başlıyorsunuz o derece bağımlılık yapıyor. Heleki Gavin adam eğlencenin, komedinin alası.
Seri önceden okumuş biri olarak ve bu seriye bir şans verin kesinle beğeneceğinize eminim. Bir şans verin okuyun okutturun.

Yeni bir kitap serüveninde görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.
Kitap dolu günleriniz olsun.
560 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Bu seri benim bestlerimden biri, o kadar seviyorum ki anlatamam. Facebook zamanında okumuş biri olarak, tekrar okurken bile ilk okumamdan bir farkı olmaksızın her duyguyu tekrar yaşadım. Hissettirilen bazı duygular o kadar masumdu ki, bazen gülümseyerek bazen de hüzünlenerek okudum. Bu serinin en sevdiğim yanları; duyguların okuyucuya çok iyi geçirilmesi ve mantık yönünden de oldukça ağır basması. Kitabı okurken durup düşündüğüm zamanlar oldu: Bir insan nasıl bu kadar şeyi kafasında kurabilir, nasıl kurguya dökebilir ve nasıl böyle mükemmel yazabilir? Büşra, bu konu da kesinlikle çok iyi. En sevdiğim tür fantastiktir ve bu konudaki açlığımı en iyi gideren yazarlardan biri Büşra'dır.

Serisinin ilk kitabı Av Dönencesi, öyle fena bir yerde bitmişti ki, devamını sabırsızlıkla beklemiştim; şimdi ikinci kitap Cellat'ın Kalbi'ni bitirdim ve yine aynı duyguları paylaşıyorum. Yazar nerede bitirmesi gerektiğini çok iyi biliyor.
.
Cellat'ın Kalbi, Av Dönencesi'nden sonra aklımızda kalan birçok soru işaretine yanıt veriyor; gerek kurtlarla ilgili olsun gerekse Ada'nın kurt olmasının ardındaki birçok gerçekler olsun ama tabii ki yeni soru işaretleriyle de kafamızı meşgul etmeyi ihmal etmiyor. Ortaya çıkan şeylerin mantığı ise muazzam.
Diğer taraftan yapılan planların bir bir gerçekleştirilip büyük bir değişime sebep olan Dawson, Ada, Peratha, Gavin, Murat, Deborah ve Hilary, kendi içlerindeki dostluk ve aşk konularında da ilerleme kaydediyor.
Verilen savaşın o hırslı rekabeti, duyguların o coşkun hazzı, hepsi çok iyi hissettirildi. Dawson ve Ada aşkı, o kadar mükemmellerdi ki... beklenilmeyecek kadar hem de.
Bir taraftan da düşmanların yeni planlarıyla birlikte, bazı şeyler tekrar alevlenirken, sakin olmak hiçte kolay değildir.

Yeni kitap hemen gelmeli, hemen! Çok bekletilmesin diye yalvarabilirim.
Her yönden doyurucu bir kitaptı ama yetmiyordu...
Kitaptaki tek kusur editör hatalarıydı, umuyorum ki bu konuda daha dikkatli olunur.

Ve bu seriyi gönül rahatlığıyla herkese öneririm!
484 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Büşra Toraman'ın okuduğum dördüncü kitabı ile karşınızdayım.

Amazon Efsanesi Üçlemesi'nden önce Kırmızı Başlıklı Kız serisini okuyup gerçekten beğenmiştim. Okuduktan sonra öğrendimki yazarın çıkan ilk kitabı Zincirlenmiş Kalplermiş bunu öğrenince dururmuyum durmadım ve bu seriyi de alıp okumaya başladım...

Kitap konu ve anlatım şekli açısından gerçekten güzeldi. Genelde Türk yazarlar karakterleri yabanci kurguladığında bana fazla yapmacık geliyo çünkü kafamda oturtamıyorum karakterleri ama bu kitapta öyle bir durum yoktu. Yazar karakterler ile konuyu gerçekten iyi bir şekilde bağdaştırmıştı.

Kitabın konusuna gelecek olursam FBI Ajanı olan Gregg kötü bir olay sonucu ayrıldığı Blacksburg'deki evine yine kötü bir olay yüzünden dönmek zorunda kalır. Dönme sebebi ise Blacksburgvdeki Virginia Tech Üniversitesi'nde yaşanan cinayetlerdir. Cinayet soruşturması sırasında üniversitede öğretmenlik yapmaya başlayan Gregg bir anda ortaya çıkan gizemli bir kadın tarafından gelen yardımı kabul etmeye karar verir...
528 syf.
·Beğendi·10/10
Ada gittiği kampta ailesini ve nişanlısı Kerim’i kurt saldırısı sonucu kaybediyor. Saldırıdan tek kurtulan kendisi olduğu için büyük bir suçluluk içinde olan Ada, ona acıyan bakışlardan kurtulmak, yaşadığı olaylardan biraz olsun uzaklaşmak için teyzesi ve eniştesi ile beraber Kanada’ya gidiyor.

Ama tabii Kanada’ya giderken aslında yaşadığı trajedinin merkezine indiğinin farkında değil. Ali’nin kardeşi Kerim’inde saldırı hakkında Ada’dan daha fazla bilgi almak için Kanada’ya gelmesiyle ikili olayların perde arkasında çok daha korkutucu gerçeklerin yattığını fark ediyor. Ada ne kadar başta inkar etse de kurt adamların varlığını kabulleniyor ve dahası onların hayatına dahil oluyor. Ailesini ve nişanlısını öldüren kurtlardan intikam almak için ölümle burun buruna, düşmanlarıyla iç içe bir durumda buluyor kendisini.  Ve işin beklenmedik yanı kalbini bu kurtlardan birine kaptırmak üzere.
560 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bu seriden önce uzun zamandır fantastik bir kitap okumamıştım, Uyanış bana her yönüyle çok iyi geldi. Amazonlar, daha önce hiç okumadığım, yazıldığına da şahit olmadığım bir türdü açıkcası. Bu yüzden ilk andan beri çok sevip bağlanmıştım bu dünyaya. Uyanış ise okuduğum en iyi final kitaplarından bir tanesiydi. Kitabın ilk yarısı ve ikinci yarısı bambaşka dünyalardı resmen. Hem mevcut olayları sonlandıran hem de karakterleri yeni olaylara hazırlayan bir kitaptı. İlerisinde neler olacağını, hayatların nasıl devam edeceğine dair çok güzel ipuçları veren bir finali vardı.
Aleka, okuduğum en güçlü kadın karakterdi. Biraz huysuzdu ama seri boyunca o kadar iyi şeyler yaptı, öyle olaylara göğüs gerdi ki ona çok bağlandım. Üç kitaba yayılan harika bir karakter gelişimi vardı. Üzerinde çok düşünülerek yazılan bir karakter olduğu çok belliydi. Hem Gregg'le olan ilişkisi hem de arkadaşlık ilişkileri finale kadar çok güzel işlenmişti. Uyanış kitabında okuduğum Aleka, tek kelimeyle mükemmel bir insandı.

Uyanış her yönüyle insanı tatmin eden bir kitaptı. Başka serilerde "ya keşke şu da olsaydı" dediğim her şey bu kitapta vardı. Hele hele bir yerde olanlara o kadar şaşırdım ki kitap bitene kadar rüya çıkmasını bekledim. OKUDUĞUM EN İYİ ŞEYLERDEN BİR TANESİYDİ ve o kısımdan sonrasını tekrar tekrar okuyacağıma eminim.
Bu seriyle beraber Büşra Toraman'ın çok iyi bir yazar olduğuna emin oldum artık. Yazım tarzı, olayları, kurduğu dünya, her şey o kadar iyi ki tekrar okuduğumda bile kendimi kaptırıp üç günde bütün seriyi bitirdim resmen. Çok cesur bir yazar olduğunu düşünüyorum, okuyucunun gönlünü hoş etmek için olayları yumuşatmıyor ya da iyi yönlerine odaklanmaya çalışmıyor, bam bam yazıyor yani her şeyi. Üstelik her olayı açıklayıp, gün yüzüne çıkartmak yerine biraz gizemli tutuo ve okuyucunun hayal dünyasına bırakıyor ki bu da benim en sevdiğim şey.
Amazon efsanesi herkese gözüm kapalı önerdiğim bir kitap. Çok seviyorum ve herkesin okumasını istiyorum. ÇOK İYİ BİR SERİ ARKADAŞLAR.

Yazarın biyografisi

Adı:
Büşra Toraman
Unvan:
Yazar
Doğum:
Kocaeli, Türkiye, 1993
1993’te Kocaeli’nde doğmuş olan Büşra Toraman müziğe, filmlere ve -elbette- kitaplara bağımlıdır. Kısa hikâyeler yazmaya çocuk yaşta başlamış, lise yıllarında fantastik edebiyatla tanışmasıyla türün sıkı bir okuru olmuştur. İlk okuduğu roman Çalıkuşu’dan itibaren güçlü kadınlar onu daima etkilemiştir ve bu sebeple romanlarında her zaman dişli ve baskın kadın kahramanlara yer vermeyi seçmiştir. Yazdıkları fantastik boyutta ve tamamen hayal ürünü olsa da daima duyguların gerçekçiliğini hedeflemiştir. En büyük gayelerinden biri, kitaplarının uluslararası yayıncılar tarafından da basılmasıdır. Av Dönencesi Serisi, Zincirlenmiş Kalpler gibi kitaplarıyla okurların büyük beğenisini kazanan Toraman, şimdilerde Türk mitolojisi ve tarihinin zenginliğinden faydalanmak istediğinden, Anadolu efsanelerini konu alan bir serinin araştırmaları üzerine yoğunlaşmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 109 okur beğendi.
  • 1.139 okur okudu.
  • 55 okur okuyor.
  • 685 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları