Canan Dila

Canan Dila

Yazar
8.4/10
28 Kişi
·
86
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarının çoğunu okudum. Beğendiğim bir yazar. Şimdide bu kitapla onun hayatına tanık olmak beni heyecanlandırdı. Hayat hikayesi, onun hayat tecrübeleri bile insana çok farkındalık kazandırıyor. İyi ki varsın Doğan Cüceloğlu.
Annemin çocuklarıma öğrettiği çocuk şarkısını Dogan Beyin bildiğine şaşırdım. Çünkü onu annemin çocuklarımı oyalamak için uydurduğunu zannediyordum. Çok hoştu :)
Doğan Cüceloğlu... Lisedeyken yarıda bıraktığım bir kitabı sonucu diğer kitaplarına da koskoca önyargılar biriktirdiğim muhteşem insan... İyi ki bu kitabı okuma gücünü kendimde bulup başlamışım okumaya. Şimdi herkesten daha iyi tanıyor daha iyi biliyorum onu. Ne istiyor, ne düşünüyor, bir konu hakkında neden böyle bir fikre sahip...
Nasıl anlatsam bilmiyorum. Öncelikle söylemem gereken şu ki bu kadar hatayla bu kadar yanlışla nasıl psikolojik danışman olacağım ben diye çok sorgulayıp değersiz görüyordum kendimi. Çünkü Psikologlar/ Psikolojik danışmanlar doğru iletişim kurabilen sağlıklı kararlar alabilen, anlayışlı insanlar olarak akla geliyor yani beklenti bu yönde. Ama ben öğrendim ki bir psikoloğu psikolog yapan KENDİ HATALARI! Başkalarının hayatlarını gözlemleyip bir şeyler öğrenmeye çalışırken Doğan Cüceloğlu sayesinde en büyük hazinenin kendi hayatım olduğunu öğrendim şimdi geçmişi irdeliyorum. Yanlışlarımla yüzleşiyorum ve yanlışlarımdan güç alıyorum. Böyle büyük bir insanı, muhteşem bir değeri kendi içimde ötekileştirdiğim için gerçekten utanıyorum... Şimdi Doğan Cüceloğlunu görsem öylece sımsıkı sarılmak istiyorum. Çünkü bana kattığı şey bilgi değil, değer. Bana bu yolun sonundaki şeyleri değil bu yolda nasıl yürümem gerektiğini öğretti. Teşekkürler Doğan CÜCELOĞLU
Yeniden düzenlenen kitap bu sefer Damdan Düşen Psikolog
Canan Dila ile Doğan Cüceloğlu aralarında Röportaj şeklinde yazılmış.
Yalın İçten ve Olduğu gibi yazılan Doğan Hocanın hayatı beni çok şaşırttı. Hataları ve doğruları bir arada olduğu hayatından dersler çıkarmış. Hayata karşı seçimleri farkındalıkla doğrulmuş.
Bu kitabı okuduktan sonra Farkındalık denen bu yolu bende keşfetmeye başladım..
14 yaşında hayata başlayan bir çocuğun zamanla nasıl değerli insanlarla karşılaşıp hayatına ne denli bir yön verdiğini anlatan, kültürlerin çakışması ve Amerika-Türkiye arasında geçen bir yolculuğun arasında süregelen eğitim ve hayatla mücadele içerisinde yoğrulan bir adam, insan psikolojisi üzerinde araştırmalar yapan bir akademisyenin kendi hayatını nasıl biçimlendirip, gördüğünün bir anlatımıdır. Bir yaşam hikayesidir.Büsbütün doğruları ve hatalarıyla bir dışavurum öyküsüdür.Yaşanılmış hayattır bütün tecrübeleriyle gelecek kuşağa aktarımdır.Özü sözü sağlam samimi bir söyleşi kitabı
Doğan Cüceloğlu yaşamını her zamanki doğal ve içten tavrıyla anlatıyor. Biyografi sevenlere öneriyorum.
Damdan Düşen Psikolog benim ikinci imzalı kitabım. Aynı zamanda Doğan Cüceloğlu'nun okuduğum ilk kitabı.
Kitap aslında bir yaşam öyküsünü anlatıyor.Yani uzun bir otobiyografi gibi düşünebilirsiniz; ancak sadece kronolojik olarak anlatılmış bir hayat değil. Her yaşın, her dönemin ve her acının Doğan Cüceloğlu'nu nasıl etkilediğini ve bunlardan nasıl farkındalık kazandığına da görüyoruz. Ve kitap, insanın hayatına şöyle bir dönüp bakmasına olanak sağlıyor. Yani damdan düşen bir psikoloğun tekrar nasıl ayağa kalktığına şahit oluyorsunuz-bu mükemmel bir şey- Her şeyini o kadar samimi ve doğal anlatmış ki okuyunca hemen hissediyorsunuz o samimiyeti.
İyiki okudum ve iyiki Doğan Cüceloğlu'nu tanıdım. Gurur verici bir şey bu benim açımdan. Ülkemize böyle faydalı bireylerin çoğalması dileğiyle...
Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarını zaten seviyordum. Kendi hayatıyla ilgili bir kitap okuyunca ne kadar da doğal bir kişilik olduğunu gördüm. Özellikle okuyucularına dürüst olması çok ilgimi çekti.
2018 yılının -sevmediğim bir tarz olduğu halde- okuduğum en güzel kitaplarından ilk 5te yer aldı. Doğan hocanın hayatını samimi bir dille dinliyormuş gibi hissettirdi. Kalınca bir kitap olmasına rağmen bir iki günde başından kalkamayarak okuyup bitirdim. Uslup akıcı, samimi. Ağızda hoş tat bırakan bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Canan Dila
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 86 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 89 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.