Carl Zimmer

Carl Zimmer

Yazar
8.3/10
33 Kişi
·
68
Okunma
·
8
Beğeni
·
278
Gösterim
Adı:
Carl Zimmer
Unvan:
ABD'li Bilim Yazarı, Blog Yazarı
Doğum:
New Haven, Connecticut, ABD, 13 Temmuz 1966
Carl Zimmer (1966 doğumlu), evrim ve parazit konularında uzmanlaşmış popüler bir bilim yazarı ve blog yazarıdır. Birçok kitap yazmış ve bilim denemelerini The New York Times, Discover ve National Geographic gibi yayınlara katkıda bulunmaktadır. Yale Üniversitesi Morse Kolejinde görev yapıyor.

Zimmer gazetecilik ritmini "life" ya da "what it means to be alive" olarak tanımlıyor. Kendisi için adlandırılan tenya türüne (Cestoda) sahip olan tek bilim yazarıdır.
2012 de yazılmış bu kitabı Corona virüsünün gündemde olduğu bu dönemde okumak, virüslere ve mikrobiyoloji bilimine bakışımı yeniden gözden geçirmeme sebep oldu, dünyayı yönettiğini zanneden, tabiatı bozan ve tepeden bakan insanların aslında ne kadar zayıf olduğunu gözler önüne seriyor. Dünyayı virüsler yönetiyor. İyi okumalar...
150 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bilimsel anlamda çok aydınlatıcı ve açık bir anlatıma sahip güzel bir kitap. Virüslerin bulunuşundan engellenişine yaşam öykülerini anlatıyor. Sonuna eklenmiş resimler de kitabımıza renk katmış.
116 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Devletler tarafından biyolojik silah olarakta kullanılabilecek bir kapasiteye sahiptir. Bir hastalığa sebep olacak nedenleri araştırırken bunun hangi virus den kaynaklandığını anlamak bazen yıllar alır. Çiçek hastalığı bu konuda bir milattır. Sütcü kızların hatırı sayılır bir başarısı olmuştur. Virüslerin hiçbiri insan soyunu yok edeceğini düşünmek için sebep yok. 1918 grip salgını dünyadaki 3 kişiden birine bulaştı. Tahmini 50 milyon.... Nikâh virüsü yarasalarin yaşam alanlarının yok edilmesi ile ortaya çıkmış beyin iltihabına neden olmuştur. HIV bağışıklık sistemini yok eden bir virüstür. Afrikadaki hayvan kaçakçıların hastalığıdır. 1980 den gunumuze 60 milyon kisiyi öldürmüştür. Sars ,cin kökenli bir hastalıktır. Bir hayvan pazarında ki misk kedisinden geçmiştir. 9 bin ölüme yol açmıştır. Virüslerin sevdiği ortam şiddetli yağmur yüksek nem ve ılık sıcaklıktır. Virus 1960 yıkından sonra içinde hücre barındırmagi için canlı olarak kabul edilmemiştir. Batı Nil virüsü bir sivrisinek tarafından taşınır. Burda dikkat çekici olan bir durumda yeni dünya ve colombo dur. Amerikaya geldiklerinde virus 'te getirmişlerdi. Yerlilerin çoğunu öldüren çiçek grip gibi hastalıklar....
Virüsler dünya oksijenin çoğunu temin ediyor olabilir. Okyanus bakterileri Synecbococcus fotosentez in dörtte birini gerceklestirir. On kez nefes alıp verdiğinizde bu nefeslerden birisi size geçer. 200 lt deniz suyunda 5000 çeşit virüs bulunur. Okyanuslardaki virüsleri bir teraziye koyacak olursak 75 milyon mavi balinaya eşit olur. Yada en yakınımizda bulunan 60 galaksiye geçecek şekilde uzar. Birde fajlar yani bakteri yiyiciler var.Herelle adlı virüsle mücadele için bakteri üretti. Dizanteri ve koleradan kurtuldular. L'OREAL şirketine telifini sattı. Bunun yerine anti biyotikler geliştirildi.
Cilt teması virüsün bulaşmasında en önemli etkendir.
116 syf.
·8/10
Merhaba, Kitap içindeki alıntılarımın sayfa numaraları 8,12,14,82,83,84
Malum küresel çapta salgının yaşandığı bu günlerde bilgi kirliliği çok fazla,bu sebeble virüsler hakkında uluslarası ödül almış bir profesörün kitabını okumayı uygun gördüm. Kitaptan elde etmek istediğim kazanım, günümüzdeki virüs hakkında bilgi edinmek,geçmişte nasıl seyiretmiş öğrenmek ve nasıl korunulabilir gibi konulara vakıf olmaktı.Bu bağlamda kitap misyonuna uygun yazılmış. Profesör teknik terimlere fazla girmeden halkın anlayabileceği bir dille yazmış kitabı.
Son olarak kitaptan öğrendiğim şu ki tüm virüsler nerdeyse yaban bireylerinden insana geçiyor, bunun sebebi doğada yaşayacak yer bulamayan yaban bireyleri yerleşim yerlerine geliyor ve insanlarla içli dışlı olmaları onlara ait hastalıkları bize bulaştırıyor.
Unutmadan birde viral ve bakteri kaynaklı hastalıklarda antibiyotik harici faj tedavisi olduğunu ve antibiyotik gibi sentetik olmadığını öğrendim tabi onunda kendine göre dezavantajları varmış.
Bilim meraklıları okumalı derim
Keyifli okumalar...
116 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Okuduğum bölüm nedeniyle aldığım bir kitaptı. Dili karmaşık değil, fazla terim kullanmamış yazar. Bu yüzden herkesin kolaylıkla okuyabileceğini düşünüyorum. Özellikle bugünlerde virüsler hakkında biraz bilgi sahibi olmanın kimseye zararı olmaz değil mi? :)
116 syf.
·Beğendi·8/10
1990 yılından -yani çoğumuzun oldukça zor ve uzun gördüğü hayatından daha uzun zamandır- Bilim ile uğraşan bir bilim adamı. Kafamdaki tek sorunsa kitabının neden TÜBİTAK tarafından basılmadığı olmuştu.
Kitabın ana sorununu şöyle açıklayabiliriz: Virüsler insanlıktan önce mi var oldular yoksa insanlıkla beraber mi? Tüm kitap, bunun cevabının arandığı bilimsel yazılar ve ilginçtir ‘Denemelerle’ dolu. Hal böyle olunca ve konu bilim olunca meraklanmamak elde değil.
Kitapla ilgili olarak ‘İçerik’ yerine belli başlı virüsleri paylaşmayı uygun buldum. Özellikle en büyük virüs olan Mimivirüs ve merak edilen Ebola başta olmak üzere paylaşımlar alttadır.
https://i.hizliresim.com/pbEJvq.png
https://i.hizliresim.com/DY3gol.png
https://i.hizliresim.com/Ba87oD.png
https://i.hizliresim.com/r5EzY1.png
https://i.hizliresim.com/MVkA92.png
https://i.hizliresim.com/0RyJbo.png
https://i.hizliresim.com/36AG2r.png
https://i.hizliresim.com/lqE5zp.png
https://i.hizliresim.com/OvE433.png
https://i.hizliresim.com/6amWlk.png
https://i.hizliresim.com/alXryd.png
https://i.hizliresim.com/jgBbvg.png
Umarım faydası olmuştur. Oldukça hoş bir bağlantı olacağına inanıyor, iyi okumalar, mutlu tatiller diliyorum..
116 syf.
·Beğendi·10/10
Hiç kimsenin gözü korkmasın gayet sade bir dille anlatılmış. Bazı kelimeleri bilmeyebilirsiniz ancak cümle devam ettikçe anlamı ortaya çıkıyor.
Virüs nedir? Canlılarla ilişkisi nasıldır? Nerede o eski virüsler? gibi soruların yanıtı olarak yazılmış bir eser. Yazarın akıcılığını çevirmen çok iyi aktarmış.
Kitabı okuduktan sonra biyoloji sevmeyen arkadaşlar yavaş yavaş ilgi duyacaklardır.
470 syf.
Amatör okuyucuyu amatörlükten bir adım ileri taşıyan bir kitap. Çok kapsamlı, genetik konusunda hiç bilgisi olmayan okura gayet güzel altyapı kazandıran, gezegenimizin tarihçesi ile bilim tarihini mükemmel harmanlayarak anlatan bir eser.

Türkçeleştirilirken yer yer ufak çeviri hataları, bir miktar da dizgi hatası yapılmış. Sonraki basımlarda bunlar da düzeltilirse iyi olur.

Lise çağından itibaren her yaştaki ve her bilgi düzeyindeki okura mutlak öneri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Carl Zimmer
Unvan:
ABD'li Bilim Yazarı, Blog Yazarı
Doğum:
New Haven, Connecticut, ABD, 13 Temmuz 1966
Carl Zimmer (1966 doğumlu), evrim ve parazit konularında uzmanlaşmış popüler bir bilim yazarı ve blog yazarıdır. Birçok kitap yazmış ve bilim denemelerini The New York Times, Discover ve National Geographic gibi yayınlara katkıda bulunmaktadır. Yale Üniversitesi Morse Kolejinde görev yapıyor.

Zimmer gazetecilik ritmini "life" ya da "what it means to be alive" olarak tanımlıyor. Kendisi için adlandırılan tenya türüne (Cestoda) sahip olan tek bilim yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 68 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.