Celal Yıldırım

Celal Yıldırım

YazarÇevirmen
9.6/10
14 Kişi
·
38
Okunma
·
0
Beğeni
·
587
Gösterim
Adı:
Celal Yıldırım
Unvan:
Yazar
Doğum:
Diyarbakır, Türkiye, 1932
Hayat, ilimde; rahat, marifette; zevk, zikirdedir. Şevk ise âşıkların mülküdür. Onlar orada taht kurmuşlar; arzu ve emel, onlara erişmemiştir.
558 syf.
·Beğendi·10/10
Günümüzden yaklaşık 450 yıl öncesi yaşayan ve bu eseri yazan İmam-ı Birgivi Muhammed Efendi kısaca < İmam-ı Birgivi > olarak tanınıyor..
Ahlakçılığının yanısıra ilmi,fazileti ile şöhret olmuş bir Türk alimi.
O dönemde başgösteren sünnete aykırı bid'atlere karşı kaleme aldığı bu eserle halka doğru yolu göstermek ve halkın ahlakının düzeldiğini,yükseldiğini görmek amacıyla bu eserini yazmıştır.
Tarikat-ı Muhammediyye' de Kur'an'ı Kerim ve Hadisler ışığında iyi ahlak nasıl elde edilir ? ve İnsan kendi ayıplarını nasıl öğrenebilir ? sorularının cevaplarının yanısıra Kalb'in ve Dil'in afetlerinden bahsediliyor.Tavsiye eder ve iyi okumalar dilerim.
Şeytan, insanın apaçık düşmanıdır. Onun bütün emeli, îmanı yok etmek, ateşte ebedî kalmaya yol açmaktır. Kulu tâatten dışarı çıkarmak, kahredici bir zulme saptırmak ister. İnsanı oyalayıp hayırlı işlerden geri bırakmaya, derece ve mertebelerden aşağı düşürmeye çalışır. Sarsılmaz bir gayretle, insanı manevi zaferden alıkoymaya çabalar. O ancak kendi hempaları cehennem yârânından olsun diye onları dâvet eder. O halde, korunma sebeblerini al ve şeytanı düşman edin! Dünya fânidir, çabucak zevâl bulup harap olacaktır. Dünyanın izzeti zillet, ni'metleri nikbet, şerâbı serâbdır. Âhiret evi ise sermedî hayatın tâ kendisidir. O, iman ehlinden olup da sakınanlar için hazırlanmıştır.İzzeti bâkî ve sonsuzdur. Ni'metleri sade ve devamlıdır. O gün için çehreler vardır ki Rablerine bakarlar; parlar ve aydındırlar. Rableri katında hoşnutluğa ermiş, gönülleri yatışmıştır. O'ndan râzı ve O'na şükredicidirler. İşte bu nimetin ve en üstün lezzetin, fevz ü felâhın, en büyük saâdetin kendisidir. Bunlara erişmek ancak itikadlarda, sözlerde huylarda ve işlerde evvelkilerin ve sonrakilerin efendisi, peygamberlerin sonuncusu olan Efendimiz'e uymakla elde edilebilir. Tarîkat-i Muhammediye adlı bu seçkin eser, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz'in açtığı bu nurlu ve mübârek yoldan nasıl yürüneceğini delilleriyle ortaya koymaktadır.
250 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap fıkıh kitabı olarak o kadar ilmi ve güzelki keske 20 cilt olsabdiyoru.Satın aldıgımdan beri bir çok konuda baş ucu kitabi olan bu kitaba emek veren herkezden Allah razı olsn..Egerbislami bir kutuphanen ve fikih kulliyatı butcen varsa ve ilmede meraklıysan bu kitab kacirma

Yazarın biyografisi

Adı:
Celal Yıldırım
Unvan:
Yazar
Doğum:
Diyarbakır, Türkiye, 1932

Yazar istatistikleri

  • 38 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 40 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.