Cengiz Yardım

Cengiz Yardım

Yazar
8.9/10
14 Kişi
·
26
Okunma
·
4
Beğeni
·
6921
Gösterim
Adı:
Cengiz Yardım
Tam adı:
Kalemzade Cengiz Yardım
Unvan:
Denetleme ve Eğitim Müdürü ve Yazar
Ben hayal kirikliklarimdan gemiler yapmayi coktan ogrendim. Ama benim hayal kirklikligindan gemi yapacak bir agac dalim bile kalmamisti artik ! Kendimi Tanriya teslim ettim!
Unutmayalim ki ; masallar bile aslinda uyutmak icin degil uyandirmak icin yazilir. Artik cocuk degiliz . Uyumak icin degil uyanmak icin okumali...
Yüreginizin gercekte sevmedigi insanlari, sizin gibi düsündügünü düsünerek seviyormus gibi yapmayin.
Kendinize samimi olup vicdaniniza uyun.
Siz sevdiginizi zannettiginiz kisileri degil onlardan gelecegini umdugunuz menfaati seviyorsunuz.
Sözü önce Âdem aldı. Sonra diğerleri. Gönülden gönüle, elden ele, kalpten kalbe geçti. Gün oldu gemiye bindi söz, gün oldu denizi yardı geçti. Gün oldu çarmıhı yüklendi, gün oldu bir avamın dilinde gül açtı.Gün oldu bir çobanın kavalında nağme oldu, gün oldu bir kralın dilinde hüküm. Gün oldu bir takvim yaprağına, gün oldu bir romana konu oldu. Ama hiç silinmedi. Hiç kaybolmadı. O'na güvenenler O'nu anmaya, O'nu anlatmaya, O'nun sözlerini iletmeye devam ettiler. Kalktılar uyardılar. Peygamber olmanıza gerek yok, siz de söz verdiniz ve o söz şimdi sizde diye. Yanlışlarınız olsa da doğruya doğru koşmanız yeter diye.
"Sona erdiğini zannetmekle başlardı yeniden başlamak...
Güvenini kaybettiğini anda var gücünle güvenmeye başlamak...
Yeniden başlamak,fakat her şeyi silmeden, küsmeden, isyan etmeden..."
282 syf.
·Puan vermedi
Tüm içtenliğimle söylemeliyim ki şu ana kadar beni en çok etkileyen kitaplardan biriydi.Bu kitap aslında iki ciltten oluşuyor. Venya ve Dünya diye.Yazarın söyledikleri çok ilginç. Örneğin;kaza namazlarını yalanlıyor.Yani bir kişi eğer ergenlik çağından sonra namaz kılmayıp ileride kaza yapıyorsa boşuna kılıyormuş.Farzını kılabilir yalnız kaza kılamaz.Fakat ben böyle bir şeyi doğru bulmuyorum.Sonuçta her insanın pişman olabilme gibi bir şansı var ama diğerleri aklımı çok karıştırıyor.
246 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Çok zamanlı bir roman Venya bir kısmı Venya’ da bir kısmı Dünya’da geçiyor. Zaten kitap ilk başta bir bütünken daha sonra yayınevi bir değişikliğe giderek ufak tefek düzeltmelerle Venya ve Dünya olarak iki cilt haline getiriyor.
Yazar Venya isimli bir gezegen kurgular.
Bir takım olaylar sonucunda Dünya’ya kaçmak zorunda kalan ve burada gördükleri ve duydukları karşısında inançlarını ve onlara inandıkları dini anlatan din adamlarını sorgulayan Venyalıların hikayesi.
Evet fark yaratılmaya çalışarak yazılmış bir kitap fakat tam anlamıyla kurgusu beni içine alamadı nedense. Zorlama gibi hissettirdi gerek var mıydı dedim bilimkurgu tadı vermeye? 🤷‍️
Bazı din adamları tarafından Kur’an ın nasıl yanlış yorumlanıp ,insanların dini duygularının sömürülüp, peygamberimizin nasıl özel hayatına kadar girip yorum yapıldığını, hatta kutsal emanetler adı altında resmen putlaştırıldığını, dirileri uyarmak için indirilen Kur’an ın ölülere okunduğunu, Allah adına diyerek işlenen cinayetleri... yani yanlış olduğunu bildiğimiz ama yinede çoğunluğun yapmaktan vazgeçmediği hal ve davranışları kitabın sonuna doğru açmadan sadece birer ikişer cümleyle karakterlere söyletmiş yazar.
Son bölümlerin daha net şekilde yazılmış olduğunu, anlatılmak istenenin çok fazla bilgi vermeden üzeri kapalı da olsa daha anlaşılır olduğunu düşünüyorum.
Kitabın arkasını okuduğumda daha farklı beklemiştim açıkcası biraz hayal kırıklığı oldu.
246 syf.
·94 günde·Beğendi·8/10
Uydurulmuş din ile indirilmiş din arasındaki farkın, metaforlar kullanılarak anlatıldığı bir kitap ve bildiğim kadarıyla din alanında, bu anlamda yazılmış tek kitap.
246 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Bu kitabı anlamak gerçekten de çok zor. Şöyle ki eğer bu kitaptaki her şeyi hayatımızda uygularsak inanın her şey baştan aşağı değişecek. Size en basidinden bir örnek vereyim;yazara göre erkeklerdeki sünnet adeti yalanmış. Yani aslında bunca yıl hatta asırlardır süregelen adeti yalanlıyor. Bu noktada kafam çok karıştı. Doğru mu değil mi bilemiyorum ama eğer söyledikleri doğruysa şaşırtıcı şeyler hepimizi bekliyor olacak. Ayrıca hayatımızın tümünü değiştirmemiz gerekecek.
344 syf.
·Beğendi·8/10
Size ismiyle dikkat çeken, benimde elime aldığımda içeriğini oldukça merak ettiğim bir kitap paylaşıyorum bugün.
Kitap Maya Uygarlığında yaşayan bir gencin,kandırılan bir toplumunda devlet yapısı içinde yükselirken başına gelen dehşet verici olaylarına şahit oluyorsunuz.

Aynı zamanda gencin yöneticilerle ve zalim din adamlarıyla yaşadığı mücadeleyi görüyoruz.
Benzersiz bir dünyaya dalacağınız kitapta tapınak ve saray hayatını gözlemleme şansınız olacak.
.
Maya uygarlığı hakkında ciddi bir genel kültür eşliğinde su gibi akacak bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cengiz Yardım
Tam adı:
Kalemzade Cengiz Yardım
Unvan:
Denetleme ve Eğitim Müdürü ve Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları