Christian Davenport

Christian Davenport

Yazar
8.7/10
27 Kişi
·
56
Okunma
·
0
Beğeni
·
74
Gösterim
Adı:
Christian Davenport
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
318 syf.
·Puan vermedi
Uzay, teknoloji, gelecek gibi konulara merakınız varsa herkesin anlayabileceği şekilde anlatılan güzel akıcı bir kitap. Elon Musk ın biyografisini okuyup beğendiyseniz bunu beğenmeme gibi ihtimaliniz yok.
299 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10
20. Yüzyılın ortalarında ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş ile başlayan uzay yarışı Neil Armstrong'un 1969 yılında Ay'a inmesi ile kazanan tarafında ABD olduğunu ilan etmişti. 1969 yılının ardından geçen 3 yıl boyunca NASA Ay'a toplam 12 astronot göndermiş o dönem adeta imkansız denileni başarmıştı. 1972 yılında son insanlı Ay görevinin üzerinden yaklaşık 50 yıl geçti ve adeta uzaya olan ilgi bir anda yok olmuştu! İnsanlar için artık yıldızlar arası seyahatler, Mars'a insanlı uçuşlar ve daha birçok hedef hayalden öteye gidememişti.
İşte insanlığın adeta hayallerinden vazgeçtiği uzayın engin derinliklerine gitmeyi artık bir bilim-kurgudan ibaret gördüğü bir zamanda Jeff Bezos, Elon Musk, Richard Branson ve daha adı bilinmeyen birçok isim aslında bunların birer hayal olmadığını bizlere gösterdi. İnsan geleceğinin yıldızlar arasında olacağını ve günün birinde Mars'ta koloniler kurup Ay'da bir istasyon oluşturup asteroidlerden uzay madenciliği yapabileceğimiz bir gelecek hayali oluşturdular.
SpaceX'ten Blue Origin'e NASA'dan ULA'ya birçok şirketin uzay yolculuğu yolunda attığı adımları görebileceğiniz, başarıdan çok başarısızlığında oldukça önemli olduğunu göreceğiniz muhteşem bir eser!
318 syf.
·Beğendi·10/10
Yıllardır insanların bir hayaliydi aslında uzaya çıkmak ve diğer gezegenlere gidebilmek; ve bugün aslında bazı insanlar, uzaya seyahatin maliyetini düşürmek ve gerçek kılabilmek için çalışıyor.

Kitapta sivil uzay seyahatleri hakkında belki farkında bile olmadığınız girişimler, bu girişimcilerin hayatları, onları etkileyen olaylar ve bu konuda atılmış adımlar gibi pek çok şey anlatılmaktadır. Bu kitap sadece uzay ve havacılık meraklıları okuması gereken bir kitap değil, herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Washington Post'ta yazar olan Christian Davenport, biyografi ve roman karışımı, anlaşılır bir dilde yazılmış, adeta bir belgesel yaratmış. Objektif ve güvenilir kaynaklara dayalı, harika bir kitap. Sadece bu konuyla ilgilenen insanları değil, bütün insanları aydınlatacak türden bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bana kalırsa mutlaka okumalısınız. Son dönemde mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki uzay teorileri uzay tarihi gibi konularla ilgili olan herkesin okuması gerektiği bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Kitap yazarın çeşitli röportaj ve tarihi kaynaklardan aldığı bilgileri kronolojik sırayla baronların uzay hakkında yaptığı çalışmaları anlatmakta.
Başta çok güzel ilerliyor her şey.Anlatım güzel,aralara teorik bilgiler serpiştirilmiş fakat biraz ilerledikçe kitap sadece ve sadece röportajların birabir aktarımına dönüşüyor.Yani yazarın herhangi bir ek notu teorik bilgi veya betimlemesi bulunmuyor.Sanki birisi bizim için bu araştırma başlıklarını bir dosyada toplamış ve biz bu dosyaları inceliyor gibiyiz.
Bu sebepten ötürü kitabı yarısında bıraktım.Umarım ileride tekrar devam edebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christian Davenport
Unvan:
Gazeteci, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 56 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.