1000Kitap Logosu
Christopher Marlowe
Christopher Marlowe
Christopher Marlowe

Christopher Marlowe

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
236 Kişi
809
Okunma
80
Beğeni
2.529
Gösterim
Unvan
İngiliz asıllı şair, oyun yazarı
Doğum
26 Şubat 1564
Ölüm
30 Mayıs 1593
Yaşamı
Christopher Marlowe, 26 Şubat 1564'te Canterbury'deki St. George Kilisesi'nde vaftiz edilmiştir. Canterbury'de yaşayan ayakkabıcı John Marlowe ve Katherine çiftinin oğullarıdır. Çok zeki bir kişi olduğu için zamanının en iyi eğitimini almıştır. 15 yaşına kadar burslu olarak yerel ileri derece okulu bitirmiş;Cambridge Üniversitesi'ne girmiş; 1584 de lisans (BA) ve 1587de lisans-üstü (MA) dereceler almıştır. University Wits dram topluluğu üyelerinden biriydi ve master yıllarında oyun yazarlığına başladı. Marlowe 7 tane oyun yazmıştır. Marlowe'un oyunları hem kendi hayatında hem de ölümünden sonra zamanımıza kadarki dönemlerde seyircilerin çok ilgisini çekmekle beraber kapsamaları dolayısıyla her zaman tartışmaya yol açmışlardır. İşledigi temalar ve konular arasında Doctor Faustusda ateistlik ve şeytana tapma, Edward IIde eşcinsellik ve The Jew of Maltada anti-semitik Yahudi düşmanlığı bulunmaktadır. Ayrıca Marlowe İngiliz edebiyatı içinde Hero and Leander adlı uzun şiiri ve The Passionate Shepherd to His Love (İhtiraslı çobandan sevgilisine) adlı kısa bir şiiri ile de ünlüdür. Marlowe'un hayatı ve ölümü gizemlidir. Devletin bir gizli ajanı olduğuna dair elde belgeler bulunmaktadır. 29 yaşında iken bir bar kavgası sırasında başına bir kama saplanması ile öldürülmüştür. Ateist olması veya eşcinsellik konusu işlemesi dolayısıyla hükümet yanlılarınca bir suikasta uğraması veya işlediği konuları sevmeyenlerin bir komplosuna kurban gitmesi hala tartışılmakta olan konulardandır. Bazı kişilerse ünlü İngiliz oyun yazarı Şekspir (William Shakespeare) tarafından yazılmış olduğu kabul eden ünlü oyunların gerçekte Marlowe tarafından yazıldığını iddia etmişlerdir.
Ayşegül
Dr. Faustus'u inceledi.
72 syf.
·
10/10 puan
Dr Faustus
Yunan, Antik Çağda gezinecegiz harika bir oyun. Altındaki tırnak içi açıklamalar ve Latince cümlelerin anlamı, Troya Savaşı, Kraliçe Elizabeth,Helena gibi tarihi isimlerin ; Diana, Akheron gibi Yunan Mitolojisi figürlerinin esintilerini hissedeceğiz , zamanda yolculuk yaparken de Adem ve şeytanın kıyasıya mücadelesine tanıklık edeceğiniz bir eser. "Akıllı kişiler onun kaderinden ders alsınlar da Yasak şeylere hayranlık duymasınlar. Onların parlak ileri görüşleri zeki insanları baştan çıkarır, Tanrısal gücün daha fazlasını denemeye kalkarlar"
Dr. Faustus
8.4/10
· 387 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Kâri Civil
Büyük Timurlenk 1-2'i inceledi.
232 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Büyük Timurlenk 1-2 05.11.2020 İki bölümden oluşan eserin ilk bölümünde Timurlenk'in zaferleri ve yükselişi,Bayezid ile meşhur mektuplaşmaları ve ardından aralarında geçen konuşmalara,ikinci bölümünde ise her yükselişin ardından gelen çöküşü ve ölümünü okuyoruz. Yazım hataları : 53-132.Syf.
Büyük Timurlenk 1-2
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Ayşegül
Doktor Faustus'u inceledi.
106 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Christopher Marlowe zeki bir insan olarak bilinir. Dr. Faustus adlı eserine baktığımızda, Faustus karakteri de oldukça zekidir ve hatta sahip olduğu bilimsel bilgi birikiminin artık ona yetmediğini düşünür. Bunun sonucunda, Faustus bilimin ötesinde olan metafizik kavramı ile buluşur. Artık dünyada bulunduğu konum ona dar gelir ve şeytana kendini birtakım vaatlerine kanarak satar. Fakat, ilerleyen zamanlarda sürekli gitgelleri olmuştur. Tanrı'ya dönmek ister dönemez gibi bir döngü içerisinde sıkışıp kalır. Marlowe ateizm, satanizm gibi toplumunda yadırganan konuları ele alarak döneminin tabularını yıkmaya çalışmış. Ve bunları eserinde ustalıkla işlemiş.
Doktor Faustus
8.4/10
· 387 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5