1000Kitap Logosu
Cogito Dergisi

Cogito Dergisi

Yazar
Dergi
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
193 Kişi
864
Okunma
150
Beğeni
2.218
Gösterim
Doğum
Haziran 1994
Yaşamı
Cogito, Yapı Kredi Yayınları tarafından üç ayda bir mevsimlik olarak yayımlanan felsefe, kültür ve düşünce dergisidir. 1994 yılından beri bazen iki sayı bir arada olmak üzere düzenli olarak çıkmaktadır. Tematik olarak her sayıda bir konu/kavram incelenmektedir. Kapak olarak belirlenen konularda çok sayıda telif ve tercüme makaleye yer verilmektedir. Bazı sayılarının birden fazla baskısı bulunmaktadır. Sayılar ve İçerikleri 1 - Laiklik 2 - Kirlenen Çağ 3 - Barış ve Savaş 4 - Aşk 5 - Dünya Büyük Bir Mağaza 6-7 - Şiddet 8 - Kent ve Kültürü 9 - Yüz Yılın Psikanalizi 10 - Cogito, Öyleyse Descartes 11 - Zaman: 12’ye 1 var 12 - Çalışmak: Yorar 13 - Yapay Zekâ 14 - Mayıs ‘68 15 - Cumhuriyet: Alkışla Olmaz 16 - Yalan 17 - Bizans 18 - Bir Anatomi Dersi: Ev 19 - Osmanlılar 20 - Deprem 21 - Yerli Malı, Yurdun Malı 22 - Takvim: Zamanın Haritası 23 - Türkiye’nin Yabancıları 24 - Oto-mobil: Bir Röntgen Denemesi 25 - Nietzsche: Kayıp Bir Kıta 26 - Şakanın Sırası Değil 27 - Kriz: Daha Derin, Daha Eski, Daha Yaygın 28 - Arkeoloji: Bir Bilimin Katmanları 29 - Selçuklular 30 - İnternet: Üçüncü Devrim? 31 - Entelektüeller Gerekli mi? 32 - Hayvan: İmge, Simge, Gerçeklik 33 - Wittgenstein: Sessizliğin Grameri 34 - Seçmek 35 - Yeni İstanbul 36 - Adorno: Kitle, Melankoli, Felsefe 37 - Kan, Damardan 38 - Şiir 39 - Avrupa’yı Düşünmek 40 - Ölüm: Bir Topografya 41-42 - Sonsuzluğun Sınırında: I. Kant 43 - Çer-Çöp 44-45 - Ten: Derinden 46 - Ezoterizm 47-48 - Derrida: Yaşamı Yeniden Düşünürken 49 - Freud ve Kültür 50 - Bellek: Öncesiz, Sonrasız 51 - Melankoli 52 - Walter Benjamin 53 - Fantizm: Ya Bizdensin Ya Öteki 54 - Tragedya 55 - İnsan Giyinir 56 - Paul Ricœur 57 - İroni 58 - Feminizm 59 - Turist: Modern Çağın Seyyahı? 60-61 - Darwin Devrimi: Evrim 62 - Kaos ve Karmaşıklık: Düzenli Düzensizlik 63 - Dünya Gözüyle Futbol 64 - Heidegger: Varlığın Çobanı 65-66 - Cinsel Yönelimler ve Queer Kuram 67 - Sivil İtaatsizlik 68-69 - Dostluk 70-71 - Michel Foucault 72 - Tuhaflık ve Yaratıcılık 73 - Tarihyazıcılığı 74 - Siyaset Felsefesi 75 - Nörobilim ve Felsefe 76 - Pierre Bourdieu 77 - Aristoteles 78 - Aristotelesçilik 79 - Cogito Söyleşileri 80 - Felsefede Hayvan Sorusu 81 - Annelik 82 - Gilles Deleuze: Ortadan Başlamak 83 - Tasarım Ne Bekler? 84 - Mekân ve Siyaset 85 - Jean-Luc Nancy – Felsefe'de Eros 86 - Kötülük 87 - Yaralanabilirlik 88 - Maurice Merleau-Ponty 89 - Hermeneutik 90 - Bugünün Distopyası

Derginin sayıları

Cogito - Sayı 4
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 25
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 49
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 33
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 2
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 58
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 65-66
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 36
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 6-7
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 86
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 97
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 9
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 89
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cogito - Sayı 76
OKUYACAKLARIMA EKLE
312 syf.
·
37 günde
·
Puan vermedi
Kendinden önceki felsefe temelden başlatır,düşünceyi,varlığı. Ve doğru başlangıç noktasını bulmaya,bu doğru başlangıç noktasını temel alarak ilerlemeye çalışır.Ama Deleuze'n yarattığı felsefede başlangıç noktası yoktur. Okuyucusunu ortadan başlamaya,ortadan giriş yapmaya zorlayan başı sonu olmayan bir felsefe onunkisi. Kendi üzerine kapanmayan, kaynağını dışarda,henüz düşünülmemiş olan şeylerle karşılaşmalarda bulan bir felsefe.Saglam temeller yerine şeylerin ortasına yerleşmeye, derinlere inmek yerine yüzeyde kalmaya,şeylere dışardan bakmak yerine kendini dışarı açmaya çalışan bir felsefe.Çünkü felsefe bir temellendirme etkinliği değil bir yaratma etkinliğidir. Ve daima ortadan başlamak gerek,çünkü ilginç,dikkat çekici,düşünülmeye değer herşey ortada,arada olup bitiyor.Duragan yapılan çatlaklarında,bu yapılardan sızan kaçış çizgileri boyunca... çünkü başta ve sonda muhafazakarlik var,aptallık var,tenbellik var.büyük dönüşümler,başkalaşımlar,devrimler ortada olup bitiyor. Ortadan başlamak dinamik olandan, hareketten başlamak anlamına geliyor o zaman oluşa yerleşmek diyor Felsefesi ve kendisi. Çok kapsamlı bir Deleuze sayısı Cogitodan yoğun, yorucu ve uzun bir okuma serüveni oldu.
Cogito - Sayı 82
Okuyacaklarıma Ekle
2
264 syf.
·
Puan vermedi
Spinoza (1632-1677) Aydınlanmanın erken dönem düşünürlerinden olan Spinoza, evren, kişi ve Tanrı hakkında modern görüşler ortaya sürer. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitap, Spinoza’yı anlamak isteyenler için iyi bir başlangıç olabilir: Kitap, Spinoza düşüncesinin güncel tartışmalar açmayı hedefleyen dokuz ayrı kişiye ait telif yazıları ve çeviri metinlerini içeriyor. “Karşımıza çıkan Seçenekler arasında yaptığımızı sandığımız seçim zamanı değildir belirleyici olan,onların karşımıza çıkmasına yol açan sonu gelmez karşılaşmalardır. Yaşam veya Tanrı; var olma, yaşama, etki üretme, doğurma, meydana getirme ve eyleme etkinliğinin kendisi ve tamamıdır. Spinoza için insan tekillikler içinde bir tekildir; şu ya da bu insan tekilliğinin ortaya çıkışı ile bir kedinin, masanın ya da bir gülün açığa çıkışını belirleyen belirleyen tanrısal yasalar bir ve aynıdır… Tek tek her şey, her tekil tavır, Tanrı’yı kesin ve belirli bir biçimde ifade eden tanrının sıfatlarından etkilenişleridir ve her bedensel / cisimsel tekillik, uzam sıfatının her tavrı Tanrı’nın sonsuz üretim gücünün bir ifadesidir. Tanrı’nın sonsuz üretim gücünün sonlu tavırları olarak cisimler ve bedenler, varlıkta kalmak için çabalarlar ve Tanrının sıfatlarının tekil çeşitlenişlerinin sonsuz çokluğu içinde birbirlerini sınırlayarak, birbirlerinin varoluşunu belirleyerek, birbirlerini etkileyerek bir nedensellik ağı içinde varolurlar… Tek tek her şey, kendi varoluşunu tehdit eden güçlere karşı bir direnme kuvvetidir… Ve nihayetinde her tekil şey kendinden daha güçlü bir diğer tekillik ya da tekillikler tarafından yok edilir… Tüm tekillikler gibi insan bedeni de kendi dışındaki şeyler tarafından etkilenir ve kendi dışındaki şeyleri etkiler… Her tekir şey-insan da dahil olmak üzere- mümkün olduğunca kendi varlık da kalmak gücünü destekleyen şeyler tarafından etkilenmeyi ister ve kendi varlıkta kalma gücünü azaltan, engelleyen şeylerden de uzak durmayı, hatta onları yok etmeye arzular…”
Cogito - Sayı 99
Okuyacaklarıma Ekle
1