Corrado Sinigaglia

Corrado Sinigaglia

Yazar
6.8/10
10 Kişi
·
27
Okunma
·
0
Beğeni
·
102
Gösterim
Adı:
Corrado Sinigaglia
Unvan:
Yazar
Doğum:
Milan, İtalya, 24 Temmuz 1966
Bu bizi başkalanna bağlayan bağın ne kadar güçlü ve köklü olduğunu veya başka bir deyişle, biz olmadan beni düşünmenin ne kadar tuhaf olacağını gösterir
Duygular, aynı hareketler gibi, anında paylaşılır; başkalarının yaşadığı acı, yas ya da iğrenmeyi algılamak, serebral kortekste bu duyguları kendimiz hissettiğimizde çalışan aynı alanlan etkinleştirir.
Ayna nöronları, bizi çevreleyen kişilerin davranış ve duygularına, başkalarını bizim bir parçamız haline getirecek şekilde ayna tutarlar. 
Modern ultrason teknikleri doğmamış bebeğin anne karnında çeşitli motor eylemlerle uğraştığını göstermektedir: Örneğin sekizinci haftadan sonra bebek elini yüzüne doğru oynatırken, gebeliğin altıncı ayında başparmağını ağzına götürüp emebilir.
Bilimde ne zaman paradigmalan yıkan bir keşif yapılsa, bu keşif kabul görmeden önce üç aşamadan geçer. İnsanlar ilk olarak inanmaz; sonra ilgilenmediklerini iddia eder; üçüncü olarak da zaten eskiden beri bildiklerini söylerler. 
"Dokunmak için bakarız ve baktığımız için dokunabiliriz" sözleri neredeyse yüz yıl önce George Herbert Mead tarafından algının "göz gibi bir organın el gibi bir organ tarafından veya tam tersi şekilde devamlı kontrolü olmadan" mümkün olmayacağını vurgulamak için kullanılmıştır.
210 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"Diğer insanların duygusal durumlarını anlamak, duyusal bilgiyi doğrudan duygusal terimlerde kodlayan bir ayna mekanizmaya bağlıdır."
Kitabın adı ve konusu oldukça ilgimi çekmişti. Nörofizyolojiye ilginiz var ve belirli bir düzeyde bilgiye sahipseniz faydalı bir kitap olabilir. Benim için ilk bölümler yeterince açıktı ama terimler arttıkça okumakta zorlamaya başladım. Salt bilgi yerine örnekler daha anlaşılır hale getirilebilirdi.
210 syf.
·Puan vermedi
Büyük bir umutla aldığım kitabı zar zor bitirebildim. Bunun sebebi; kitabın hâyli ağır bir dil kullanmış olmasından ziyade terimsel ifadelere geniş yer vermiş olması. Konuyla alakalı branşı olanlar rahatlıkla hazmedeceklerdir kitabı. Ama herhangi bir populer bilim takipçisinin bu kitabın hakkından gelebileceğini zannetmiyorum.
210 syf.
Insan beynindeki ayna noronlarla karsimizdaki kisiyi taklit ederiz. Kitap ayna noronlarimiz ve islevlerini herkesin anlayabilecegi sekilde anlatmis. Bir psikolog olarak fazlasiyla faydalandim
210 syf.
·3 günde·8/10
Ayna nöronların keşfi ile ilgili mükemmel bir kitap. Ayna nöronların işleyiş biçimini insan hayatındaki yetini ve önemini anlatıyor. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki eğer nöroanatomi bilginiz varsa okunabilecek bir kitap. Çünkü yazarımız konuyu anlatırken çok fazla terimsel ifadeler kullanıyor. Bu nedenle seçmeden önce prefontal korteks kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz bunu bir düşünün:)
210 syf.
·6/10
Bir bilimsel fenomeni o fenomeni keşfedip tanımlayandan daha iyi anlayan kimse yoktur. Hala sebebi tam olarak anlaşılamamış ayna nöron fenomeni hakkında bilgi almak isterseniz bu kitap iyi bir kaynak oluşturuyor. Yalniz, ayna nöron konusuna yabancı okurlar bilimsel terimler ve deneylerin anlasilmasi konusunda problem yasayabilirler. Bu bakimdan okumadan önce bu duruma dikkat etmelerini tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Corrado Sinigaglia
Unvan:
Yazar
Doğum:
Milan, İtalya, 24 Temmuz 1966

Yazar istatistikleri

  • 27 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.