Cüneyd Okay

Cüneyd Okay

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
242
Gösterim
Adı:
Cüneyd Okay
Unvan:
Akademisyen, Tarih Bilimci, Yazar
Fakat bizde programa sadık kalma âdeti yoktur. Çünkü programlar re's-i kâra geçmek için vesiledir. . .
Cüneyd Okay
Sayfa 28 - Doğu Kitabevi
Bir dairenin mazide fena idare edilmiş olması o dairenin lağvını icap ettirmez. Öyle olmak lazım gelse idi bütün devairin lağvı icap ederdi. Binaenaleyh iaşe idaresi lavğ değil ıslah ve tanzim edilmeliydi.
Cüneyd Okay
Sayfa 29 - Doğu Kitabevi
231 syf.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde e-kitap olarak bulabilirsiniz. Karikatürler dönemin ruhunu yansıtmak adına çok önemli bir işleve sahip. Yunanistan'a ve diğer düşman devletlere karşı yapılan iğnelemer, halkın motivasyonunu artırmak adına çizilenlerin yanında benim en çok ilgimi çeken karikatürler, Meclis içindeki muhalefete ve Enver Paşa'ya karşı olanlar oldu. Eser, kaynak olarak da önemli bir yere sahip.
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap birinci dünya savaşı sonrası İstanbul halkının iaşe temini noktasında sıkıntılı olan günlerine ışık tutmakta.

Koca bir şehrin halkının ekmek ve benzeri temel gıda maddelerinin temini noktasında nasıl sıkıntı çekildiğini, kısa yoldan zenginleşmek isteyen tüccar takımının dalaveresini, bürokrasinin işleri nasıl tıkadığını, memur kesiminin nasıl işi başından savıp sorumluluk almadan hareket ettiğini göstermekte.

Yazar kitabı bir savunma biçiminde ele almış. Ve hep yapamadıysa neden yapamadığını belirtmiş. Belirtmiş ama yıllar boyunca kafada dolaşan teorik bilgilerin hayat bulma imkanı bulunca nasıl ve ne tür zorluklar ile karşılaşılacağını/dığını bize göstermiş oldu.

Nüzhet beyin kendisi makama ısrarlı bir şekilde talip oluşu ve bu hususta yıllar boyunca bu türden mevzuları tetkik ettim diye iddia edip bu mevzulara girişi zannımca o devrin bütün ittihatçı kadrolarında mevcut gibi. Kırkbeş gün kaldığı bu makamdan sonrasında, çıkan iftiralar ve benzeri durumlar neticesinde onu bu makama getiren hükümet yetkilileri tarafında indirilişine ve hükümetlerin prestij namına nelerden nasıl vazgeçebileceğine de kitapta şahit oluyorsunuz.

Kitap içerisinde çok fazla teknik mevzu bulunmakta. Bunun sebebi de bir tür savunma olduğu ve içinde finansal konular dönüyor oluşundan dolayı bu teknik konular mecburi olarak bbulunmakta fakat mesai sonrası gelen rüşvetçi tüccar tayfanın, gıdaya müdahalenin (o vakitler bu müdahale alanı çok çok kısıtlıydı; ekmek) devlet tarafından nasıl sert bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğinin göstergelerini barındırıyor. Bugün ise gıda maddeleri için herhalde bu kadar sert tedbir sööz konusu değil gibi.

Ben kitabı okurken biraz da neden böyle bir iaşe sorunu çıktığının temellerine dair şeylerin paylaşılmasını arzu ederdim. Çünkü savaştan ççıkılmış evet ama devletin esas olarak buğday getirdiği memleketler nerelerdi, şimdi nereler, bu buğdayın kalitesi istenilen kalitede mi, amerikan buğdayını buralar kim getiriyor... ilh. gibi sorulara da bir değinseydi daha bir hoş olabilirdir. En azında zihinde daha güzel bir hatira çıkmasına yardımcı olurdu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cüneyd Okay
Unvan:
Akademisyen, Tarih Bilimci, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.