Daniel H. Pink

Daniel H. Pink

Yazar
8.4/10
15 Kişi
·
32
Okunma
·
1
Beğeni
·
458
Gösterim
Anlamlı başarılar, kişinin gözlerini yerden yukarı çevirip ufka bakmasına bağlıdır.
Harçlık çocuklar için iyidir, çünkü çocukların harcayabilecekleri bir miktar paraları olursa ve onu nasıl harcayacaklarına veya saklayacaklarına kendileri karar verirse bu, onlara özerkliği öğretirken para konusunda da sorumluluk sahibi olmalarını sağlar.
Çocuklara ev içinde verilen işler neden yararlıdır? Çünkü bu tür angarya işler, çocuklara aile bireyleri arasında karşılıklı yükümlülükler olduğunu öğretir ve birbirlerine yardım etmeleri gerektiği bilincini aşılar.
Angarya işlerle harçlığı bir araya getirirseniz ne olur? Çocuklar için hiç iyi olmaz. Parayla bazı işlerin yapılmasını birleştirdiğinizde harçlığı, şartlı ödüle dönüştürmüş olursunuz. Çocuğa çok net ve aynı netlikte yanlış bir mesaj verirsiniz. Para ödemediğiniz takdirde kendine saygısı olan hiçbir çocuk kendi isteğiyle masayı hazırlamaz, çöpü dışarı çıkarmaz veya yatağını düzeltmez. Ahlaki ve ailesel bir sorumluluğu alıp bir başka ticari eyleme çevirir.
Artık belki de "yönetim" sözcüğünü lisan çöplüğüne, "buz kutusu" ve "atsız araba" nin yanına yollama zamanı geldi. Bu çağın artık daha iyi bir yönetime değil, bir özerklik devrimine ihtiyacı vardır.
"Iktisat, davranışları inceleyen bilim dalıydı. Hepimiz her Allah'ın günü sürekli olarak eylemlerimizin maliyet ve faydasini hesaplıyor ve ne sekilde hareket edecegimizi belirliyorduk. Iktisatçılar, insanların neler söyledikleri yerine neler yaptıklarını araştırdılar. Çünkü kendimiz için en iyi olan ne ise onu yapıyorduk. Iktisadi çıkarlarımızın mantıklı hesaplayıcılarıydık."
Bugün artık amazon.com'un bir alt sitesi olarak faaliyet gösteren çevrimiçi ayakkabı mağazası Zappos.com'un kurucusu Tony Hsieh, bu elemanları istihdam etmenin, hazırlamanın ve sınamanın daha iyi bir yolu olması gerektiğini düşündü. Artık Zappos'ta işe yeni alınan kişiler bir haftalık eğitimden geçiyorlar. Bu yedi günün sonunda Hsieh onlara bir teklif sunuyor. Zappos'un kendilerine göre olmadığını düşünüyor ve ayrılmak istiyorlarsa Hsieh onlara iki bin dolar ödüyor. Kimse kimseye küsmüyor, kırılmıyor. Hsieh, parlak zekalı genç bir bilgisayar kurdu gibi Motivasyon 2.0 işletim sistemini hack'liyor. Şartlı ödül yöntemini insanların daha iyi performans göstermelerini sağlamak için değil de Motivasyon 3.0 tarzı bir iş ortamı oluşturma hedefine uygun olmayanları ayıklamak için kullanıyor.
İş yerinde hayal kırıklığının sebeplerinden biri insanların yapmaları gereken ile ellerinden gelen arasındaki uyumsuzluktur. Yapmaları gereken, becerebileceklerinden fazla ise o takdirde gerilim ve endişeye kapılırlar. Yapmaları gereken, becerebileceklerinin gerisindeyse o takdirde canları sıkılır.
İnsanların kendileri için belirledikleri ve beceri artırmaya yönelik olan hedefler, sağlıklı hedeflerdir. Ama başkalarının koydukları hedefler kimi zaman tehlikeli yan etkiler yaratabilir.
Motivasyon 2.0 itaat isterken, motivasyon 3.0 ise sorumluluk üstlenmeyi gerektirir. Ustalık ancak bu şekilde doğar.
Eğer bu kitap yazılmış olmasaydı ben yazmaya çalışacaktım neyseki bu işi elimden aldı gerçekten de ödül ceza sistemine karşıyım ve bu kitapda içsel motivasyonun nasıl olabileciğinden bahsediyor böylece birey bir işi yapmadan önce onun sonunda ödül ya da ceza olup olmadığı için yapmayıp sadece yapması gerektiği için yapması gerektiğini anlar.
Birkaç yıldır sürekli olarak karşıma çıktığından dolayı almıştım ama okumakta biraz geç kaldım.
Kitap genel manada Ödül-Ceza sisteminin neden işe yaramadığını (kısa vadede yarar gibi gözükse bile uzun vadede yaramadığını) çok güzel bir biçimde anlatıyor. Bunu anlatırken bilimsel verilerden çokça yaralanıyor. Yeni bir şey öğretmiyor aslında, sadece detayları gösteriyor, farkına vardırıyor.

Bazı durumda ise işe yaradığını (monoton işler, düşünme gücü gerektirmeyen işler) göstererek farkı anlamanızı temin ediyor.

Aradığım bir özellik olarak farkındalık oluşturdu, güzel. Fakat daha büyük bir beklenti ile almış olduğumu farkettim. Ayrıca az daha kısa olsa çok daha hoş bir tat bırakacaktı bende..

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel H. Pink
Unvan:
Yazar
Doğum:
1964

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.