Drive (Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz?)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.726
Gösterim
Adı:
Drive
Alt başlık:
Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz?
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055755614
Çeviri:
Levent Göktem
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mediacat Yayıncılık
Drıve, sizi düşünmeye ve harekete geçmeye teşvik eden nadir kitaplardan. Yazar, ortaya koyduğu güçlü ve bilimsel savlarla motivasyon olgusunu yeniden düşünmemizi sağlarken, bize hayatımızı değiştirmek için ihtiyaç duyacağımız araçları da sağlıyor."
-Dr. Mehmet Öz-

Johnny Bunko'nun Maceraları ve Aklın Yeni Sınırları kitaplarının yazarı Daniel H. Pink, bizi gerçekte nelerin motive ettiğine dair, bildik tüm klişeleri kıran bir kitapla karşımızda. Pink, klişeleri kırmakla kalmıyor, bu yeni bilgilerle daha verimli çalışmanın, daha iyi yaşamanın yollarını da gösteriyor.
Birçoğumuz, kendimizi ve başkalarını motive etmenin en iyi yolunun para gibi harici ödüller olduğunu düşünür, ödül-ceza sisteminin etkinliğine inanırız. Daniel H. Pink, kışkırtıcı ve ikna edici yeni kitabında bunun bir yanılgı olduğunu söylüyor.

Pink, insan motivasyonu konusunda yapılmış kırk yıllık bilimsel araştırma birikimine dayanarak yazdığı bu kitabında, bilimin bildiği ile iş dünyasının yaptığı arasındaki uçuruma dikkat çekiyor ve bunun hayatımızın her boyutunu nasıl etkilediğini irdeliyor.

Drive, büyük fikirlerle dolu, düşünme ve yaşama şeklinizi değiştirecek ender kitaplardan biri.
(Tanıtım Bülteninden)
256 syf.
·8/10 puan
çoğumuzun işe yarar gözüyle baktığı ödül - ceza sisteminin insanları aslında nasıl olumsuz yönde etkilediği açık, bilimsel ve akıcı bir üslupla anlatılmış. bugüne kadar benimde çoğu şeyde olumlu etkiler getireceğine inandığım-özellikle ödülün davranışlarımız üzerindeki etkisi yönündeki düşüncelerim- ödül - ceza sisteminin ''aslında ne olmadığını'' ve günümüz dünyasında Tip 2 diye adlandırılan bu motivasyon şeklinin zararlarını-daha çok iş dünyası üzerinden örneklendirilmiş- okumak oldukça ilgi çekiciydi benim için. şartlı ödüllerin insanları motive etmeyip onları daha çok başarısızlığa sürüklediğini-birkaç istisna dışında. örneğin, eğer rutin işler yapılıyorsa bunlar zaman zaman şartlı ödüllerle gerçekleştirilebilir ama eğer yaratıcılık ortaya koyacağınız, rutin olmayan bir iş üzerinde çalışıyorsanız Tip 2 motivasyonu sizin perspektifinizi daraltacaktır- olması gerekenin akışta, içsel motivasyonda-Tip 3 olarak adlandırılan motivasyon şekli- sürdürülebileceği güzel örneklerle açıklanmış. kitapta en sevdiğim kısım ''önce büyük soruyu sorun'' kısmı oldu. ''büyük bir insan tek cümledir.'' diyordu kitapta ve sonra ekliyordu; ''sizin cümleniz hangisi?''
256 syf.
·Puan vermedi
Ödüller düşüncelerin genişliğini azaltabilir. Harici motivasyon unsurları, özellikle de somut, şartlı ödüller düşüncelerimizin derinliğini de azaltabilirler.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Eğer bu kitap yazılmış olmasaydı ben yazmaya çalışacaktım neyseki bu işi elimden aldı gerçekten de ödül ceza sistemine karşıyım ve bu kitapda içsel motivasyonun nasıl olabileciğinden bahsediyor böylece birey bir işi yapmadan önce onun sonunda ödül ya da ceza olup olmadığı için yapmayıp sadece yapması gerektiği için yapması gerektiğini anlar.
256 syf.
·12 günde
Selamlar.Kitap insanların motivasyonlarının harici ödüllerle artamayacağını,aksine ödülün motivasyonu azaltacağını,yaşamımızın her alanında nasıl tip x (yaptığı işten zevk almayan,sadece parayla çalışan,öfkeli ve sinirli bireyler)den tip y(işini içsel motivasyon ile yapan ve parayı önemli görmeyen,mutlu ve kalıcı başarıyı sağlayan bireylere) dönüşeceğimizi anlatır.Bununla birlikte Sawyer etkisi,ROWE gibi davranış pekiştirici kavramlar karşımıza çıkıyor ve bilimsel olarak biraz da mizahi bir dille anlatılıyor.İçerik açısından doyurucu olsa da hep aynı konu etrafında işlenmesi açıkçası biraz sıktı.Özellikle son bölümde boş vaat veren kişisel gelişim kitaplarından bir farkı olmadığını düşündüm.Bu kitabı eleştiriden ziyade okuyacaklar için ön fikir olarak bilgilendirme yapmak için inceliyorum.Kitaplar emeğin ürünüdür ve saygı göstermek gerekir.Kitaplarla kalın.
256 syf.
·Beğendi·8/10 puan
İlk olarak kitabın adının İngilizce olmasına aldanıp korkmayın. Kitap Türkçe'ye çevrilmiş olarak satılıyor. Sadece adı İngilizce.

Kitabı okurken çok büyük zevk alacağınızı garanti ederek işe başlamak gerekiyor. Bu kitapta kendinizi bulacağınızı söylemeliyim. Ancak sanıyorum ki kitabı üç bölüm halinde ayrı ayrı yorumlamak gerekiyor. Çünküm bu harika kitabı yazarken Daniel Pink'in sıkılmaya başladığı kısımların sizin de canınızı sıkabileceğini belirtmem gerekiyor.

İş dünyasından eğitime, savunma sanayinden bakkalınıza bakar aklınıza gelebilecek her alanda verimliliği artırabilecek yöntemleri geçerliği bilimsel olarak ispatlanmış araştırmalarla size sunuyor. Bu açıdan kitap bilimsel kimliğe sahip.

Bilimsel araştırmaların günlük ve akıcı dille size aktarılmış olması konusunda ise eminim siz de çok büyük zevk alacaksınız. İşte tam da bu açıdan kitabın 97 sayfalık ilk bölümünü okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınıza eminim. Burası garanti!

Kitabın 101-169. sayfalar arasındaki ikinci bölümde ise bilimin güdülenme ile ilgili ulaştığı bir diğer gelişim alanı olan özerklik konusuna yer verilmiş ve anlaşılıyor ki Pink bu kısmı yazarken de zevkle yazmış.

Ancak kitabın üçüncü bölümü için pek umutlu değilim. Daniel bunları yazarken neler hissetti bilemiyorum ama sanki bu çok kaliteli bilimsel araştırma-derleme tipindeki eser biraz ticari sıradan kişisel gelişim kitaplarındaki gibi bir son kısımla tamamlanınca gözümdeki imajı çok zedelendi.

Aslında tam da bu sebepten 2 puan kırmış bulunuyorum. Bana kalırsa kitabın son kısmını okumazsanız kitaba 10 puan vermeniz işten bile değil... ama siz yine de son kısmı okuyun. Herkes benim gibi ticariymiş hissi veren yazılara karşı ön yargılı olmayabilirsiniz.

Bu kitap akıllara zarar ilk iki bölümü için tartışmasız şekilde okunmalı, okutulmalı. Keyifli okumalar...
256 syf.
·7/10 puan
Birkaç yıldır sürekli olarak karşıma çıktığından dolayı almıştım ama okumakta biraz geç kaldım.
Kitap genel manada Ödül-Ceza sisteminin neden işe yaramadığını (kısa vadede yarar gibi gözükse bile uzun vadede yaramadığını) çok güzel bir biçimde anlatıyor. Bunu anlatırken bilimsel verilerden çokça yaralanıyor. Yeni bir şey öğretmiyor aslında, sadece detayları gösteriyor, farkına vardırıyor.

Bazı durumda ise işe yaradığını (monoton işler, düşünme gücü gerektirmeyen işler) göstererek farkı anlamanızı temin ediyor.

Aradığım bir özellik olarak farkındalık oluşturdu, güzel. Fakat daha büyük bir beklenti ile almış olduğumu farkettim. Ayrıca az daha kısa olsa çok daha hoş bir tat bırakacaktı bende..
256 syf.
·6/10 puan
Kitap motivasyon kuramlarını öğretmesi ve kullandığı örnekler açısından oldukça işlevsel ve faydalı; ancak kitap fazlasıyla çeviri kokuyor ve bazı basit kavramlar daha anlaşılmaz gale gelmiş. Ayrıca eğitimden ziyade, işletmelerin yönetim ve İnsan Kaynakları bölümlerinin daha çok ilgisini çekebilir.
256 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu güzel kitabı Öğrenme Psikolojisi dersim için okumuş bulunmaktayım. Ve okuduğum onlarca kitabın içinden sıyrılıp en ilgimi çekenlerde zirveye yerleşti. Çünkü kitabın dili, verdiği bilgilerin güvenilirliği ve baktığı bakış açısı son derece doğru ve farklı. Örneklerle desteklediği bilgiler, okurken bilgiyi öğrenme kapasitenizi oldukça yükseltiyor. Dokunduğu en önemli noktalardan biri bilimsel gerçeklere rağmen hala tüm sistemlerde Ödül ceza sistemi ile başarıya ulaşmakta ısrar eden yöneticiler var. Oysa motivasyonun ve yaratıcılığın (büyük oranda) en büyük baltalayıcısı oldukları bilimsel olarak değişmez bir gerçek halini aldı. Kitapta bahsedilen Tip 1 karakterini tanımalı bilmeli ve hayatımıza entegre edebilmeliyiz. Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle psikoloji, işletme, sosyoloji, yönetim vb bölümler için kesinlikle okunması gerekenler listesinde.
256 syf.
·5 günde
Bir eğitimde tavsiye edilmesi üzerine okuduğum bu kitap hakkında söyleyebileceğim en önemli şey sadece iş dünyasına yönelik yazılmadığıdır. Çocuklarınızın sürekli huy değiştirmesinden şikayetçiyseniz ya da yaptığı her işten kolayca sıkılan arkadaşlarınızı veya kendinizi anlamakta güçlük çekiyorsanız da okuyabilirsiniz.

Tüm sayfalarda en çok tekrarlanan söz motivasyon kelimesiydi. Biraz açacak olursak, insanların varoluşundan bugüne motivasyon adını verdiğimiz olgunun nasıl evrildiği açıklanmış diyebiliriz. Yazarın Motivasyon 1, 2 ve 3 şeklinde tanımladığı kavramlar, aslına hepimizin bildiği ancak bütünsel bir şekilde bakıp, fikir yürütmeyi atladığı güdüler gibi görünüyor. Bunların farkına varmak ve farkındalık yaratmak, iş ve sosyal çevremizde fark yaratmak için ilk adım olabilir mi? Bunun cevabını ancak deneyimleyerek bulabiliriz, ancak satır aralarında fısıldanan ipuçlarının umut verici olduğu konusunda teminat verebilirim :)
256 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Motivasyon için gerekli şartları ve bunları nasıl sağlayacağımızı inceleyip yararlı ve uygulanabilir tavsiyeler veriyor. Çocuk yetiştirenler için de faydalı bir başucu kitabı. Tavsiye ederim.
256 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10 puan
Drive, sirketlere insanın harici ödüllerle motive olan bir robottan ziyade ustalık, özerklik ve amaç etrafında motive olan 'insanlar' olduklarını kabul etmemiz gerektiğini söylüyor.

Ben özellikle çalışanlara kendi projelerini geliştirmek için özerklik ve boş zaman verildiğinde ortaya çıkan yaratıcı düşüncelerin ele alındığı bölümü ve ustalaşmak için çekilen acının ve çabanın asıl ödül olduğunun anlatıldığı kısımlar çok beğendim.

Ve yazar kitabin sonunda, size ömür boyu rehberlik edecek ve bu fikirler kolayca uygulamamızı sağlayacak araçları ve kaynakları sunmuş
"Ödül söz konusu olduğunda hayatlarımızın dizginleri ellerimizden kayıyor. Bu da insanların motivasyon kovalarının dibine bir delik açıp keyif alarak yapılacak bir eylemin bütün coşkusunun akıp gitmesine yol açıyor."
"Hedefe giden tek yol, doğru yoldur. Bir anlamda gayri ahlaki hareket etmek olanaksızdır çünkü geride bıraktığınız kişi bir rakibiniz değil kendinizdir."
Oyuncu olmak için yaratıldık, piyon olmak için değil. Bireysel robotlar değil, özerk bireyleriz. Tip I olmak için tasarlandık. Ama "yönetilmemiz" gerektiğini savunan fikir de dahil olmak üzere bazı dış güçler, varsayılan ayarımızı değiştirerek bizi Tip X kişisine dönüştürdüler.
"Ödül söz konusu olduğunda hayatlarımızın dizginleri ellerimizden kayıyor. Bu da insanların motivasyon kovalarının dibine bir delik açıp keyif alarak yapılacak bir eylemin bütün coşkusunun akıp gitmesine yol açıyor."
Daniel H. Pink
Sayfa 50 - Media Cat
"Hedefe giden tek yol, doğru yoldur. Bir anlamda gayri ahlaki hareket etmek olanaksızdır çünkü geride bıraktığınız kişi bir rakibiniz değil kendinizdir."
Daniel H. Pink
Sayfa 63 - Media Cat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Drive
Alt başlık:
Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz?
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055755614
Çeviri:
Levent Göktem
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mediacat Yayıncılık
Drıve, sizi düşünmeye ve harekete geçmeye teşvik eden nadir kitaplardan. Yazar, ortaya koyduğu güçlü ve bilimsel savlarla motivasyon olgusunu yeniden düşünmemizi sağlarken, bize hayatımızı değiştirmek için ihtiyaç duyacağımız araçları da sağlıyor."
-Dr. Mehmet Öz-

Johnny Bunko'nun Maceraları ve Aklın Yeni Sınırları kitaplarının yazarı Daniel H. Pink, bizi gerçekte nelerin motive ettiğine dair, bildik tüm klişeleri kıran bir kitapla karşımızda. Pink, klişeleri kırmakla kalmıyor, bu yeni bilgilerle daha verimli çalışmanın, daha iyi yaşamanın yollarını da gösteriyor.
Birçoğumuz, kendimizi ve başkalarını motive etmenin en iyi yolunun para gibi harici ödüller olduğunu düşünür, ödül-ceza sisteminin etkinliğine inanırız. Daniel H. Pink, kışkırtıcı ve ikna edici yeni kitabında bunun bir yanılgı olduğunu söylüyor.

Pink, insan motivasyonu konusunda yapılmış kırk yıllık bilimsel araştırma birikimine dayanarak yazdığı bu kitabında, bilimin bildiği ile iş dünyasının yaptığı arasındaki uçuruma dikkat çekiyor ve bunun hayatımızın her boyutunu nasıl etkilediğini irdeliyor.

Drive, büyük fikirlerle dolu, düşünme ve yaşama şeklinizi değiştirecek ender kitaplardan biri.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 175 okur

  • Derya KARAKAŞ
  • Murat Kaya
  • Uygar
  • Fatma E.
  • Ceren
  • İbrahim S. Soral
  • Zeynep
  • Lei La
  • Ece
  • spac3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.6 (14)
9
%19.3 (11)
8
%24.6 (14)
7
%22.8 (13)
6
%7 (4)
5
%0
4
%0
3
%1.8 (1)
2
%0
1
%0