Davut Köse

Davut Köse

Tasarımcı
8.0/10
38 Kişi
·
100
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Zeyneb
Zeyneb Alimlerin Zorlukları Erenler’in Edepleri'ni inceledi.
84 syf.
·10/10
Kitab tasavun başlangıcının nerden başladığıyla başlayıp tasavvufu anlatıyor.
Daha sonra alim zatların görüşleri doğrultusunda Hakk'a nasıl bakış açımızın olması gerekiyor diye bilgi veriyor. Biz biraz tabiatperest olduğumuz için yaratılışı Hakk'a değilde tabiata dayandırıyoruz. Yani bizim hocalar dersi anlatırken öyle anlatıyordu ve sende farkında olmadan onu öyle kabuleniyordun. Hayvanların bitkilerin insanların daha doğrusu bütün mahlukatın bir yaratıcısı olduğu ve bizimde onun emri altında çalışan yaratıklarız ve bu çalışmayı yaparken ki gücü kuweti bize Allah veriyor. Bunu düşünmeden zaten herşey sanki kendiliğinden oluyormuşcasına yaşıyoruz neyse. Asıl görmemiz gereken Hakk Teala.
Ve nefis konusuna gelelim gurur kibir gösteriş riya yani nefse ait bütün haletleri yoketmek amaç. Ama Üstadım derki nefis öldürülmez belki terbiye edilir. Alim zatlarda nefsin kendilerine değilde onlar nefislerine hükmetmişler
İşte bununla nasıl başa çıkacağımız anlatılıyor kitapta.
Mehmet Y.
Mehmet Y. Ayak Oyunlarından Akıl Oyunlarına Futbol'u inceledi.
192 syf.
Ayak Oyunlarından Akıl Oyunlarına Futbol, Ali Ece’nin bir kitabı. Futbol/spor kitaplarını yıllardır düzenli olarak takip eden ve okuyan bir okur olmam rağmen bu kitabı gözden kaçırmışım. 2016’nın Mayıs ayında piyasaya çıkan kitap için ilk olarak şunu söylemem lazım; gerçekten beğendim.

İşin doğrusu, bir ortamda Ali Ece ile karşılaşıp, biraz futbol sohbeti yapmasak bu kitaptan yine haberim olmayacaktı. Sadece medyada tanıdığım Ali Ece ile sohbetimiz ona hem sempati duymamı sağladı hem de kendi kitabından hiç bahsetmese bile benim kitabı bulmama sebep oldu.

Ayak Oyunlarından Akıl Oyunlarına Futbol, üç bölümden müteşekkil. Bunlardan ilkinde Alman futbolu var. Daha doğrusu, Raphael Honigstein tarafından kaleme alınan ve bence en iyi futbol kitapları arasında yer alan Dördüncü Yıldız’da anlatılan Alman futbolunun dönüşme hikayesi… Ali Ece ile aşağı yukarı aynı kuşağın çocuklarıyız. Ancak onun sevmeye başladığı yeni Almanya’yı ben ezelinden beri seviyordum. Yani 1994 Dünya Kupası’nda Yordan Lechkov’un kafa golüyle Almanya, çeyrek finalde Bulgaristan’a 2-1 yenilip elenirken Ali Ece sevinç taklaları atarmış ancak ben üzüntüden ağlamak üzereydim… Ancak her ne kadar, doğal olarak üzerinde ayrıca çalışmış olsa bile Alman futbolu üzerine yazdığı her şey bana hitap etti. Çünkü 1991-92’deki kahır sezonundan beri sıkı bir Bayern Münih taraftarı olan ben, Avrupa futbolunda en çok Alman Liginin takip etmekteyim. Ali Ece, -buraya dikkat- adeta bir Simon Kuper ya da David Winner üslubuyla yazmış bu bölümleri, hatta kitabın tamamını…

İkinci bölümde ise Ece’nin tam bir uzmanlık, benim ise yarı ilgi alanım sayılabilecek olan İngiltere futbolu vardı. Acaba ilk bölümden aldığım hazzı burada da alabilecek miydim? Cevap: evet… Ali Ece, İngiltere Milli Takımı ve onun müzmin başarısızlıklarını merkeze alan harika bir anlatım yapmış. Kitabın genelinde olduğu gibi burada da altını çizdiğim epeyce kısım oldu.

Üçüncü bölüm ise transferler üzerine kurulu. Burada yine İngiltere ağırlıklı olmak üzere, Almanya, İtalya, İspanya takımları örnekleriyle dolu. Verilen örnekler hem hafıza tazeleyici hem ufuk açıcı. Genel bir ilkesi olduğu da açık. Kitabın genelinde olduğu gibi zaman zaman eliniz Google amca ya da Youtube dayıya gidiyor ve bazı şeyleri aratıyorsunuz.

Bu arada Ali Ece’nin transfer örneklerine Samsunspor cephesinden iki örnek de ben vereyim. Birincisi Sami Hyypia. Kitapta atıfta bulunulan ve övgüyle söz edilen bir isim olan Hyypia, henüz 20 yaşında iken bizim yaz başı kampımıza katılmış ama bir rivayete göre kendisi ayrılmış bir rivayete göre ise dönemin teknik direktörü Multescu tarafından beğenilmemiş; çok nazik bulunmuş. Belki iki rivayet de doğrudur, bilemiyorum. Ancak bildiğim bir şey varsa o da, Hollandalı büyük golcü Jimmy Floyd Hasselbaink’in aynı Multescu tarafından Ekim 1994’te, Samsun’a gelip bir hafta idmanlara çıkmasına rağmen beğenilmeyip gönderilmesidir.
Genel anlamda kitabı beğendim ve kısa sürede okuyup, bitirdim. Ali Ece, iyi bir iş çıkarmış doğrusu… Bitirirken bizim, bize özgü ve kötü hallerimizin bir kısmını oluşturan futbol medyamızla ilgili kitaptan bir alıntı yapmak istiyorum.

“2002 Dünya Kupası'nın en iyi 2. kalecisi ise Rüştü Reçber seçildi. Halen dün gibi... Brezilya ile oynanan yarı final maçında Ronaldo golü atınca, hemen arkamda Rüştü'ye, "Rezil herif, bir topu da tut" diyen geri zekalı, eğer Türk futbol gazeteciliğinden bu kadar zaman para kazandıysa bizim ülke futbolunun bu halde olması kaçınılmaz!”
208 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Gazali'nin sözü uzatmadan, anlaşılır bir şekilde düşüncelerini ortaya koyduğu bir eser daha..
Çevirmenin, kitabın başında Gazali hakkında geniş çaplı bir biyografi sunması okuyucular için yararlı olmuş.
Gazali'nin, Yolculuk Azığı adlı eseri üç ana bölümden oluşmaktadır. Gazali, birinci bölümde abdest, namaz gibi farzlar konusunda yapılması gerekenleri aktarmıştır. Zamanın daha verimli nasıl kullanılabileceği noktasında okuyucuya bir yol sunmuştur.
İkinci bölümde, ilahi saadete ulaşma yolunun, kalbin temizlenmesinden geçtiğini ifade ederek kalbi hatalardan nasıl koruyabiliriz onun cevabını vermiştir.
Üçüncü bölümde ise Allah ile sohbet etmenin adabını belirtmiş, alimin, öğrencinin, evladın yapması gerekenleri ortaya koymuştur.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Futbol yorumcuları arasında farklı bir soluk Ali Ece. Bunu kitabında da yansıtıyor. Programlarda İngiltere 3. Liginden topçu önermesi ya da bilmem kaç sezonundaki bir maçın iki takımın onbirlerini sayması gibi enteresanlıkları da var. Kitap da enteresan olmuş. :))
208 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Öncelikle bu değerli eseri terceme eden Muzaffer Özcanoğlu’na Allah’tan rahmet, sevdiklerine başsağlığı diliyorum.

Kitabı bitirdiğinizde kendinizi rahle-i tedrisattan geçmiş gibi hissedeceğinizi umuyorum. Çünkü her satırında Gazzâlî Hz.leri sizi karşınıza almış, sade ve anlaşılır bir dil ile anlatır gibi bir ders niteliğinde çok kıymetli bir eser vermiş biz talebelerine..

Merhum Dr. Muzaffer hocamızı es geçmemek gerek. Çünkü kitabın başında Gazzâlî Hz.lerinin eserlerini titizlikle kısımlandırmış ki aralarında alacağım birkaç kitabı da notlarıma kaydettim. İçinde herkes için mutlaka faydalanacağı bir cümle bulacaktır..

Şimdiden tesirli okumalar..
214 syf.
·Puan vermedi
Okuyun.. Çok hoş tınısı var, lezzeti var. Okuyun aşığın hâlini görürsünüz. Okuyun bir deri bir kemik kalmayı anlarsınız. Altı bölümden oluşan bu araştırma eseri öyle komplike alıntılardan oluşuyor ki imanın lezzetini, selameti ve menfaati, adeti ve kabiliyeti açıklıyor.
184 syf.
·3 günde·9/10
Etkileyici bir okuma oldu benim için.Kitapta kendisinden bezmiş ve usanmış bir hakkak 'ın yolculuğa çıkışı, esrarengiz bir refakatçinin ardında kayboluşu daha sonra başka bir sanatkâr ile karşılaşması anlatılıyor.
Hayalî bir mekanda gerçekleşen ve bizi çoğu zaman düşle gerçeklik arasında bırakan bir dille kaleme alınmış.Ba yıl dım.Hayali gerçeklikler, başka türden anlamaları ifşa ederler.Açığa çıkan herşey soyut anlamalar şeklinde.Dikkatli bir okuma gerektirir.
Bu tarz yazılara hayranım.Biraz Nazan Bekiroğlu kalemini hatırlatmadı değil..
Gk
Gk Ayak Oyunlarından Akıl Oyunlarına Futbol'u inceledi.
192 syf.
Kitaba on puan verdim. Çünkü bir futbol kitabı ne kadar iyi olabilirse kanaatimce o kadar iyi olmuş. Öncelikle futbolcu, teknik direktör ve futbol yorumcularının kitaplarını okumayı seviyorum ve buna da mecburum. Çünkü futbol muhabiri olmak istiyorum ve bu işe girmeden önce de kendimi geliştirebildiğim kadar geliştireceğim. İşte böyle şeylerde kitaplar çok işe yarıyor. Kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm: Almanya altyapısının sürdürebilir başarısını, ikinci bölüm: İngiltere üst yapısı: bir pazarlama harikası ve üçüncü bölüm: Başarı ve gölgesi: transferin iki yüzü, şeklinde ayrılmış.

Kitap Ali Ece’nin alışık olduğumuz samimiyetiyle başlıyor. İlk birkaç sayfada sanki karşımızda Ali Ece var da sohbet ediyormuşuz hissi oluşuyor okuyucuda. Daha sonra sayfalar ilerledikçe eğer benim gibi henüz futbolla birkaç yıldır ilgileniyorsanız bilmediğiniz isimler ve anlatılanlar biraz ortayı karıştırıyor ve zorluyor. Ama hemen küçük araştırmalarla üstesinden gelebilirsiniz.

Benim için kitap otuzlu sayfalarından sonra kolaylaştı ve keyif almaya başladım. Çünkü bundan sonra geçen isimlerin çoğunu tanıyor ve az çok bilgi sahibi olduğum şeyler anlatılmaya başlanıyor. İnanılmaz keyif aldığım bir bölüm oldu. Özellikle Bayern Münih’in “Mia San Mia” parolasına ve kültürüne bayıldım. Zaten Bundesliga takip ettiğim bir lig ve gerçekten Bayern Münih’i severdim ama bu kitapta öğrendiklerimden sonra daha da sevdim. Ve Almanya altyapısını okudukça bizim ne kadar bu konuda geri olduğumuzu bir kez daha anladım. Çünkü altyapılar gerçekten ilgimi çeken bir konu olmuştur hep. İlk bölümü İngiltere ve Türkiye basını eleştirisiyle kapatıyoruz ve ben son sayfada kahkahayı basıyorum.

Kitabın ikinci kısmında: Premier ligin nasıl metotlar, örnekler kullanarak ligi, futbolu markalaştırarak ederinden fazla gösteriyor onu okuyorsunuz. Çok ilginç bilgiler, hikayeler öğreniyorsunuz.

Kitabın üçüncü kısmı en çok dikkatimi çeken ve okumayan keyif aldığım bölüm oldu. Transferleri anlatıyor. Burda yaşlı diye adlandırma hatasına düştüğümüz oyuncuların nasıl uzun yıllar oynayabildiğine yaşın anlamsızlaştığını görüyorsanız, genç literatürüsüne koyup güvenmediğiniz futbolcuların nasıl büyük paralara satıldığını şaşkınlıkla okuyorsunuz. Özellikle bu bölümde verilen Türk spor kulüplerinin hataları ve yanlışlarını da karşılaştırmalı okuyorsunuz. Gerçekten Ali Ece’nin dediği gibi yönetemiyoruz. Her şeyde olduğu gibi futbolu da yönetemiyoruz

Kitap dolu dolu bir kitap. Özellikle kitapta verilen birkaç kitap önerisini de listeme ekledim. Ali Ece’nin ismine yakışır doyuruculuk ve keyifte. İş hayatımda işe yarayacak çok bilgler edindim. İlgisi olan herkese öneririm.

Umarım günün birinde Ali Ece’yle karşılıklı program yapma şansım olur... :)
192 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Toplasan yüz kelimeyi geçmeyen futbol kelime dağarcıkları ve hiç olmayan taktik bilgileri ile yıllardır Türk futbol izleyicisini uyutan dinozor yorumculardan kurtulma umudu yeşerten, iki çok değerli yorumcudan birisi olan Ali Ece'yi takip etmek çok keyifli..

(Diğeri Uğur Meleke)

Selam olsun..!
Bilge Günay
Bilge Günay Ayak Oyunlarından Akıl Oyunlarına Futbol'u inceledi.
192 syf.
Ali Ece'nin ekrana çıkmasının boşa olmadığını gösteren kitap, salt gol sevinci için futbol izleyenlerden farklı olarak, derin bir bilgi ile futbolun felsefesine bakış atan bir kitap..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 100 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 74 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.