Dilan Toplu

Dilan Toplu

Çevirmen
8.3/10
915 Kişi
·
2.019
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
392 syf.
·10 günde·Beğendi·6/10
Gazap ve şafak çok ümitlendiğim ama umduğumu bulamadığım bir kitap oldu.
Çok severek takip ettiğim bir bookstagram hesabi olan birinin çok çok överek anlattığı beş üzerinden beş verdiği mutlaka alın diye övdüğü bir kitaptı ama ben o hazzı alamadım bir türlü kitabın konusuna kendimi kaptiramadim
Kitabın konuşu kısaca şu halid isimli bir hükümdar var ve her şafağa karşı eşlerini öldürüyor halk isyanda ve diğer karakterimiz şehrazatin da çok sevdiği bir arkadaşı da o ölen kadınlardan biri ve arkadaşının intikamını almak için gönüllü olarak o hükümdarın eşi oluyor ve olaylar başlıyor
Kitabin birinci kısmıymış zaten sonu da devamı olacak gibi görünüyor eğer alırsam da merak için alırım onun dışında alacağımı sanmıyorum.
Kitap biraz binbir gece masalları tarzı olmuş o tarz seviyorsanız yine de bir şans verin derim iyi okumalar ....
464 syf.
·2 günde·8/10
Harika bir kitaptı, harika bir kurgusu vardı, ama ben finalinin biraz daha farklı olmasını dilerdim,yanlış anlaşılmasın romanın sonu kötü bitmedi, çok da güzel bitti fakat ben daha farklı olmasını umuyordum ama onun için de bir devam kitabı varmış, tüm umutlarımı onun için saklıyorum şimdilik.
488 syf.
·2 günde·8/10
İlk kitabına nazaran çok daha iyiydi ve sürükleyiciydi, roman hemencecik bitiverdi; fakat aşırı gizem vardı ve ben bu kitabı okurken anladım ki gizem- psikolojik kurguya gelemiyormuşum. Okurken kitabın finaline bakmamak için neler yaşadığımı bir Allah bir ben biliyorum :) Başkalarına göre muhteşem bir kitap olabilir ama benim gibi biri için fazlasıyla sinir bozucuydu.
Şu an hiç durmuyorum 3. kitabına hemen başlıyorum.
424 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitabı abarttıkları kadar iyi bulmasam da oldukça sürükleyici bir romandı, bir günde koca roman gözlerimde eriyiverdi, ama her halükarda sindirilerek okunması gereken kitaplar arasında olduğunu düşünüyorum, okurken gerilimi daha iyi hissetmek açısından.

Romanlarda, ana kızlara ilk gördüğü anda tutkuyla aşık olup kurguya atlayan zengin, romantik ve inanılmaz derecede yakışıklı erkeklerden pek haz etmesem de Noah idare ederdi.
392 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap, bir Blogger tavsiyesiyle dikkatimi çekmişti. Uzun bir süre merak içinde kaldım ki bu da beklentimi fazlasıyla arttırdı. Nihayet okumaya başladığımda ise ilk sayfasından itibaren kitap, beni kendisine hapsetti.

Tabi, farklı beklentilerim vardı. Daha edebi bir dil gibi mesela... Kitap, dış görünüşüyle daha ağır ve ciddi bir kitap olarak gelmişti bana ama hiç de öyle değildi. Şehrazad ve Despina atışmalarıyla kitap eğlenceliydi. Tabi, pek sevgili hükümdarımız Halid, araya maydanoz olup, kitabın havasını soğutsa da neyse ki kuzeni Celal, anında yetişip, ortamı ısıtıyordu.

Sitedeki kitap ile ilgili olan bir inceleme beni yanılgıya düşürüp, neredeyse kitabı yarım bırakmama sebep olacaktı. Kitabın masallardan oluştuğunu söylüyordu ki ben binbir gece masallarına uzun süre katlanamam. Oysa kitapta sadece üç masal vardı ve uygundu. İnsanı hiç sıkmayan bir kitaptı.

Tabi, işler Cihandar, Tarık, Rahim ve Rıza'ya dönene kadar... Onlar planlarını okumak pek tercihlerim arasına girmedi. Halid ve Şehrazad aşkını okumak varken, ciddi meseleler hep beklemeliydi bence!

Tabiki de öyle olmadı ki ben de olmasını istemezdim. Kitaba biraz beklediğim ciddiyetten lazımdı sonuçta.

Bir de kurgu! Ben Türk entrikalarına mı alışkınım, bilmiyorum ama ne zaman "şimdi şöyle olacak" dediysem, yazar sanki bunu duymuş gibi kurguyu bambaşka yönden devam ettirdi. Bir türlü tahmin yürütemedim. Çünkü Türk entrikalarına hiç uymuyordu.

Kitabın saray içerisinde geçmesi ve yapılan büyüler, bana biraz da Beyaz Kraliçe kitabını anımsattı. Okuyanlar daha iyi anlar, o kadar çok entrika yoktu. Kaldı ki bir İngiliz Kraliyet ailesinin entrikaları baş döndürecek seviyede. Gazap ve Şafak bu konuda onunla kesinlikle yarışamaz ama dediğim gibi bazı şeyleri benziyordu.

Tavsiye edilir.
424 syf.
·6 günde
Görme Duyma konuşma, şu ana kadar okuduğum en gerilim dolu romandı, işlerim olmasa daha çabuk bitirirdim, kitap sürprizlerle dolu. Psikopatın kim olduğunu yanlış tahmin etmiştim yazar çok kurnaz, zekice yazılmış, çok heyecanlandım okurken ben çok beğendim tavsiye ederim.
440 syf.
·10 günde·Beğendi·6/10
Dilini başlarda çok yadırgadığım - şimdi ne olmuştu? Burada ne işi vardı?- gibi cümlelerle zaman zaman bezdiren bir kitap oldu zamanla diline de alıştım. Yaklaşık 10 günde kitabı bitirebildim. Ortalama bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Güçlü diyaloglar pek fazla yok. Kendini arayan bir adamdan daha fazla düşünsel, sorgulayıcı konuşmalar beklerdim. Bulamadım. Yinede olay örgüsü güzeldi. Havada kalan şeyler oldu tabiki ama zeten kitap çok fazla içine almadı.
424 syf.
·Puan vermedi
Gerçekten son zamanlarda okuduğum en iyi psikolojik gerilim kitaplarından biri.
John çok sevdiği karısı Ruby 'nin kanser olduğunu öğrenir ve tedavi esnasında sigortasının onun ilaçlarını karşılayamayacak kadar yetersiz olduğunu öğrendiğinde John
"Benim adım John Bodine, yirmi dokuz yaşındayım ve hayatımın aşkıyla evliyim, ne pahasına olursa olsun, ne yapmam gerekirse gereksin, onun ölmesine izin vermeyeceğim. " kafasıyla hareket eder.
John çare olarak başka birinin kimliğini kullanarak evrakta sahtecilik yaparak karısının ilaçlarını alabilme yolunu buldu. Ama kimliğini gizliden kullandığı insan öyle psikopat bir tip çıktı ki bunu ne kadar anlatsam az kalır.
Bu kişi John 'a cinayet mi işletmedi, hırsızlık mı yaptırmadı, fuhuş işlerine mi sokmadı daha neler neler.
Büyük şoku kitabın son 2, 3 sayfasında yaşayacaksınız tüm bunlari yaptıran asıl kişi o zaman açığa çıkıyor.
Gerçekten kitap çok akıcı dili, sürükleyici kurgusu ve dur durak bilmeden devam eden aksiyonlariyla bir çırpıda kendini okutturuyor.
Bu türü seven herkese okumalarını tavsiye ederim. Şimdiden iyi okumalar. Esenle Kalın 🤗
456 syf.
·16 günde·Beğendi·7/10
Bir kitabın daha sonuna geldik. Ayrıca Ramazan ayının da... Biraz üzücü ama bir kitaptan sonra nasıl bir kitap daha geliyorsa oruçtan sonra da bayram :)
Bir polisiye romanı olarak biraz uzun kaldı elimde. Kurgusu güzeldi ama sonunu yine bildim hep bir sürpriz bekledim ama olsun. Konusu başarılı bir iş adamının birden altüst olan hayatını içeriyor. Ondan çok ben delirdim okurken. Allah'tan şizofren hastalara acil şifa diliyorum. Ne yaptığını hatırlamamak çok kötü bir şey...
Yine konuyu dağıttım :) Bu hikaye de en sevdiğim aile bağları ve güvenin belirtilmesi... Ben beğendim tavsiye ederim.. İyi okumalar :)
424 syf.
·9/10
Öncelikle efsane bir kitaptı.Gerilim ve aşk çok güzel bir şekilde ele alınmış.Bazı bölümleri ürkütücü olsada çok akıcıydı 1 günde bitirdim. Kitabın devam serisini çok merak ediyorum. Sonunda ters köşe yapmış yazar. Tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2.019 okur okudu.
  • 60 okur okuyor.
  • 1.002 okur okuyacak.
  • 36 okur yarım bıraktı.