Dilara Gürcü

Dilara Gürcü

Yazar
7.2/10
11 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
82
Gösterim
Oysa her kadın anne değil ve annelik bir varoluş biçimi değil. Sadece bir kimlik. Bazı kadınların seçtiği, tercih ettiği bir kimlik. Fakat toplumun algısına baktığımız zaman, kadın kimliği ve anne kimliği birbirinden ayrı görülmüyor.
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
El âlem’ ismini verdiğiniz örgüt, tanımı itibariyle çok kapsamlı. Kimdir ‘el âlem’? Toplum neden onlara hep kulak asar?
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
Buradaki en büyük ikiyüzlülük de ataerkil toplumun insan ırkının devamı konusunda tüm yükü kadınların sırtlanmasını beklerken, aynı zamanda kadınların hiçbir şeyi sorgulamayan, herhangi bir aydınlanma yaşamayan canlılar olarak yaşamaya devam etmelerini beklemeleridir.
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
Neden bazı babalar kendilerini çocuk bakımından tamamen muaf görüyorlar? Çünkü hamile kalmanın ve doğurmanın kadının "doğasında" olan bir eylem olarak algılanması, doğum sonrasındaki bebek bakımının "doğal" bir süreçmiş gibi algılanmasına sebep oluyor.
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
İlişkimizde gerçekten mutlu muyuz yoksa mutlu olduğu iddia edilen ilişkilerin nasıl yaşandığını başkalarından görüyor ve onları taklit mi ediyoruz?
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
Seksi mankenlerin memelerini gördüğümüzde sorun yok ama meme bir annenin mama kaynağı olduğunda sorun oluyor.
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
Nasıl oldu da iki insanın beraber ürettiği bir yavrunun esas sorumlusu ve bakıcısı sadece kadın oldu?
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
Açıkcası çok optimist biri olduğum söylenemez, hatta oldukça melankolik bir yanım olduğunu söylemem gerek.
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
Toplumsal cinsiyet rolleri dediğimiz, yani insanlara doğuştan itibaren cinsiyetlerine göre öğretilen roller ve görevler, hayatımızın her alanını olduğu gibi içinde olduğumuz romantik ilişkileride etkiliyor. Kadınlar duygusal ve evcimen olarak görülürken, hayatlarının odağı aşk, ilişki, çocuk ve güzellik oluyor. Erkeklerse mantık odaklı görülürken, hayatlarının odağı eve para getirmek için çalıştıkları işleri ve spor,mangal,bilgisiyar oyunları, araba gibi ilgi alanları oluyor.
Dilara Gürcü
Doğan Yayıncılık
328 syf.
·Puan vermedi
Bazen çok güzel kitap bazen de saçmalamış mı ya gelgitleri ile okuduğum, ciddi anlamda bilgilendiğim her iki cinsiyetinde okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap
328 syf.
·4 günde·10/10 puan
Feminizmden, annelikten, aşktan, cinsellikten, şiddet türlerinden yalın ve bilgi dolu bir dil ile bahsedilen güzel bir kitap. Kadınların yaşadığı durumların örnekleri bazen kanınızı çekiyor. Her iki cinsiyetin okuması gereken, okuduktan sonra size çokça şey katan güzel bir eser.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.