Dilek Güven

Dilek Güven

Yazar
8.3/10
6 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
510
Gösterim
10 eylül 1955'te kentteki tüm gazetelerin yayın yönetmenleri Örfi İdare Kumandanı Nurettin Aknoz tarafından kabul edilmiş ve kendilerine sözlü olarak şunlar bildirilmişti: 6 eylül olaylarının sorumluları ile ilgili tüm tartışmalarda komünistlere işaret edilecekti. Saldırıların aydınlatılmasına yönelik başka bir tezin ileri sürülmesi, gazetenin kapanması için neden teşkil edecekti.
"Yüksekkaldırım'da bir Yahudi, o kargaşada kendi levhasını bir Türk dükkânının tabelasıyla değiştirdi. Yahudinin dükkânına hiçbir şey olmadı ama Türkünki yağmalanmıştı. Sonra komşusuna dedi ki 'Ne vapalım, senin insanların bunu yaptılar.' Ama garip hatalar da oluyordu. Benim bir profesör arkadaşım vardı Muayenehanesinin üzerinde Doçent Dr. diye bir levha yazılmıştı. Doçent kelimesini gayrimüslim bir isim zannedip muayenehanesini tahrip etmişler."
Dilek Güven
Sayfa 16 - Tarih Vakfı Yayınları
6-7 Eylül 1955 Olaylarının doğru bir analizi ancak, Kemalist elit tarafından başarılı bir ulus-devlet kurmak için gerçekleştirilen etnik-dini homojenleştirme, 50'li yılların özel demokratik-ekonomik koşulları ve Kıbrıs sorunu çerçevesinde ele alındığında mümkündür.
Dilek Güven
Sayfa 177 - Tarih Vakfı Yayınları
Sözlü tarih görüşmeleri, itiraza neden olan tüm bu özellikleri, "normal'' tarihsel kaynakların büyük bir kısmıyla paylaşır. Yanlış hatırlama, ideolojik koşullanmalarla yorumlama ve olumlama, geleneksel kaynaklarda da mevcuttur.'" Bundan dolayı, sözlü tarih yöntemi ile ulaşılan malzemeler de aynı şekilde biçimsel, dilsel, içeriksel ve ideolojik anlamda eleştirel bir yaklaşıma tabi tutularak değerlendirilmiştir.
Dilek Güven
Sayfa 10 - Tarih Vakfı Yayınları
239 syf.
·Puan vermedi
Kitap dönem incelemesi olarak yazılmış,
bir doktora tezi olduğu için daha çok teorik bilgilere, belgelere dayalı yazıldığından sayısal verilerle dolu, hiç yorum katılmadan gayet objektif ve didaktik yazılmış , berı yakın tarih kitaplarını gerçek kişi anılarından okumayı daha çok seviyorum. Ama bu inceleme başarılı bir tarihî belge olmuş. Net bilgilerle yazılmış, tarafsız bir kitap, okuyucu ancak okuduktan sonra taraf olabilir yani hiç yönlendirme yok.
239 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap dönem incelemesi olarak yazılmış, bir doktora tezi olduğu için daha çok teorik bilgilere, belgelere dayalı yazıldığından sayısal verilerle dolu, hiç yorum katılmadan gayet objektif ve didaktik yazılmış , ben yakın tarih kitaplarını gerçek kişi anılarından okumayı daha çok seviyorum. Ama bu inceleme başarılı bir tarihî belge olmuş. Net bilgilerle yazılmış, tarafsız bir Kitap, okuyucu ancak okuduktan sonra taraf olabilir yani hiç yönlendirme yok.
239 syf.
·Beğendi·10/10
Aynı zamanda bir tez çalışması olduğundan bilgilerin güvenilir olduğu söylenebilir. Neler yapıldığını insanımızın ve dönemin neler gösterdiğini, neler götürdüğünü, ayıplarımızı, insanlık dışı uygulamalarla Türkiye'nin arka bahçesinde yapılanları ve tüm bunların ulus olarak yaşanılan kötü sonuçlara nasıl gittiğini ilmek ilmek anlatan bir çalışma. Türk tarihi açısından önemli ve bence kesinlikle okunmalı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dilek Güven
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.