Dürdane Ağayeva

Dürdane Ağayeva

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitap dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan, Ermenilerin Azeri Müslümanlara yaptığı zulüm, işkence ve soykırımı anlatıyor.
Kitap yazarın, o 8 asır gibi geçmiş olan, tutsaklığı süresince yaşadıklarını yalın ve çıplak bir gerçeklikle işliyor.Anlatımı çok gerçekçi ve kahraman bakış açısıyla yazıldığı için de her şeyi iliklerinize kadar hissediyorsunuz, kulaklarınızda yankılanıyor çığlıklar.

Eli silah tutmayan kadın ve çocuklara yapılanlar o kadar iğrenç ve insanlık dışı ki, kelimeler onları anlatmaya kifayetsiz kalıyor. Anne karnında, kadın diriyken süngülenerek öldürülen daha doğmamış bebekler,çocukları diri diri yakmalar..

Savunmasız bir kadının oğlan kardeşini o zindanlardan kurtarmak için verdiği mücadeleler ve fedakarlıklar da bir o kadar etkileyiciydi.
Ermeniler ve Azeriler birbirlerinin ekmeklerini yer, paylaşırken patlak veren savaşla içte biriktirilen kinin kusulmasını görüyoruz.
Kitap aynı zamanda da realistik bir üsluba sahip; zindanda kıza yardım eden Ermeni hademe, doktor ve takas edilecek oğluna karşı vereceği Azeri erkeğine gözü gibi bakıp misafir eden bir Ermeni annesi.

Kitap tamamen duyusal ve gerçeklikten uzaklaşmış bir kitap değildi, her ne kadar bir öznellik içerse de gerçeklik bağlamından asla kopmuyordu.
Katliamların kalıntıları öldürülen ve yakılan çocuk- kadın cesetleriyle kitabın sonundaki sayfalarda fotoğraflarla kanıtlanmıştı. Okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dürdane Ağayeva
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.