Dursun Ali Aykıt

Dursun Ali Aykıt

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
Dursun Ali Aykıt
Unvan:
Yazar, Akademisyen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
400 syf.
Küçük bir uyarı maiyetinde şunları yazma gereği duyuyorum;

Kitap, ismindeki "Hristiyanlığın Öncüsü" tanımlamasıyla başladığı için sıradan okuyucuya hitap ediyormuş gibi görünebilir fakat durum öyle değil.
İskenderiyeli Philo, aslen Torah kurallarına uymak niyetinde olan bir Yahudi olsa da Helen kültürünün etkilerini ağır derecede yaşamış, yazmış ve diğer düşünürleri de etkilemiş biridir. Bu sebeple; Philo'yu anlatmaya girişen bu kitabı anlamak için Helenleşme döneminde ortalıkta dolaşan felsefi akımlar (örneğin stoacılık) hakkında bir fikriniz yoksa bu kitabın çok iyi şekilde anlattığı bu konuyu anlamayacaksınız. Ayrıca Philo'nun atıflarında Tanah'taki ayetler çok sık kullanıldığı için, Yahudi teolojisini de bilmeniz bekleniyor.
En son olarak da, ilk dönem 'Kilise Babaları' olarak bilinen bir çok kişinin de Philo hakkındaki görüşlerine kitapta yer veren yazar, araştırmacılık olarak çok yerinde bir iş yapmış. Fakat yine bu bölümleri derinlemesine anlayabilmek için ilk dönem Hristiyanlığının teolojik tartışmalarına aşina olmak gerekiyor.
Son olarak; kitapta çok sayıda, bazen gereğinden fazla, referans var. O referanslar sizi detaylı olarak öğrenmek istediğiniz konularda okunabilecek kaynak kitaplara yönlendirecektir, ben çok istifade ettim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dursun Ali Aykıt
Unvan:
Yazar, Akademisyen

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.