1000Kitap Logosu
E. E. Cummings

E. E. Cummings

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.4
28 Kişi
68
Okunma
33
Beğeni
4.726
Gösterim
Tam adı
Edward Estlin Cummings
Unvan
Amerikalı şair, ressam, deneme ve oyun yazarı
Doğum
Cambridge, Massachusetts, ABD, 14 Ekim 1894
Ölüm
North Conway, New Hampshire, ABD, 3 Eylül 1962
Yaşamı
Edward Estlin Cummings (1894 - 1962), E. E. Cummings ismini kullanan Amerikalı şair, ressam, deneme ve oyun yazarıdır. Hayatı boyunca dokuz yüzden fazla şiir, iki roman, birkaç tane de tiyatro oyunu ve deneme kitabının yazarı olan Cummings'in, bunların yanında birçok tablosu bulunmaktadır. 20. yüzyıl şiirinin en önde gelen ve popüler yüzlerinden biridir. İsmi E. E. Cummings'in geleneksel olmayan majüskül (büyük) harf kullanma tarzı zaman zaman yayıncı ve okurları tarafından isminin küçük harflerle ve araya nokta konulmadan yazılması suretiyle öne çıkarılmıştır. Ölümünden sonra eşi tarafından bir kitabın önsözünde belirtildiği üzre yazar sadece küçük harf kullanarak şiirlerini yazmıştır. Böylece ismi resmi olarak "e. e. cummings" olarak değiştirilir. Fakat daha sonra, Cummings tarafından eserlerini Fransızcaya çeviren kişiye yazılan bir mektup incelendiğinde isminin yazılışında büyük harf kullanılmasını tercih ettiği ortaya çıkar. Bugün Cummings'i araştıran bir kişi yazarın ismini küçük harfle yazmasının bir alçakgönüllülük göstergesi olduğunu düşünebilirken, bir diğeri bu durumu yazarın kibirli olmasıyla açıklamaktadır. Kısacası tartışmalar hâlâ devam etmektedir. wikipedia
206 syf.
·
4 günde
Kitabın kapağında da gördüğünüz üzere Cummings, ismini daima küçük harflerle yazmıştır. Ayrıca şiirlerini de hep küçük harflerle yazmıştır. Bu onun alçakgönüllü ve mahcup bir yazar olduğuna işaret eder; fakat bazı çevreler tarafından bu durum olumsuz eleştiriler de almıştır. Bu eser, Cummings'in bazı kitaplarından derlenen bir şiir seçkisidir. Şairin, toplamda kaç şiiri bulunduğu tartışmalıdır. En son Cummings'in ölümünden 29 sene sonra, 1991'de Liveright Publishing Corp. yayınları tarafından çıkarılan ve onun tüm şiirlerini ihtiva ettiği beyan edilen bir kitapta 975 şiiri bulunmaktadır. Şiirler genel anlamda Amerikan kültürü ile yetişmiş birinin yazacağı ölçüde liriktir. Yer yer bazı toplumsal eleştiriler de vardır şiirinde. Yaşadığı dönemde, Macaristan'da gerçekleşen siyasi olaylara yönelik bir şiir de bulunmaktadır bu kitabın içinde. Ama genel olarak ince duygularla dolu bir şiir kitabı olduğunu söyleyebilirim. Hoş bir söyleyiş üslubu var. İsmi ülkemizde pek popüler olmasa da aslında çoğumuzun Cummings ile bir teması var. Yeni Türkü tarafından "Yağmurun Elleri" ismiyle yorumlanan şarkının sözleri, Cummings'in bir şiirinden esinlenilerek yazılmıştır. O şiirin bir kısmını aşağıya ekliyorum: "en kaçamak bakışın kolayca açar beni yumruk gibi kapamış olsam da kendimi. taçyapraklarınca açarsın beni hep açar gibi bahar ilk gülünü. ... nedir o bilmiyorum şu sende olan, bir kapanan bir açılan; yalnız içimdeki bir şey anlıyor tüm güllerden derin gözlerinin çağrısını kimsede, yağmurda bile yok, böyle küçük eller..."
Seçilmiş Şiirler
Okuyacaklarıma Ekle
23
436 syf.
20.yüzyılın en önemli ve tanınmış isimlerinden bahsedilen şairimiz benim için maalesef öyle bir algı oluşturmadı. Çizimlerini daha çok beğendim diyebilirim :D Belki çeviriden ötürü belki de şiir kültür farklılığından ötürü pek ısınamadım. -Hani espiri anlayışlarımız biraz farklıdır yabancılarla onun gibi- Tabi bu kapsama girmeyen yabancı şairler de var Batı edebiyatında. (Pablo Neruda, Paul Celan vb.) Doğu şiirleri bana daha yakın. Benim gibi düşünüyorsanız okumayabilirsiniz de. Okuyacak arkadaşlara iyi okumalar dilerim.
5
121 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
4/5 Stars (%76/100) One of the most important writers of the 20th century. He is also a leading figure in modernist poetry. He has a very unique writing style which is witty and ironic. Not everyone can understand it but you have to learn to appreciate him. One of my favourite modernist poets.
100 Selected Poems
Okuyacaklarıma Ekle
1