Efe Pötöy

Efe Pötöy

Çevirmen
6.8/10
11 Kişi
·
32
Okunma
·
0
Beğeni
·
35
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
112 syf.
·Puan vermedi
Hikâye ortalama ama sonundaki denemelerde dikkatinizi çekebilecek bilgilere ve fikirlere denk gelebilirsiniz. Toplumda yaygınlaşmasını istediğimiz faziletlerin kök salması için tabulaştırılması gerektiği, tabulaştığı anda bunun tabudan farklı bir şey olacağı fikri güzel mesela.
112 syf.
·Puan vermedi
Öykü, Amerika’nın Arizona Eyaleti’nin, devlet onayınca McCrue Şirketi’nin kontrolünde hapishaneye dönüştürülmesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Şirkete verilen ödenekler mahkûm başına hesaplandığından, eyalete yayılan hapishane blokları Dünya’nın her köşesinden yollanan mahkûmlarla doldurulmaktadır. Üstelik hukuki boşluklar mahkûmların mahkûmiyetini kısır bir döngüde uzatıyordur; örneğin, borçları yüzünden ceza alan biri, mahkûmiyeti süresince borcunu ödeyemediği için (!) tekrar hapis cezası almaktadır. Bazı duyumlara göre, yasa dışı göçmenler bile alıkonulmaktadırlar ve hatta şirketin kazancı artırıp giderleri kısma gayreti hukuksuz uygulamalara sebebiyet vermektedir. Araştırmacı gazeteci Faye Adullah da bu iddiaları araştırmaya koyulmuştur. Şirketin sıkı politikaları sebebiyle doğru düzgün bilgiye ulaşamaz ve çareyi, kırgın olduğu nüfuslu bir dostundan yardım istemekte bulur…

Cemalettin Sipahioğlu

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...-kapsamli-bir-uyari/
112 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Yazara ait okuduğum ilk kitap bende iyi bir izlenim bıraktı. Ele aldığı konu ve bilimkurgu ile süslediği kısa öykü tam bir atıştırmalık. :) Kitapta öykünün yanında yazara ait makale ve bir de söyleşi mevcut.

Ben beğendim. John'un diğer kitaplarını da okuma isteği oluştu hende. Tavsiye ederim.

Kitapla kalın.
112 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Ayrıntı bilimkurgu dizisinde şu ana kadar okuduğum 4. ve son kitap oldu. Kitapta Tutsaklık Hali, Yeni Tabular, Kırk Yıllık Cehennem Neden Gerekli ve diziyi hayata geçiren Terry Bisson'un yazar ile yaptığı söyleşi bulunmaktadır. Diğer 3 kitaba göre daha çok beğendiğim bir kitap oldu.

Tutsaklık Hali; hapishanede farklı aylarda gerçekleşen 4 olayın anlatıldığı bir öykü serisi olmuş. Yeni düzende hapishaneler özelleştirilmiş, robotik gardiyanların olduğu ve tüm eyaletin hapishaneye döndürüldüğü, milyonlarca mahkumun olduğu bir işe dönüşmüştür.

Yeni Tabular; yasaların engelleyemediği olaylarda nasıl davranılması gerektiği anlatılmıştır.

Kırk Yıllık Cehennem Neden Gerekli ise yeni teknolojik gelişmelerin sonuçlarının nasıl olabileceğine dair öngörülerde bulunulan bir makaledir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 32 okur okudu.
  • 23 okur okuyacak.