Emily Murdoch

Emily Murdoch

Yazar
8.3/10
41 Kişi
·
72
Okunma
·
4
Beğeni
·
633
Gösterim
"Müzik bir köprüdür," diyor. "Kelimelerin yetersiz kaldığı şeyleri anlatıp insanları birbirine bağlar."
Kalbim ağrıyor. Bu ağrıyı tanımlamak için doğru kelimeleri bulamıyorum. Ama canım o kadar yanıyor ki nefes bile alamıyorum. İçim balıklarla dolu bir ağ gibi karmakarışık.
Küçük çocukların bir şeylere inanmaya ihtiyaçları vardır.Bu,onlar için nefes almak kadar önemlidir.
336 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Tam olarak ne söylemem gerektiğini bilemiyorum. Kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse kitabı beğendim. Kurgulundan ziyade karakterleri devaim sanırım. Çünkü yazar baş karakter olan Carey'in duygularını o kadar iyi yansıtmış ki Carey'in hissettiği her şeyi ben de hissettim. Carey çok fedekar biri. Yaşı küçük olmasına rağmen olgun. Ormanda yaşadığı şeyler onu böyle biri olmaya zorlamış elbette. Özellikle Jenessa'ya karşı tavırları çok güzeldi. Her me kadar olgun bir kız olsa da insanların içinde büyümemeaiden kaynaklanan bir saflığı var. Kurgu kaliteliydi ama bir o kadar da tahmin edilebilirdi. Kitapta sürekli geçen, ormanda geçirdikleri gecenin ne olduğunu tahmin etmek zor değildi. Kitap şimdiki zaman kipiyle yazılmış. Bu anlatımın kitabı daha soyut bir hale getirdiğini düşünmüşümdür hep. Yine de kitapta her şeyi çok iyi bir şekilde hissettim. Akıcı bir kitaptı. Kişisel kanaatim kitabın güzel olduğu yönünde.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ben bu kitabı beğeneceğimi bilerek almıştım ve kararım yanlış çıkmadı.En çok yazarın bize yazdığı tüm şeyleri hissettirebilmesini sevdim.Betimlemeleri olsun olay akışı olsun tıpkı içinde yaşıyormuşum gibi hissettim.Kardeşliğin ve ailenin önemini o kadar güzel anlatmıştı ki duygularım ara sıra alt üst oldu.Ruh halinden ruh haline geçtiğim bir kitap oldu ve çizmediğim yer kalmadı.O kadar manalı sözler,cümleler vardı ki ezberleyene kadar okumak istedim.Yazarı tekrar okumak istiyorum.Tavsiye ederim.
336 syf.
·Beğendi·9/10
Anneleri uyuşturucu bağımlısı olan Carey ve Nessa ormanın bir köşesinde annelerinin ayda bir getirdiği konservelerle hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlardır. Bir gün babaları onları bulur Carey annesi öyle söylediği için babasının kendilerine kötü davrandıkları sanar. Babası Carey ve Nessa ortada yokken evlenir ve bir kızı olur. Babası kızları evine getirir ama onlar bir ev ortamı ve ya aile ortamını ilk kez görmüşlerdir. Carey, Nessa'ya hep sahip çıkar.Ormanda olan bir olay Carey'in sürekli kafasını karıştırır. Bu olayı sadece kendisi ve kardeşi biliyordur. Her şeye rağmen Carey tek varlığı olan Nessa'yı hiç yalnız bırakmaz. Sonunda yeni yaşamlarına alışırlar.
Gerçekten yazarın yalın bir anlatımı var kitap çok hoşuma gitti kesinlikle tavsiye ederim. Daha bir çok detay var ama spoiler olmaması için yazmadım.
İYİ OKUMALAR Eğer Beni Bulursan / Emily Murdoch
Sanırım yazarın tek kitabı ona rağmen çok güzel bir dili var.
336 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Annesi ve kız kardeşiyle ormanda yaşayan Carey'in hayatın zorluklarıyla başa nasıl çıktığını anlatan muhteşem bir kitap Kesinlikle okunmalııı
336 syf.
·35 günde·Beğendi·8/10
Kitap 14 yaşında olan Carey'in anlatımı ile yazılmış. Ormanın ortasında kardeşi Jenessa ile bir karavanda yaşıyor. Anneleri uyuşturucu bağımlısı ve obsesif kişilik bozukluğuna sahip. İlaçlarını kullanmayı yıllar önce bırakmış ne yazık ki. Uzun süre karavana uğramadığı bile oluyor. Bu zamanlarda Carey hem kendisine hem de kardeşine bakıyor. En son annelerini 2 ay önce görmüşler ve yiyecekleri tükenmek üzere. Bu sırada işittikleri ayak sesleri ile korkan iki kızımız gelenlerin sosyal hizmet görevlisi ve Carey'in babası olduğunu öğreniyorlar. Ve geçmişe ait sırlar bir bir ortaya çıkıyor.

Kitap daha ilk sayfalarda sizi içine alıyor ve son kelimesine kadar da bırakmıyor. Konusu merak uyandırıyor, kitabı bitirmeden elinizden bırakmanız imkansız. Bir çırpıda okuyup bitirmek isteyeceğiniz bir kitap. Hayatta kalmayı, kimlik arayışı, aile kavramı, sevgiyi ve satır aralarında Carey'in duyulan sesi.
336 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Roman beklediğimden çok farklıydı. Başlamadan önce sadece arka kapak yazısını okuyarak çok farklı bir konu düşünmüştüm. Beklediğim gibi olmadı.
Farklı bir konusu var ve yazar bu konuyu sürükleyici cümlelerle ilmek ilmek işlemiş. Bir anda bitti gibi geldi bana. Tadı damağımda kaldı. Biraz daha olsa okurdum diyorum ama konu bütünlüğü açısından bu kadarıyla yetinmek zorundayım.
Bunun dışında romanı okurken aynı zamanda yaşıyormuş gibi de hissettim. Carey'nin yerine kendimi koydum çoğu zaman. Düşüncesi bile beni çok etkiledi. Yazar çok hassas bir noktaya dokunmuş.
Sonuç olarak okurken keyif veren aynı zamanda derinden etkileyen bir roman var karşınızda.
Belki size çok fazla bir şey katmaz ama hayatın gerçek yüzünü bir kez daha görmenizi sağlayabilir...
336 syf.
·2 günde·10/10
Kitap kendi içinde gizemli çok fazla detay verip okumayanlar için büyüsünü bozmak istemem ancak küçücük bir kızın kardeşine anne olması, sahiplenme duygusunu okuduğunuz sürece yoğun bir şekilde hissedeceksiniz. Kesinlikle okunmalı...
336 syf.
·1 günde·9/10
Kısaca kitaptan bahsedecek olursam; kitapta ana karakterimiz Carey, kız kardeşi ve annesi ormanda bir karavanda yaşamaktadır. Sık sık annesi uzun süreliğine ortadan kaybolur. Bu kez 2 ay geçmesine rağmen annesi gelmemiştir. Onun yerine bir gün karavana bir adam ve bir kadın çıkagelir ve Carey ve kardeşinin hayatı tamamen değişir.
.
.
Öncelikle düşük beklenti ile başladığım bir kitaptı ama merakla bir kaç saat içinde kitabı bitirdim. Kurgu olarak .ok abartılacak bir kurgudan bahsedemem ama yazarın karakter duygusunu okuyucuya geçirmesi kesinlikle harikaydı. Carey'nin hissettiklerini satırları okudukça siz de içiniz de hissediyorsunuz ve o yaşta ki bir çocuğun nelere gögüs gerçek zorunda kaldığını gördüğünüzde içinizin cız etmemesi mümkün değil.
Ayrıca kitapta üvey anne klişelerinin yer almaması, aksine birbirine bağlı bir aile tablosu çizilmesi de benim için artı bir yön oldu.
336 syf.
·2 günde·7/10
Aslında çok da üzerine konuşulacak bir kitap değil. Anlatımı hoş, karakterler iyi, kurgu tahmin edilebilir ama yürek burkan türden, iyi yazılmış bir günde okunabilecek bir kitap. Konusuna gelecek olursak:

Ormanın içinde yıkık dökük bir karavanda bulunan Carey ve kardeşi Nessa artık güvendedir. Ama o sefil hayatın içinden çıkıp normal bir hayata başlamaları hiç de kolay olmayacaktır. Ayrıca kimseye bahsetmedikleri karanlık bir sırları vardır.

Karakterlerin hiçbirine -Carey'in annesi hariç- gıcık olmadım aksine hepsini çok sevdim ve empati kurabildim. Yazarın klasik üvey anne klişesine girmemesi çok güzel bir ayrıntı olmuş. Şimdiki zaman ekiyle yazılmış ama bence gayet hoş bir anlatımı vardı. Ben beğendim tavsiye ederim.
336 syf.
·Beğendi·10/10
İlginç bir kitap . Kurgusu da çok özgündü. İlk kez -yor ekiyle yazılmış bir kitap okudum. İlk başta alışmak zor oldu ama sonradan alıştım. Güzel bir kitaptı. Kesinlikle okuyun. Öğüt alacağınız bir kitap :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Emily Murdoch
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 72 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.