Emine Arslaner

Emine Arslaner

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
5
Okunma
·
2
Beğeni
·
85
Gösterim
Adı:
Emine Arslaner
Tam adı:
Emine Karahocagil Arslaner
Unvan:
Yazar
Anadolulu çocuklar nasıl oldu da maço veya kabadayı gibi sözde erkekliğe matuf karakteristik özelliklerle donatılmış, özde ise yalnızca kadın düşmanlığı yapan çirkin figürlere dönüştürüldüler?
Tevrat adını koydu Havva'nın. O Kur'an'ın nazarında bir cinsiyet değil, sadece insandı. Müslümanlar onu Museviler'den daha çok sahiplendi. Tevrat'a başvurup rivayetleri referans aldılar. Hızlarını alamayıp, yorum adı altında tahrifata başladılar.
Modernizmi kötüleyerek geleneğini yaşatmaya çalışan lakin modernlikten de uzaklaşamayan yurdum kadını, inatla erkeğini mutfağa yakıştıramadığı için çılgın dalgalara karşı kürek sallar ve erken yorulur.
256 syf.
·38 günde·Puan vermedi
Rus aristokrat bir aileden gelip Cenevre'de doğup büyüyen, anarşist bir eğitimden geçip Müslüman olan ve 27 yaşında Cezayir'de ölen İsebella Eberhardt'ın kendi yazdığı mektup ve günlükleri ya da hakkında yazılmış olan kaynaklardan toplanmış bir biyografi kitabı.

Yazar feministmeşrep olması hasebiyle Eberhardt'ın fikriyatında kendine uygun bir dünya bulmuş .
Yetiştiği anarşist felsefeyi İslam ile bir araya getirmeye çalışan Eberhardt da buna çok uzak bir profil değil açıkçası.

Güneşin bile Batı'dan doğduğu bir asırda Doğu'ya hayran olmak ancak İsebella gibi çelik iradeli, sağlam bir muhakeme sahibi, sürüyle takılmayı değil, doğru bildiğini yaşamaya çalışan bir karakter gerektirir.
Ama ne kadar güçlü olsan da, bazen şartlar seni cephe aldığın sömürgecilere dolaylı yoldan hizmet eder hale bile getirebilir.
Merhum Eberhardt'ın düştüğü durum gibi.
252 syf.
"Ve mütemadiyen dişlerini gösteren, hep mutlu mesut pozlarla kadrajlara görüntü veren nazeninlerimizin hemen hepsinin mendili ıslak. Şaşılacak bir durum yok aslında. Okumayan, düşünmeyi erkeklere bırakan, nesneleşmeye razı olan, eril aklın ürettiği dini hiç sorgulamayan, kültür endüstrisinin ortaya sürdüğü her ergumanı dişilik idealine bir saldırı sayan itaatkar kadınlar cemiyetinin birer neferi onlar.
"Cinsiyetinin gereğini yerine getirmek" saydığı gündelik esarete gönüllü razı olan birer cins-i latif onlar.
Kadınlarımız konformist, kadınlarımız modernist, kadınlarımız kapitalist, kadınlarımız pragmatist,  kadınlarımız hemcinslerine karşı sadist!
Biyolojisiyle birlikte psikolojisi de eril hegemonyanın biçerdöveriyle  katledilen kadın, aynalara gömülen kafasını kaldırıp, okumayı öğrenmeye başlayacak mı?
Kim bilir...
Umarım erkekler o zamana kendi kendilerine üremeyi keşfetmezler... "

Yazarın biyografisi

Adı:
Emine Arslaner
Tam adı:
Emine Karahocagil Arslaner
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.