Emine Arslaner

Emine Arslaner

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
2
Beğeni
·
25
Gösterim
Adı:
Emine Arslaner
Tam adı:
Emine Karahocagil Arslaner
Unvan:
Yazar
Kadın bedeni kapitalist sermayedar için en verimli yatırımdır; onun canlısı ayrı, ölüsü ayrı gişe yapar.
Anadolulu çocuklar nasıl oldu da maço veya kabadayı gibi sözde erkekliğe matuf karakteristik özelliklerle donatılmış, özde ise yalnızca kadın düşmanlığı yapan çirkin figürlere dönüştürüldüler?
İffetin sembolü kutsal üniforma= Başörtüsü
Üniforma zabt-u rapt altına alınması gereken insan toplulukları için elzemdir.
Tevrat adını koydu Havva'nın. O Kur'an'ın nazarında bir cinsiyet değil, sadece insandı. Müslümanlar onu Museviler'den daha çok sahiplendi. Tevrat'a başvurup rivayetleri referans aldılar. Hızlarını alamayıp, yorum adı altında tahrifata başladılar.
Modernizmi kötüleyerek geleneğini yaşatmaya çalışan lakin modernlikten de uzaklaşamayan yurdum kadını, inatla erkeğini mutfağa yakıştıramadığı için çılgın dalgalara karşı kürek sallar ve erken yorulur.
"Ve mütemadiyen dişlerini gösteren, hep mutlu mesut pozlarla kadrajlara görüntü veren nazeninlerimizin hemen hepsinin mendili ıslak. Şaşılacak bir durum yok aslında. Okumayan, düşünmeyi erkeklere bırakan, nesneleşmeye razı olan, eril aklın ürettiği dini hiç sorgulamayan, kültür endüstrisinin ortaya sürdüğü her ergumanı dişilik idealine bir saldırı sayan itaatkar kadınlar cemiyetinin birer neferi onlar.
"Cinsiyetinin gereğini yerine getirmek" saydığı gündelik esarete gönüllü razı olan birer cins-i latif onlar.
Kadınlarımız konformist, kadınlarımız modernist, kadınlarımız kapitalist, kadınlarımız pragmatist,  kadınlarımız hemcinslerine karşı sadist!
Biyolojisiyle birlikte psikolojisi de eril hegemonyanın biçerdöveriyle  katledilen kadın, aynalara gömülen kafasını kaldırıp, okumayı öğrenmeye başlayacak mı?
Kim bilir...
Umarım erkekler o zamana kendi kendilerine üremeyi keşfetmezler... "

Yutkunarak ve canım acıyarak okuduğum bazen de acı gülümsemelerle sonlandı cümleler.
Yazar hemcinslerinin değişmeyen makus kaderini, bazen anne şefkatiyle bazen sarsan, kendine getiren, kendi farkına vardıran, düşünülmeyeni düşündüren, görülmek istenmeyeni gözün içine soka soka anlatıyor. "Öylesine yaşayıp gitme, kendine bak, kendini tanı, kendini koru, kendini bilgilendir" diyor. Çünkü ayakta kalmak için kendine ihtiyacın var. Sitemlerinden nasibini alan sadece erkekler değil elbette. Senden başka senin dostun yok diyor ve hemcinslerine avazı çıktığı kadar bağırıyor, "Beni duyuyor musunuz?" Duyanlar ses vermek zorunda. Evet burada duyan biri var ve çoğalmaları temennisiyle. Başucu kitaplarından değil bilakis kadınları pembe rüyalarından uyandıracak, kendine getirecek bir çalar saat. Arada bir kurmak şart. Oyun hamuru gibi seni eline alıp keyfine göre şekillendiren ve bunu tekrar sana satan, ruhsuz, duygusuz, düşüncesiz bu düzenden ne zaman ayılıp çıkacaksın? Ne zaman düşüneceksin KADIN!

Yazarın biyografisi

Adı:
Emine Arslaner
Tam adı:
Emine Karahocagil Arslaner
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.