Emine Avşar

Emine Avşar

Çevirmen
8.4/10
402 Kişi
·
1.271
Okunma
·
1
Beğeni
·
260
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabın kapağını kapattıktan sonra dakikalarca düşündüm. Neden kaybediyorum sorusuna cevap bulmama yardımcı olduğu için düşündüm. Düşündüm çünkü insan kaybetmek , hep hatanın nerede veya kimde olduğunu bilmeden kaybetmek çok yorucu bir dönem. İnsan kaybettim evet, ama yeni öğrendiğim bazı gerçekliklerimle tekrar kazanmaya cabalayabilirim diye düşünüyorum. Benim mükemmel bir insan olduğumu düşündüğü için hiçbir zaman kendime dönüp bakmadım. Ama şimdi anlıyorum ki asıl sorun bende. Çocukken eksikliğini hissettiğim her şeyi onun üstünde denemişim meğer. Hep sevgi, ilgi bekleyip darlamışım. Onu suçlayıp sesszice kenara çekilmişim her defasında. Haklı olduğumu düşünüp adım atmasını beklemisim. Bir insani psikolojik olarak baski altına almışım da haberim yokmuş. İçten içe öldürmüşüm sevdiğim insanı. Psikolojik desteğe ihtiyacın var diyip bir kez daha yaralamışım. Ama artık biliyorum ki asıl yardıma ihtiyacı olan benim. Hayatıma aldığım herkesi böyle bir duruma soktugumu öğrendiğim su dakikalardan itibaren kendi icimde bir şeyleri düzeltmeden hiçbir şeyin düzelmeyeceğine eminim. Önce kendimi sevmeliyim, kendimi seveyim ki başka insanlara da yansıtabileyim. Ben sorunsuz bir insanı yaraladigim için öyle pişmanım öyle üzgünüm ki....
160 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok büyük ihtimalle bir çocuk öykü kitabı ya da daha düşük bir ihtimal de olsa, ticâri açlık tetiğinden çıkan kurşunun tam onikiden vurduğu edebiyattan fersah fersah uzak ve içi kof, popülist kavramların edebi özelliklere sahipmiş gibi satır satır sıralandığı; kitap seçiciliği, nitelik algısı sıfır insanlara yutturulan muhteşem(!) kasa yanı kişisel gelişim kitaplarından biri gibi duruyor olabilir.
Zîrâ ilk görüşümde ben de aynı şeyi düşünürdüm eğer okuyan kişilerden birini tanımasaydım...
Önyargıları her insan kadar ağır basan biriyim özellikle kitap konusunda.
Ama bu kitap, en iyisiydi diyemesem, en etkilendiğim diyemesem de annesiyle arasında buz dağları olan biri olarak içimde çokkk derin yerlere dokundu, zaman zaman beni inanılmaz rahatsız etti yüzleştirdiği şeylerle ve ağlayarak okuduğum satırları oldu.
İlk defa kitap okurken bu kadar kötü ve aynı zamanda bu kadar rahatlamış hissettim.
Oğlum doğduktan sonra annemle olan ilişkime dair idrâk ettiğim bazı şeyler, kimi yaralar bilinçaltımdan yüzeye lav hâlinde fışkırdılar çünkü resmen.
Çok daha kapsamlı ve çok daha iyi bir tercümeyle yazılabilirdi sanki ama bu hâliyle de benim için özel bir kitap olarak kalacak.
Herkese hitâp etmediğini düşündüğüm ancak okuduğunda kendisine hitâp ettiğini düşünen insanlara sımsıkı sarılmak istediğim, psikoloji-travma-aile kökenli yansımalar vs. içerikli bir kitap.
Herkesi etkileyecek, herkes okumalı tadında değil ama en azından anne - babaların ya da gerçekten kendini bulacağını düşünen, aile öyküsünde travmalar, düğümler olan kişilerin, bir kere öylesine de olsa okumalarını tavsiye edebileceğim bir kitap.

1. Bölümün sonundaki Altın Beyin öyküsünden bir satırla sonlandırayım; "Yaşamları boyunca, bazı şeylerin ancak bir yudumuna kavuşmanın bedelini özünden, iliğinden ödemek zorunda olan insanlar vardır. Bu onlar için hep yeniden yaşanan bir acıdır ve sonra artık acı çekmekten yoruldukları zaman..." Özet geçebildiğim kadar geçtim, okuyan fikrini paylaşır, okumayan fikirlerden yola çıkıp belki okumak için vaktini ayırır. Keyifli okumalar
160 syf.
·Beğendi
Her ebeveynin, anne baba olmak isteyenlerin, öğretmenin, doktorun vb. kısacası çocukla iletişime geçen herkesin okuması gereken bir kitap. Hatta defalarca okuması gereken bir kitap.
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Mutlu bir çocukluk yaşadığın yalanına daha fazla ortak olmak istemiyorsan ve hayatta gerçekleri görmek yegane amacınsa bu kitabı okumalısın ve kendinle yüzleşmelisin.
160 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Hani içinizdeki çocuğu öldürmeyin derler ya.. İşte bu kitabı okurken sıklıkla ondan yardım almanız gerekiyor. Psikanalist Alice Miller' ın bu kitabını okurken çok çaba sarf etmelisiniz.

Bu gün yaşadıklarınız, tutumlarınız, alışkanlıklarınız kısaca sizi siz yapan ne varsa - doğru yaptığınızdan emin olduğunuz- aslında çocukluk günlerinizde yaşadıklarınızın etkisiyle şekilleniyor. Çocukluğunuza dönmeniz, tıkanıklıkları çözmeye çalışmanız, ve o günlerdeki ebeveyn ilişkinizi detaylarıyla analiz etmeniz hayati önem taşıyor. Neden derseniz, şimdiki " siz "i var eden ve hatta gurur duyduğunuz özellikleriniz aslında sizin en büyük tuzaklarınız olabilir...

Hatta ebeveyninizin sizi büyütürken yaptığı -doğru sanılan- yanlışları siz de çocuğunuzu büyütürken tekrarlamayın diye başucu kitaplarınızdan olması muhtemeldir.
160 syf.
·Puan vermedi
Cocukluga gitmek gerekiyor, herseyin cozulemeyecegini bile bile gitmek, yollardan tekrar gecerek gelmek , bir terapiste ugramak gerekiyor aslinda. Bazilarilarimizin kavradigi , bazilarimizin kavramanin onemini dusundugu hayatlarimizda , yasam kalitesinin artabilecegi bir gercektir...Meslekdaslarim icin ise acildir! Okuyunuz da, okuyunca çözdüğünüzü zannetmeyiniz, geliniz
144 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir bireyin, bir kişiliğin mutluluğunun altında bile çocukluk travmaları olabileceğini, kurduğu bir teşekkür cümlesinde bile bir yardım çağrısı aramak gerektiğini kitabın kapağını kapatınca sorguladım. Anneler, babalar, öğretmenler, öğretmen adayları, psikologlar ve evet çocukluğu ve çocukluk travmalarını görmek isteyen herkes bu kitabı okumalı. Hayatımda bu denli etkileyici bir kitap geçer mi elime, bilemiyorum. Fakat emin olduğum bir şey varsa o da şu. Şu an şiddete eğilimi olan da, en merhametlisi de bir zamanlar çocuktu. Aileler farklıydı. Verilen örnek olaylarda tepkim aynıydı. "E bu bana çok tanıdık geliyor, neden ben bunları yaşamış gibi hissediyorum, nasıl yani ya! " Sadece kitaptaki özneleri değil; kendinizi de sorguluyorsunuz. Sorguladıkça bir şeyler keşfediyor, siz de geçmişine dönen yetişkinlere özenip çocukluğunuza dönüyorsunuz. Kendinizi bastırılmış duygularınızın ve yaşantılarınızın içinde bulursanız şaşırmayın. Ve son olarak kitabın bir kesitiyle bitirmek isterim: Bir zamanların sindirilmiş, susturulmuş çocuğu, artık kendisini "varlığına daha önceleri asla ihtimal vermediği" bir kişi olarak yaşayabilme fırsatına kavuşmuştur.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Oldukça yüzleştirici olan bu kitabi farkindalik kazanmak isteyen tum bireylerin okumasini oneririm. Bakim verenlerimizin hayatimizin rotasini nasil belirledigi ve biz bireylerin buna nasil uyum sagladigimizin gosterildigi bir kitap... umarim zayifliklarimiz ve ihtiyaclarimizla kendimizi ve ebeveynlerimizi kabul edebiliriz.
160 syf.
·Puan vermedi
Okurken çocukluğunuzu sorgulayacağınız bir kitap.
Ebeveynlerin kendi çocukluk travmalarının etkisiyle, çocuklarına yaşattıkları travmalar.
Bunlar ile yüzleşip kabullenmek ise yegane çözüm.
İç bunaltan ,yer yer okumaya dayanamadığım
gerçek yaşamdan örnekler.
Çeviriden kaynaklı olduğunu düşündüğüm,zor anlaşılır bir dili var kitabın.
Farkındalığı arttıracak ,'rahatsız' edecek istifade edilebilecek bir kitap.
160 syf.
Psikoloji eserleri sevenlerin dikkatine.."Yetenekli Çocuğun Dramı" kitabı; ülkemizde davranışçı terapi akımınca henüz yeni yeni ele alınan çocukluk çağı travmalarına ışık tutan, 1980'li yıllarda Alice Miller tarafından yazılmış bir kült eser. Kitabın başlığı aldatıcı görünüyor adeta çocuk yetenekleriyle ilgili bir kitapmış gibi. Oysa Miller'ın bahsettiği yetenek; insanoğlunun en muhtaç ve savunmasız dönemi olan çocukluk cağında, kendisine bakan kişilerden-çoğunlukla ebeveynler- duygusal ihtiyaçlarının karşılanması için nasıl incinip, kendi benliklerinden vazgeçmek zorunda kaldıklarını ve yetişkinlerin, diğer tüm insanların duygularını anlamada ve ona göre hareket etme konusunda olağanüstü "yetenek" geliştirdiklerine ilişkin bir kitap başlığı bu. Kitap; zeki, başarılı, duyarlı, yetenekli olduğu halde neden hala özgüvensiz, mutsuz, boşluk hissi içerisinde ve başkalarına bağımlı olan, onlardan onay bekleyen kişilerin çocukluğunu anlatıyor. Ancak geçmişte ne yaşanırsa yaşansın artık bunun geride bırakılıp özgür olunabileceğini yani telafinin her zaman mümkün olduğunu anlatan da bir kıtap. Yoğun, yüklü ve defalarca okunabilecek değerde bir kitap. Keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 1.271 okur okudu.
  • 94 okur okuyor.
  • 912 okur okuyacak.
  • 37 okur yarım bıraktı.