Emine Natavan

Emine Natavan

Çevirmen
8.3/10
4 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Emine Natavan
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dostoyevski'nin hiçbir kitabından korkmamıştım bu kitabından korktuğum kadar. Sonunda bir anlık cesaretle bitirdim.

Kitap öncelikle iki bölümden oluşuyor. Karakterimiz isimsiz bir yeraltı kahramanı. İlk bölümde birkaç sayfalık notlar, ikinci bölümde ise daha çok olay akışı var.

İlk bölümde yaşadığı dönemin tüm değer ve ahlak yasalarını insanları acımasızca eleştiriyor ve aslında insanın gerçek yüzünü bir buhran anıyla anlatıyor. Sosyal ilişkileri zayıf, ömrü boyunca istenmemiş ve sevilmemiş, bedeninden ve varlığından nefret edip onu sorgulayan birinin yazarak attığı çığlıklar bence. Yazarak rahatlamaya içini dökmeye çalışmış.

Karşısındaki insan onu rencide ettikçe veya zarar verdikçe intikam hırsıyla yanıp tutuşuyor ve elinden ne geliyorsa hiç çekinmeden karşıdakini yaralıyor.(suçsuz olsa bile).

Yer yer arkadaşlarıyla ilişkilerinde sürekli olarak üstünlük sağlama olmayan varlığını kanıtlamaya çalışma(beni de görün) dercesine sohbetler.

Bunları yazarken aslında insanın gerçeklerden kaçıp üstünü ölçülülükle örtmesinden şikayet edip cesurca sonuna kadar dürüst bir şekilde anlattıklarıyla övünüyor.

Yaşamının her anından çelişkilerle dolu ruhu hasta bir adamın itirafları.

İnsanlardan kopuk, manevi olarak çürümüş olup yer altında kendi kiniyle hayaller içinde yaşamaya devam eden isimsiz bir karakterin var oluşunu sorgulaması var oluşsal bir eleştiri...