1000Kitap Logosu
Emma Marriott

Emma Marriott

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.8
229 Kişi
671
Okunma
7
Beğeni
1.092
Gösterim
Unvan
İngiliz yazar ve editör
Doğum
Uganda
Yaşamı
Emma Marriott bir yazar ve editördür. Warwick Üniversitesi'nden modern tarih diploması alan Emma, ​​yayıncılık kariyerine Pan Macmillan için kurum içi editör olarak çalışarak başladı. Orada popüler tarih ve biyografiden eğlence, yaşam tarzı ve film kitaplarına kadar çeşitli kurgusal olmayan kitapları yönetti. O zamandan beri, büyük yayıncılar için çoğu popüler tarih ve eğlence başlıkları olan ondan fazla kurgu olmayan kitap yazmaya devam etti. Ayrıca önemli isimler için hayalet tarafından yazılmış kitapları var. En son yayınları, Downton Abbey: The Official Companion (Başlık 2019) ve Yaşasın Kraliçeler (HarperCollins 2019). Uganda'da doğan Emma Londra'nın merkezinde büyüdü ve halen kocası ve üç çocuğuyla Bedfordshire'da yaşıyor. Çalışmalarının yanı sıra çeşitli yerel müzik ve edebiyat etkinliklerinde de yardımcı oluyor.
208 syf.
·
38 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“GÜÇLÜ ORDU ZENGİN ÜLKE!”
Bir nefeste dünya tarihi: bir nefeste entrika, kan, hakimiyet, güç, sömürü okurken bile yoruyor insanı. Anlatım monoton ve sıkıcı. Hızlı trende yolculuk ederken pencereden gözüken manzarada ne denli ayrıntı yakalayabiliyorsak o kadar. Çok özet geçmiş yani. Dünya tarihinin sadece savaşlardan oluştuğunu görmek de bir o kadar canınızı sıkıyor. Bunca ölüm, kitlesel yok oluşlar ve doymayan insan hırsını anlamlandırmak çok zor. Çocukken Avrupa’nın sömürgeci ruhunu ‘ coğrafi keşif’ başarıları olarak öğrenmiş olmamızın da ayrı bir gariplik olduğunu fark ediyor ve bugün ‘süper güç’ olarak tanıdığımız rezil pisliklerin iç yüzlerine tükürmek istiyorsunuz. İnsanlık hep kaybetmiş aslında, ileri dediğimiz gidiş, zamanı saymak dışında pek de işe yaramış görünmüyor. Dünya haritasının kronolojik olarak geçirdiği değişimleri hızlı çekim izlemek istiyorsanız buyrun... ... yıl sürecek olan savaşlar başladı. ... sayıda sivil halk öldü. ... tahttan indi. ... kuruldu. ... yıkıldı. ...vs.
Bir Nefeste Dünya Tarihi
Okuyacaklarıma Ekle
12
208 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Kitabin adindan da anlasilacagi gibi yazar bir nefeste tum dunya tarihini anlatmaya calismis. Boyle bisey mumkun olmacagina gore dogal olarak biraz yuzeysel anlatmis. Koca koca devletler hakkinda tek sayfalik bilgiler var ve coğu wikipedia bilgilerine benzer :) yine de fena degildi. Sumer'lerden 2. dunya savasina kadar yani M.Ö. 5000'lerden M.S. 1945'e kadar olan devletlerin kurulusundan ve birbirleriyle olan savaslarindan kronoloik olarak bahsetmis. Eserin Akademik bi uslubu yok, lise seviyesinde kolay anlasilabilir bi tarz tercih edilmis. Okumazsaniz cok sey kabetmezsinz ama okursaniz illaki faydasi olacaktir..
Bir Nefeste Dünya Tarihi
Okuyacaklarıma Ekle
6