Emre Sayer

Emre Sayer

Yazar
5.8/10
13 Kişi
·
29
Okunma
·
3
Beğeni
·
70
Gösterim
Adı:
Emre Sayer
Unvan:
Yazar
Ne güzel demişti yazar: “ Kaderinse dünya küçüktür , ama kaderin değilse sokakta bile karşılaşamazsın.” En iyisi olayları akışına bırakmaktı . Su akar ve mutlak yolunu bulurdu.
Emre Sayer
Sayfa 178
"Karl Marx, kapitalizmin son beş yüz senelik serüveninin bugün geldiği durumu bir şekilde görebilseydi, mum ışığı altında yıllarını verdiği eserleri yazmak yerine, vaktini ve dehasını daha değişik uğraşlara harcardı diye düşünüyorum."
"Bilgi zaten her yerdeydi, dolayısı ile okullardaki amaç çocuklarını bilgiye ulaşmasının temini değil, öğrencinin zihinsel olarak değişimlere hazırlanması ve bu değişimler karşısında duygusal olarak gerekli esnekliği gösterebilmesini öğrenmekti."
...Değişimin karşısında hiçbir güç duramazdı. İnsanlar adapte olmak zorundaydı ve en hızlı adapte olanlar başarılı olacaktı; en akıllı ya da en güçlü olanlar değil.
Emre Sayer
Sayfa 137
456 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Geçmiş dönemlerde yazmış olan Türk edebiyatı üstadlarına saygısızlık yapmak istemediğim için bu kitap için "yazılmış en iyi Türkçe edebiyat eseri" demeyeceğim... Ama en azından modern dönemde yazılmış en iyi Türkçe kitap diyebilirim.

Yazar bu kitabı hazırlamak için ne kadar çalışmış bilmiyorum ama olağanüstü bir başarı sergilemiş. Yazın tarzı olarak "1984"e benzetebiliriz. Olaylar, Amerika'da yaşayan Türk asıllı iş adamı Erol'un başından geçiyor ve Erol'un bakış açısıyla anlatılıyor. Erol gündelik hayatına devam ederken, her düşündüğünde de dünyadaki sistemle ilgili bilgiler alıyoruz. Özellikle kitabın ilk yarısında, yani olaylar şekillenmeye başlarken, yazar da bizi bir nevi 1984 gibi olaylara hazırlıyor, kendimizi yazarın 2048 dünyasında, hatta Erol'un hayatında görüyoruz.

Kitap, sadece 1984 tarzı bir kurgu değil elbette. Yer yer, "Cesur Yeni Dünya" okur gibi oldum, yer yer "Black Mirror" izler gibi. Anladığım kadarıyla, bir kitap serisi olarak devam edecek. İkinci kitabını da heyecanla bekliyorum...
456 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Sözde gelecek ile kitabı çok fazla yormuş . İsterdim ki olay örgüsünün yanında gelecek ile ilgili farklılıklar belirtilsin. Ayrıca kitabın baş karakterinin garip bir şekilde aşık olması ve kız arkadaşına canikom diye hitap etmesi de çok samimi gelmedi . Kitabın sonu bize bırakılmış ancak barkodu kazırken yırtıldığı için karekodu okutamadım.
456 syf.
·7 günde·4/10
Kitap başta farklı bir konusu var diye ilgi çekici gelmişti. Fakat çook uzun kurgulanmış. Fazla ayrıntılar olduğu için bir an önce bitsin isteği oluştu. Çok kez okumayı bırakmak istedim ama sonunu merak ettim. Fakat kitabın sonu da tatmin etmedi. Okuyucuya bırakılması hoşuma gitmedi bi sonu olması gerekirdi ki yine de okuyucuya bırakılacaksaydı da barkod okuma kısmını kazıma yöntemi olmamalıydı çünkü kazırken yırtıldı ve giremedim. Sürekli canikom,tatlım ikili arasında Bi yapaylık oluşturmuş. Karakterlere samimiyetsizlik katmış. Bir de 2048 den bahsediyoruz ve hala kanka hitabı kullanılıyor bu da o dönem de olacağını düşünmediğim bir hitap kitap tam anlamıyla geleceğe gidememiş gibi hissettirdi . Çok günlük konuşma tarzı vardı. Bu da edebilik olarak bana bir şey katmadı ve olumsuz düşünmeme sebep oldu. Genel olarak kitabı çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim.
456 syf.
·5/10
Anlatimi yer yer surukleyici bazen ise gereksiz detaylarda bogucuydu. Kitapta kopukluklar vardi. Sonunun okuyucuya birakilmasi fikrini sevmedim acikcasi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Emre Sayer
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.