Engin Akyürek

Engin Akyürek

YazarÇevirmen
8.4/10
13 Kişi
·
24
Okunma
·
6
Beğeni
·
123
Gösterim
Adı:
Engin Akyürek
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, 1981
Engin Akyürek, 1981 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 2004 yılından beri pek çok TV dizisi ve sinema filminde rol alan Engin Akyürek; yayın hayatına başladığı günden beri Kafasına Göre dergisinde yazdığı öykülerle de kendini ifade etmeye devam ediyor.
İnsanın bedenine ufacık bir çocuk gizlendiğinde onun küçücük bir sırıtışıyla hayatın en gerçek anı bile bir anda çocuklaşıyordu.
Eski binalar yıkılıyor, yerlerine estetikten mimariden nasibini almamış kazuletler dikiliyor. Mimar Sinan' ın torunları bina yapamıyor...
Tembelliğimizi, sevgisizliğimizi dile getirecek, sabah akşam içilecek bir dilaltı ilacımız yoktur maalesef. Bilim insanı mı tembel yoksa biz mi herşeyi kredi kartına dokuz taksit kıvamında yaşamaya alıştık?
‪Tembelliğimizi, sevgisizliğimizi dile getirecek, sabah akşam içilecek bir dilaltı ilacımız yoktur maalesef. Bilim insanı mı tembel yoksa biz mi her şeyi kredi kartına dokuz taksit kıvamında yaşamaya alıştık ?
Engin Akyürek
Sayfa 78 - Doğan Kitap
Gerçeğe ihtiyacımızın olmadığı anlar vardı. Hayaller ve bizde kalanlar bazen gerçek denilen şeyden daha değerliydi.
Bir oyuncunun kitap yazmış olması sebebiyle büyük bir önyargı sarmalında kitabı elime aldığımı itiraf ediyorum. Bu bir okur olarak benim hatamdır.

Fakat sevgili Engin Akyürek'i çok sevsem de hatalarını da yazmam gerek. Aslında Engin Akyürek'in kitap yazması Mahsun Kırmızıgül'ün film çekmesi gibi bir şey. Çünkü bana kullandığı dil çok yapay geldi. Anlatımda kullandığı cümlelerin hepsi suni bir derinlik hissi yaratıyor. Bazı yazarlar vardır bir cümle yazar, o cümlenin çok derinlerden geldiğini hissedersiniz. Fakat sevgili Engin'in mısralarında ben derine inemedim. Yapay geldi cümleler sanki "şöyle yazayım da vaov desinler" demek için çok gereksiz yerlerde edebiyat parçalamaya çalışmış. Böyle olunca aslında çok sade bir kitaba gereksiz edebiyat yamalanmış gibi hissettirmiş.

Edebiyat dünyasını can bonomo , engin akyürek gibi insanlara gereğinden fazla şans tanıyarak boğuyor yayıncılar. Ya bu insanlara verilen emeğin yarısını elinde dosyasıyla kitabı basılsın diye bekleyen genç ve yetenekli yazarlara verin. Milletin egosunu tatmin etmek için suni bir dille yazdığı şeyleri raflara dizmeyin.

Meraktan aldım okuduktan sonra da ne gerek vardı dedim. Böyleli bir kitap işte...
‘Çünkü en güzel hikayeler hep yeniden yazılanlardı...’
.
Engin Akyürek,mutlu sonla bitmeden de güldürebilen hayatlardan bahsediyor, geçip gidenlerden,kendi ellerimizle sonlandırdığımız masumiyetlerimizden.En çok umuttan ve sessizliklerden..
.
Yirmi bir öyküde de tanıdık sesler var hatta yüzlerini görseniz çıkartacağınız karakterler.Mesela Ankara var durakta bir sonraki EGO’yu beklediğiniz,bahçesine dalıp meyvelerini aşırdığınız amcalar,gecenin bir vakti özledim bahanesine sığınarak telefona sarılan eski sevgililer..
.
Ankara’da öğrenciyken annemi en azından üç-dört kez arayıp bebeklik fotoğraflarımı istemiştim,çocukluğumun çoğunda saçlarım alaburus değil ama alagarson kesimdi,sokaktan annemin adımı seslenmesiyle eve dönerdim..İşte bu öykülerde de fırından çıkan ekmek kokusu var,sizi ucundan bir parça almaya ikna ediyor,bir bakmışsınız eve vardığınızda yarısı yenmiş bile! Diğer bir deyişle bir bakmışsınız tek solukta okumuşsunuz bu öyküleri..
.
Velhasıl akıcı ve oldukça samimi bir dile sahip Akyürek.Öyküleri okurken ‘aslında şiire de yatkın bir dil’ diye düşünmedim değil.
.
Ve bir diğer güzel ayrıntı,kitabın telif gelirlerinin Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanıyor oluşu~
#sessizlik Birbirinden güzel,ruha dokunan,samimi 21 öykü... #enginakyürek öykülerinde çocukların boş arazilerde top koşturduğu,komşuların teklifsizce birbirlerinin kapısını çaldığı,bayramların hep birlikte kutlandığı,mutlulukların,acıların paylaşıldığı yılları anlatıyor.Ben çok sevdim Yolu açık ve bol okurlu olsun #okudumbitti #doğankitap #hayallervekitaplar #öykü #oiyikitaplarolmasa #eskişehir #masalşatosu
Kitabın çıktığını gör imza gününü öğren ışık hızıyla kitabı sipariş et 2 hafta geçsin kitap gelmesin iptal et başka bir yerden daha sipariş et gelecek mi gelmeyecek mi bekle bol stresli günlerden sonra nihayet kavuştuğum kitap ve yerini imza gününe bıraktığı heyecanlı bekleyiş... Ne günlerdi uff
Engin Akyüreği çok sevdiğim için aldım bu kitabı o yüzden çok bir şey beklemedim, sevenlerine bir öykü kitabı armağan etmesinden dolayı çok mutlu oldum. Gelirinin de Darüşşafakaya bağışlanması ayrı bir mutluluk verici :) 21 öykü var kitapta. Çocukluğumuz ve gençliğimiz zamanlarında her birimizin mutlaka yaşamış olduğu olaylardan oluşuyor bazı öyküler. Kiraz Ağacı öyküsüyle çocukluğumuza gittiğim, Kör Talih-Ahmetoğlu Hasan öyküsüyle üzüldüğüm, Misket-Havada Anıların Kokusu Var öyküleriyle güldüğüm...(aklıma geldikçe hala gülüyorum) Kardan Adam- Karanlığın İçinde Bir Nefes öykülerinde de tebessüm vardı yüzümde..Dediğim gibi çok bir şey beklemediğim sevdiğim, beğendiğim bir oyuncu için yer verdim kitaplığımda kendisine, zaten kendisi de "İnsan yazar olmayınca mesleğinin ağırlığı ve sorumluluğu yazılan her öykünün içine sinebiliyordu. Büyük yazarlar be şairler yazdığım cümlelerin arkasından bana bakıyorlarmış gibi hissediyor; onları üzmemek için yolladığım her öyküden sonra içimden özür diliyordum" diyor. Ben de diyorum ki; sen hiç değişme, her zaman, hep olduğun gibi mütevazi olmaya devam et be adam dip-not: Ekşi sözlük de Engin gibi bi adama yazılan yorumu da şiddetle kınıyorum... kınamak fıtratımızda var
Engin Akyürek'i bir oyuncu olarak çok beğenirdim. Daha sonra bir dergi çıkardığını öğrendim ve takip ettiğim kadarıyla öyküleri içimi ısıttı diyebilirim. Kitap çıkardığı zamanda beklemeden hemen aldım. Tıpkı kendisinin bahsettiği gibi eski zamana götürdü beni. Sıcak mahallelere, boş arazide top oynayan çocuklara, penceredeki yaşlı teyzeye ve sokak kedilerine.. Öyküleri okuduktan sonra tatlı bir tebessüm kalıyor yüzünüzde. Ayrıca kitabın gelirini bağışlaması bile almak için tek başına bir sebep.

Yazarın biyografisi

Adı:
Engin Akyürek
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, 1981
Engin Akyürek, 1981 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 2004 yılından beri pek çok TV dizisi ve sinema filminde rol alan Engin Akyürek; yayın hayatına başladığı günden beri Kafasına Göre dergisinde yazdığı öykülerle de kendini ifade etmeye devam ediyor.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.