Eric Grzymkowski

Eric Grzymkowski

Yazar
6.7/10
64 Kişi
·
208
Okunma
·
0
Beğeni
·
567
Gösterim
Adı:
Eric Grzymkowski
Unvan:
Yazar
Doğum:
1984
“ Altı yaşındayken aşçı olmak istiyordum. Yedi yaşında Napolyon olmak istiyordum. Hırsım o günlerden beri aynı şekilde artmaya devam ediyor. “ -Salvador Dali
Hohle Fels Venüsü diye bilinen dünyanın en eski heykeli, yaklaşık 35.000 yıl önce mamut dişinden oyularak yapılmıştır ve altı santimetre uzunluğunda bir kadın vücudunu gösterir.
Frida Kahlo, 1953’te Mexico City’de sadece kendi resimlerini içeren sergiye ambulansla gitti. Sağ bacağı yakın geçmişte kesilmişti ve sağlığı kötüye gidiyordu. Ülkesinde bu tarzda yaptığı ilk ve tek sergiydi bu.
1931’de Dali, o zamana dek yaptıkları arasında en meşhur olan resmini yaptı: “Belleğin Azmi”
Bu resimdeki cep saatleri bir manzaranın içine eriyor ve karıncalar tarafından yeniyor. Dali’nin resminin sembolizmi Einstein’ın kuramı gibi yorumlanabilir : Zaman akışkan ve izafidir. Karıncalar, filler, salyangozlar ve ağustosböcekleriyle birlikte ölüm ve bozulmanın tekrarlayan sembollerine dönüşür.
Ortalama bir insan yaklaşık bir milyon farklı rengi seçebilir, ama bazı insanlar bundan 100 kat fazla rengi ayırt edebilirler. Normal insanların gözlerinde 3 adet fotoreseptör(yani ışık algılayıcı) koni bulunurken tetrakromat ya da “süper gören” adı verilen bu insanların gözlerinde dört adet fotoreseptör koni bulunur ve bu sayede çoğu insanın algılayamadığı genişlikte bir renk yelpazesini algılayabilirler.
288 syf.
Şimdiye kadar okuduğum en kötü sanat tarihi kitabı.Berbat bir anlatım ve kronoloji. Harcanilan zamana yazik. Bu işe gerçekten gönül vermiş arkadaşlar için en ideal kitap Sanatın Öyküsü !
288 syf.
·Beğendi·6/10
Temel anlamda sanatla ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için kaynak olabilir fakat görsel anlamda geliştirilmesi gerekiyor aynı zamanda bilgiler biraz daha anlaşılır biçimde verilebilir.
288 syf.
·12 günde·1/10
Yine beni hüsrana uğratan bir 101 serisiyle karşı karşıyayız.

Başlığından dahi su sızdırıyor.Bence başlık plastik sanatlar olmalıymış.Çünkü görsel sanatlardan(plastik) başka bir sanat anlatılmamış.Yani resim ve fotoğraf üzerine kurulmuş bir kitap okuyoruz.Nerede diğer sanatlar ? tiyatro,edebiyat,müzik vs ? Fonetik(işitsel) sanatlar göz ardı edilmiş.

İçeriğine gelirsek kitabın kronolojik olarak yazılmamış olduğunu görüyoruz.Yazarın kafasına ne geldiyse bunu da yazayım der gibi bir kitap derlediğini ya da en azından editörün mantığıyla oluşturulmuş bir kitap görüyoruz.
Ve plastik sanatları anlattığını iddia eden bir kitapta nedense hiçbir görsel göremiyoruz.( kitabın ortasında 2-3 sayfa parlak kağıda basılmış fotoğraflar ve resimler koymakla ve basit kocaman şemaları bir sayfayı kaplatarak olmuyor bu işler)

Yani diyeceğim o ki bu kitaptan çıkarılacak tek şey: Özet niteliğinde olan ki özetler dahi yetersiz bilgiler barındıran görsel sanatları anlatmak isteyen sözel bir kitap olmasıdır. Yazık diyorum bastığınız harcadığınz kağıda, mürekkebe ve zamana......
288 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Sanatla ilgili temel bilgiler vereceğini iddia eden bir kitapta "Sanat nedir?" sorusunun cevaplanmaması son derece ilginç. Oldukça yüzeysel, popülist bir anlatımla yazılmış. Kitap ana renklerin vs. açıklanmasıyla başlıyor, Bauhaus'la devam ediyor!
288 syf.
·55 günde·Puan vermedi
Çok çok çok uzun süre sonra bu kitabı sonunda bitirdim. Sanat hakkında bir çok bilgiye sahip olacağınız bir kitap. Sanat akımları ve sanatçıları güzelce açıklamış yazar. Başlangıç için çok güzel bir kitap
288 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Giriş kitabı için fazlasıyla karışık düzende yazılmış bir kitap. Okurken kesinlikle size sanatla ilgili bir şeyler katıyor ancak sanat akımı-sanatçı eşleştirmesinde kafanızda bir kaosa neden oluyor. Daha fazla resimle desteklenebilirdi. Eminim ki daha iyi sanata giriş kitapları vardır.
288 syf.
·Puan vermedi
Güzel sanatlara ilgi duyan insanlar için tatmin edici 'görünen' bir kitap. Fakat içeriği konusunda aynı tanımı yapamıyorum. Beğenmediğim bir çok nokta var kitapla ilgili. Kitap; sanatçıları, sanat akımlarını, sanatsal bilgileri ve sanat eserlerinin sergilendiği yahut sanat derslerinin verildiği yerleri anlatıyor. Her bir bölüm aşağı yukarı 3-5 sayfa sürüyor. Fakat anlatılanların hiçbir kronolojik sıralaması yok. Sanki Eric Grzymkowski bunları parça parça, aklına geldikçe oturup yazmış gibi. Bununla birlikte anlatım bütünlüğünü yakalayamıyor. Bir bölümde Sürrealizm akımdan bahsettikten hemen sonra bu akımla ilgilenmeyen bir sanatçının hayatını anlatabiliyor, ardından da bir çizim tekniği ya da bir müze tarihi bölümü yerleştiriveriyor. Parçalar zihinde birleşemediği için de kitabı bütün olarak anlamak oldukça zorlaşıyor.🤯
Bir diğer husus kitabın görsel eksikliği idi benim için. Kitapta, özellikle bölüm sonlarına yeterli boşluklar olmasına rağmen sanatçıya dair bir eser görseli verilmemesi (benim açımdan) bir eksiklikti. Çünkü bu şekilde yazılan her eser isminde -dur, interneti aç, eserin adını yaz, görseline bak, kitaba dön- döngüsü içinde kayboluyorsunuz. En azından bende öyle oldu. Bir süre sonra bu eylemler dizisi sizi yormaya başlıyor ve kitaptan yeterli zevki alamıyorsunuz.
Kitaptaki en iyi yön -belki de tek iyi yön- bilgileri oldukça öz vermiş olmasıydı. Çok ayrıntıda boğulmadan, spesifik şeyleri en azından bir temel olması açısından öğrenebiliyorsunuz. Ama ben bu şekliyle esere; elinize alıp kesintisiz okuyacağınız bir kitap gibi değil de, aklınıza gelen bir sanatçının bilgilerini özet haliyle bulabileceğiniz bir Wikipedia broşürü gibi bakıyorum. İlle de okumak isterseniz elbette alıp okuyabilirsiniz, fakat aynı fiyata çok daha tatmin edici bir sanat kitabı edinebileceğinizi düşünüyorum.
Sanat tarihi olarak yeterli detaylara sahip olmamakla beraber, sanatın kabasını alan ve yüzeysel olarak anlatan bir kitap. Diğer okurlarımızın da dediği gibi görsel olarak eksik bir kitap ve konuların kronolojik sırası tamamen rastgele anlatılmıs. Sanat tarihine , akımlara ve sanatçılara (yer yer eserlere) , sanat galerilerine hevesi olanın kabaca fikir edinebilmesi için başlangıç kitabı olarak görebiliriz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eric Grzymkowski
Unvan:
Yazar
Doğum:
1984

Yazar istatistikleri

  • 208 okur okudu.
  • 52 okur okuyor.
  • 181 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.